Датою віднесення сум ПДВ до складу ПК за умовами запитання була попередня оплата. Враховуючи п. 198.2 ПКУ платник ПДВ правомірно відобразив суми податку у складі ПК за наявності зареєстрованої податкової накладної в ЄРПН. Враховуючи норми п. 2.2 Інструкції №141 при здійсненні попередньої оплати операція відображалась наступним чином:
- Дт 631 Кт 311 — підтверджує БВ;
- Дт 641/ПДВ Кт 644 — підтверджує зареєстрована ПН.
А далі, після отримання попередньо сплачених робіт із будівництва будинку, вартість яких попередньо сплачена, здійснюється проведення:
- Дт 151 Кт 631 — підтверджує акт виконаних робіт.
- Дт 644 Кт 631
Із умов запитання зрозуміло, що підприємство здійснює капінвестиції в необротний актив.
Відповідно до Інструкції №291 за дебетом рахунку 15 "Капітальні інвестиції" відображається збільшення зазнаних витрат на придбання або створення матеріальних необоротних активів, за кредитом - їх зменшення (введення в дію, прийняття в експлуатацію) здійснюється проведення:
- Дт 103 Кт 151 - акт приймання-передачі (введення в експлуатацію) основних засобів.
Основні засоби зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю, яка складається зокрема з таких витрат як суми, що сплачують постачальникам і підрядникам за будівельно-монтажні роботи (без непрямих податків). Суми непрямих податків, в т.ч. ПДВ у зв'язку з придбанням (будівництвом) основних засобів можуть відноситись до первісної вартості тільки тоді, якщо вони не відшкодовуються підприємству (п. 8 П(С)БО 7).
Із наведених проведень робимо висновок, що у платника ПДВ обліковується кредитове сальдо за субрахунком 644. Це означає, що цю суму можна зарахувати до майбутнього постачання матеріальних активів або різницю зайво сплачених коштів повернути підприємству.
Але в будь якому випадку такі дії слід підтверджувати розрахунком коригування до податкової накладної відповідно до норм ст. 192 ПКУ.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись