• Посилання скопійовано

Загибель вражаю та перепосів сільськогосподарських культур: чи коригується кредит з ПДВ?

Чи коригується податковий кредит з ПДВ або ж нараховуються умовні податкові зобов'язання з ПДВ при загибелі врожаю та перепосіві сільськогосподарських культур?

Перш за все потрібно документально зафіксувати загибель врожаю. Тому керівником підприємства повинна бути створена комісія, яка зафіксує цей факт. До складу комісії слід включити фахівця з об’єкта дослідження (наприклад, агроном сільгосппідприємства) а в деяких випадках, залежно від причини загибелі врожаю, до складу комісії можуть включатись і представники держадміністрації та представники управління сільського господарства. 

Загибель врожаю підтверджується актом обстеження та актом списання втраченого врожаю. Для визначення розміру втрат слід провести інветаризацію. Правила проведення інвентаризації містяться у Положенні про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженому наказом Мінфіну від 02.09.2014  №879. І якщо активи сільгосппідприємства не відповідають критеріям визнання активів згідно з п. 5 П(С)БО 9 виникають всі підстави на списання таких активів та віднесення до складу витрат згідно з п. 20 П(С)БО 16.

Витрати на обробіток площ, на яких повністю загинув урожай унаслідок стихійного лиха, списуються за Дт 977 Кт 23 (відповідно до п. 8.2 Методрекомендацій №132, наказ  Мінагрополітики від 18.05.01 р. №132). 

Зверніть увагу, всі інші суми витрат на лущення стерні, підняття зябу і снігозатримання, вартість добрив та витрачені на їх внесення суми тощо, тобто (неповторювані витрати) списуються в розрізі статей на пересіяну культуру. У цьому випадку можна стверджувати, що запаси є активом, адже існує імовірність того, що сільськогосподарське підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди, пов'язані з їх використанням, та їх вартість може бути достовірно визначена. Тоді в обліку слід зробити проведення Дт 23 Кт 23 в розрізі перепосіву с/г культур.

Отже, якщо прийнято рішення продовжити вирощування  с/г культур, підстав списувати врожай на витрати не має, адже ця с/г культура буде складовою виробничої собівартості майбутньої продукції. 

 

ПДВ

У питаннях ПДВ, підстав коригувати суми ПК не має, адже ст. 192 ПКУ не висуває таких вимог. Проте, є окремий п. 198.5 ПКУ, який зобов’язує визнати ПЗ з ПДВ у перелічених у цьому пункті випадках. Одним із таких випадків є  пп. "г" п. 198.5 ПКУ — придбані з ПДВ товари (послуги) призначаються для використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю.

При списанні витрат у випадку загибелі врожаю, придбані товари (послуги) за якими визнавався ПК, не можуть використовуватись у господарській діяльності, як наслідок виникають підстави для визнання умовних ПЗ з ПДВ. База оподаткування у цьому випадку визначається за п. 189.1 ПКУ і це  вартість придбаного товару (послуг), які підлягають списанню. 

У випадку перепосіву с/г культур, складно стверджувати, що с/г культури будуть використані у негоспдіяльності. Проте, раніше (зараз у рубриці "ЗІР" цієї консультації не має) податківці дотримувались фіскального погляду і схилялись до того, що із посівів, що загинули, уже не буде зібрано врожай і відповідно не з’явиться дохід від реалізації сільгосппродукції, тому слід нарахувати ПЗ за п. 198.5 ПКУ.

Враховуючи таку минулу позицію, рекомендуємо отримати індивідуальну консультацію.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Чи подавати Таблицю даних платника ПДВ, якщо коди УКТ ЗЕД старого та нового продукту відрізняються на декілька цифр?
    Виробниче підприємство-платник ПДВ почало виготовляти нові види готової продукції. До цього на всі старі види готової продукції були подані Таблиці даних платника ПДВ. Чи потрібно на нові види готової продукції подавали Таблиці даних у випадках, якщо код УКТ ЗЕД співпадає на перші чотири цифри з видами продукції, на які колись вже подавались Таблиці даних, або у випадку нового коду УКТ ЗЕД?
    23.07.2025117
  • В якому розділі Е-кабінету можливо переглянути інформацію, щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено?
    Для отримання інформації щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, платник, може подати запит за кодом форми J/F 1320101 «Запит щодо отримання відомостей з ЄРПН стосовно ПН/РК, реєстрацію яких зупинено», в якому зазначити запитувану інформацію на певну дату
    23.07.2025232
  • Який порядок заповнення таблиці 2.2 додатка 1 (Д1) до податкової декларації з ПДВ?
    Таблиця 2.2 Д1, крім показників рядка «Усього за послугами, отриманими від нерезидента на митній території України», заповнюється у розрізі постачальників та періодів складання ПН, що коригуються, РК або іншого документа, на підставі якого проведено коригування ПК та містить відомості про коригування ПК
    22.07.202546
  • Підстави та порядок складання розрахунку коригування
    При реєстрації РК до податкової накладної прийшла квитанція: "Документ не може бути прийнятий - Причина 104". Розрахунок коригування повинний містити не менше одного рядка з від'ємним значенням графи "Обсяги постачання". Спочатку в зареєстрованій ПН було 2 позиції товару (1. Станційний збір, 2. Комісійний збір), а необхідно добавити в РК 3-ю нову позицію - Утримання від повернення квитка. Не можливо зробити РК на додавання третьої позиції, завжди приходе відмова. Як діяти?
    21.07.2025527
  • Строки давності при реєстрації РК до ПН
    Чи можна скласти розрахунок коригування до податкової накладної у разі, якщо з дати її складання минуло 1095 календарних днів? А у разі, якщо йдеться про купівлю-продаж майнових прав?
    21.07.20257432