• Посилання скопійовано

Недоліки в графах 4 та 5 податкової накладної – не підстава для відмови у її прийнятті

У графі "товар" накладної від постачальника вказано "курячі яйця", одиниця виміру "короб карт" (але не вказано кількість яєць у коробці). Постачальник відмовляється перескласти накладну та вказати одиницю виміру у штуках. Чи правильно складені документи, особливо податкова накладна за якою відображено кредит з ПДВ?

Бухоблік

Ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік висуває вимогу щодо обов’язкових реквізитів, які повинні бути у первинних документах, зокрема накладних:

  • назва документа (форми); 
  • дата складання; 
  • назва підприємства, від імені якого складено документ; 
  • зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; 
  • посада особи, відповідальної за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; 
  • особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Назва одиниці вимірювання та одиниці обліку відповідно до Класифікатора системи позначень одиниць вимірювання та обліку ДК 011-96 (наказ Держстандарту від 09.01.1997 р. №8) містить назву одиниці вимірювання та одиниці обліку - Короб картонний, умовне позначення - короб карт, код — 2047. Відповідно стверджувати, що постачальник припустився помилки не можна, якщо облік у нього ведеться саме у таких одиницях вимірювання, відповідно вартість 1 одиниці товару вказана саме за 1  короб карт.

Записи в облікових регістрах провадяться на підставі первинних документів. У накладній від постачальника зазначено зміст та обсяг господарської операції і одиницю виміру. 

Якщо покупцем придбані активи використовуються в обліку за іншою одиницею виміру, потрібно оформити внутрішній первинний документ (акт), складений посадовою особою, відповідальною за приймання-відпуск товарно-матеріальних цінностей де вказати одиницю виміру внутрішнього обліку та перерахувати придбаний товар. У цьому випадку загальна вартість придбаного товару в обліку підприємства не зміниться (Дт 23, 26, 27 або 28).

Відповідно до п. 2.4 Методрекомендацій №2 первісна вартість одиниці придбаних запасів, за якою вони відображаються у бухобліку, визначається діленням фактичних витрат, що пов'язані з придбанням однорідних запасів, які надійшли однією партією, на загальну кількість придбаних запасів. Як наслідок, підприємство-покупець зарахує на баланс придбані запаси за первісною вартістю, яка складається із понесених витрат за п. 9 П(С)БО 9. Власне під час визнання первісної вартості запасів, покупець може зарахувати придбані запаси за одиницією виміру в штуках.

 

Податковий облік

Що стосується ПДВ то слід звернути увагу, що такий реквізит як "опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг" є обов’язковим реквізитом для ПН згідно з пп. "е" п. 201.1 ПКУ. Ігнорувати його не слід. Але згідно з абз. 11 п. 201.10 ПКУ помилки в обов’язкових реквізитах (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття ПН у електронному вигляді.

У листі ДФСУ від 11.07.2017 р. №1095/ІПК/10/04-36-12-01-16 сказано, що помилки у графі 2 ПН "Номенклатура товарів/послуг" не допускаються, тому що є ідентифікацією за змістом операції постачання. Вони наголошують, що ця графа заповнюється на підставі первинних документів: договорів, специфікацій, рахунків, ТТН, актів тощо. У листі від 29.06.2017 р. №873/6/99-99-15-03-02-15/ІПК також уточнюється, що інших даних у цьому реквізиті бути не може.

Але у листі від 11.07.2017 р. №1095/ІПК/10/04-36-12-01-16 податківці уточнюють, що помилки у графі 6 ПН "кількість" не перешкоджають ідентифікації операції. Ми би до такого висновку відносились обережно. Все ж таки цей реквізит повинен співпадати із вартісними показниками в інших первинних документах постачальника. 

А от що стосується такого реквізиту як "Одиниця виміру товару/послуги" графи 4,5, то відповідно до переліку обов’язкових реквізитів ПН насправді ці дані не відносяться. Тоді можна зробити висновок, що на підставі абз. 11 п. 201.10 ПКУ недоліки у цих графах не можуть бути причиною відмови прийняття ПН в електронному вигляді. У більшості випадків у графі 4 зазначається позначення одиниці вимірювання товару/послуги, яке зазначено у первинних документах згідно з КСПОВО та код відповідної одиниці вимірювання/обліку, у графі 5 зазначений у КСПОВО. Тому вважаємо важливо, щоб реквізити та позначення із ПН збігались з реквізитами із інших первинних документів. 

А от, якщо помилки є саме в обов’язкових реквізитах, тоді у покупця є право подати скаргу (додаток 8 до декларації з ПДВ) на постачальника, у випадку допущення помилок в обов’язкових реквізитах ПН. Така скарга є підставою на проведення документальної перевірки постачальника протягом 90 к.д. для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним ПЗ з ПДВ. Якщо під час перевірки помилки в обов'язкових реквізитах підтвердяться, відповідно до пп. 120-1.3 ПКУ це загрожує штрафом у розмірі 170 грн та обов’язком виправлення.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20248
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024492
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252