• Посилання скопійовано

Реєстрація платником ПДВ для неприбуткової організації

Чи потрібно неприбутковій організації реєструватись платником ПДВ, якщо обсяги наданої благодійної допомоги перевищують 1 млн грн за останні 12 календарних місяців? Яка відповідальність за несвоєчасну реєстрацію?

Особи, як платники ПДВ зазначені у ст. 180 ПКУ. Далі ст. 181 ПКУ висуває вимогу щодо обов’язкової реєстрації платником ПДВ, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V (в т.ч. з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі) нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн (без урахування ПДВ). 

Зазначене правило не розповсюджується тільки на осіб, які є платником єдиного податку першої - третьої групи. 

Податкові органи у своїх роз’ясненнях (ІПК від 15.08.2017 р. №1613/6/99-99-15-03-02-15/ІПК або ось тут) повідомляють, що реєстрація платниками ПДВ неприбутковими організаціями відбувається на загальних підставах.

До загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг для цілей реєстрації особи як платника ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7%, нульовою ставкою ПДВ, та звільнені від оподаткування ПДВ. Обсяг операцій, що не є об’єктом оподаткування ПДВ (ст. 196 ПКУ), при обрахунку загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг не включається.

Якщо загальний обсяг операцій за останні 12 к.м. виявиться більше 1 млн грн, то до 10 числа місяця, наступного за місяцем, в якому буде досягнуто такий обсяг, згідно з п. 183.2 ПКУ слід подати заяву про реєстрацію платником ПДВ. Заява подається за формою № 1-ПДВ (форма затверджена Положенням №1130).

Згодом, якщо неприбуткова організація буде платником ПДВ, то безоплатне постачання товарів/послуг в якості благодійної допомоги звільняється від оподаткування ПДВ за пп. 197.1.15 ПКУ (але за умов виконання вимог, зазначених у цьому підпункті ПКУ). Проте, у цьому випадку потрібно дотримуватись вимог п. 198.5 ПКУ — нараховувати "технічні" ПЗ з ПДВ у випадку придбання товарів/послуг з ПДВ, тому що придбані товари будуть використані в операції, яка звільнена від оподаткування. Базою оподаткування буде вартість придбання товарів/послуг, як це вимагається п. 189.1 ПКУ

Відповідно до п. 183.10 ПКУ будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, і у випадках та в порядку, передбачених ст. 181 ПКУ, не подала реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

Обов'язок щодо нарахування та сплати ПЗ з ПДВ у такої особи виникає з дня, наступного за граничним днем, який встановлений для подання Заяви, тобто з 11 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг понад 1 млн грн.

У цьому випадку контролюючий орган відповідно до п. 123.1 ПКУ зобов'язаний самостійно за результатами проведення документальної перевірки визначити суму ПЗ з ПДВ без врахування сум податку, нарахованих під час придбання товарів/послуг, та застосувати штраф у розмірі 25 % (50 % - при повторному порушенні) суми такого зобов'язання.

Отже, особа, яка не подала своєчасно заяву на реєстрацію платником ПДВ, але при цьому підлягала обов'язковій реєстрації, не має змоги самостійно сплатити до бюджету суму податку, нараховану до моменту її реєстрації як платника ПДВ.

Якщо виникає обов’язок щодо обов’язкової реєстрації платником ПДВ, то рекомендуємо найближчим часом подати заяву за встановленою формою. 

Згідно з п. 183.9 ПКУ у разі відсутності підстав для відмови у реєстрації особи як платника податку контролюючий орган зобов'язаний протягом 3 р.д. після надходження реєстраційної заяви внести до реєстру платників податку запис про реєстрацію такої особи як платника податку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.2024929
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202429
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202428
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20249095
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202434