• Посилання скопійовано

Отримано компенсацію за пошкоджене майно: чи нараховувати ПДВ-зобов'язання?

Автомобіль підприємства (платник ПДВ та податку на прибуток) потрапив у ДТП. Фізособа, з вини якої відбулася ДТП, відшкодовує суму збитків підприємству. Як обліковувати такі кошти? Чи потрібно нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ?

Бухоблік

Аналізуючи Інструкцію №291, можна прийти до висновку, що якщо така компенсація відбувається фізособою не в судовому порядку, то при отримані компенсації завданої шкоди підприємство відображає бухгалтерське проведення Дт 311 Кт 746 "Інші доходи".

 

ПДВ

Згідно з пп. "а" та "б" п. 185.1 ПКУ, об’єктом оподаткування є постачання товарів (місце постачання яких розташоване на митній території України) та постачання послуг (місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ).

При цьому, під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 ПКУ).

Усі останні зміни з ПДВ
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

Постачання послуг є будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав щодо таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються у процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (14.1.185 ПКУ).

Отже, на нашу думку, компенсація за шкоду майну, якщо внаслідок такої компенсації право власності на пошкоджене майно не переходить, не є об’єктом оподаткування ПДВ (оскільки така операція не підпадає під визначення ані товарів, ані послуг).

Однак, податківці щодо цього питання мають свою точку зору. У листі від 14.03.2017 р. №5374/10/26-15-12-01-18 вони зазначають таке: "кошти, що надходять платнику ПДВ на його банківський рахунок як відшкодування збитків за пошкоджене або знищене майно, розцінюються як компенсація вартості такого майна та відповідно включаються до бази оподаткування ПДВ і підлягають оподаткуванню ПДВ на загальних підставах з нарахуванням податкових зобов’язань з ПДВ".

Але що у такому випадку зазначати в номенклатурі податкової накладної податківці не зазначають, адже безпосередньо власність на автомобіль не переходить, відповідно код УКТ ЗЕД зазначатись не може, а класифікатор послуг ДКПП не містить такої послуги як компенсація завданої шкоди.

Тож, якщо платник ПДВ все ж погодиться з точкою зору податківців, йому необхідно буде отримати від них індивідуальну податкову консультацію щодо заповнення податкової накладної у даному випадку, оскільки діючі законодавчі акти не містять порядку складання податкової накладної для цього випадку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Послуги надані нерезиденту, а споживач резидент: що з ПДВ?
    ТОВ-резидент (1) надає інформаційні та консультаційні послуги у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем нерезиденту. В контракті зазначено, що технічний проєкт виконується для резидента (2) за його адресою перебування. Нерезидент контролює виконання умов, приймає послуги, здійснює оплату послуг та підписує документи. Чи буде оподатковуватися ПДВ ця операція?
    28.03.2024221
  • Перехідні операції при реєстрації платником ПДВ з середини місяця
    Підприємство – платник ЄП ІІІ групи з 01.01.2024 р. перейшло на загальну систему, але заяву на реєстрацію ПДВ не подало вчасно – платник ПДВ з 25.01.2024 р. За електроенергією воно сплатило 08.01.2024 р., ПН складена 31.01.2024 р. за правилами касового методу. Станом на 01.02.2024 р. підприємство має борг за січень 2024 р., який буде сплачено у лютому. ПН складена 29.02.2024 р. Як включити ці ПН до податкового кредиту?У серпні 2023 р. підприємство відвантажило товар, оплата надійшла у лютому. Чи виникнуть ПЗ з ПДВ?
    27.03.202433
  • Помилкова ПН та РК у різних періодах: як врахувати?
    Підприємство у січні 2024 року склало та зареєструвало зайву ПН на операцію поставки, що не відбулася. Цю ПН включено у декларацію січня. Помилку виявлено у березні 2024 р., тоді ж складено та зареєстровано РК. У якому періоді треба відобразити зменшення податкового зобов’язання: у січні 2024 р., подавши УР до декларації та відкоригувати на суму помилкової ПН, чи включити РК у березні 2024 р. та не подавати УР до декларації?
    25.03.202459
  • Експорт послуг лабораторних досліджень: що з ПДВ?
    Підприємство, резидент України, платник ПДВ, надало послуги лабораторних досліджень продукції (перевиставило компенсацію витрат досліджень, що здійснювала незалежна лабораторія – резидент України на території України) нерезиденту. Чи потрібно нараховувати ПДВ?
    22.03.202431
  • Які послуги резидентів Дія. Сіті звільняються від ПДВ?
    Чи оподатковуються ПДВ операції з розробки програмного забезпечення та доступу до інформаційного продукту – додатку для оплати штрафів – через інтернет для резидентів Дія. Сіті? Чи поширюється на ці послуги пп. 197.1.33 ПКУ?
    22.03.202427