• Посилання скопійовано

Податкова накладна на роздрібний продаж алкоголю та тютюну: нюанси заповнення

Юрособа здійснює роздрібну торгівлю алкоголем та тютюном. За день складається податкова накладна. Чи можна складати податкову накладну з однією позицією: алкогольні та тютюнові вироби, а замість коду УКТ ЗЕД вказати КВЕД 47.11 та суму виторгу за день?

Загальні питання складання "роздрібних" податкових накладних

Згідно з п. 201.1 ПКУ податкова накладна складається на дату виникнення податкових зобов’язань з ПДВ. Норми п. 201.4 ПКУ дозволяють складати ПН за щоденними підсумками операцій, зокрема, якщо вони проводяться через РРО (готівкою та платіжними картками). Ці норми продубльовані у п. 14 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. №1307.

На нашу думку, якщо за один день СГ складає декілька Z-звітів на одному РРО, можна скласти відповідну кількість податкових накладних, або ж скласти одну. Те саме стосується і ситуації, коли у СГ декілька РРО або торгових точок – можна складати одну або декілька ПН на розсуд самого платника ПДВ. Цей висновок базується на формулюванні норми з п. 201.4 ПКУ: «Податкова накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції)». Це ж підтверджують і контролери в "ЗІР", категорія 101.16 «Скільки податкових накладних за щоденними підсумками операцій повинен складати платник податку у разі наявності декількох касових апаратів у структурних підрозділах (філіях), яким не делеговано право складання податкових накладних?» та «Скільки податкових накладних за щоденними підсумками операцій повинен скласти платник податку, якщо протягом дня розрахунки за поставлені товари/послуги проводяться через касу/реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок постачальника)?».

Зведені «роздрібні» ПН за декілька днів складати не можна, тому що в ПКУ немає прямого дозволу на це, а норми п. 201.4 ПКУ передбачають складання таких ПН за щоденними підсумками операцій. Отже, складати такі ПН слід в день оприбуткування виручки та проведення розрахункових операцій з використанням платіжних карток. 

«Роздрібна» ПН підлягає реєстрації в ЄРПН на загальних підставах у строки, визначені п. 201.10 ПКУ. За несвоєчасну реєстрацію такої ПН застосовуються штрафні санкції з 01.01.2017 р. відповідно до ст. 120-1 ПКУ. До 01.01.2017 р., коли діяла попередня редакція ст. 120-1 ПКУ, штрафи за несвоєчасну реєстрацію «роздрібних» ПН не застосовувалися.  Більш докладно про проблему застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію ПН, що складаються на обсяги продажу неплатникам ПДВ, можна почитати на сайті ДК, зокрема, тут>>>

 

Заповнення окремих реквізитів ПН

Тип причини ненадання ПН покупцю – п. 8 Порядку № 1307. У верхній лівій частині ПН на роздрібні продажі у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X". Якщо «роздрібна» ПН складається за щоденними підсумками операцій, тут зазначається відповідний тип причини – 11. Формально для цієї ПН не можна визначити конкретного покупця (адже до неї включено всі продажі за день), то і тип причини 02 тут не підходить. Але якщо СГ складатиме ПН на окрему операцію з роздрібного продажу (наприклад, що підтверджена окремим чеком РРО), то тип причини вже буде 02 - складена на постачання неплатнику податку.

Графа «Отримувач (покупець)» заповнюється однаково незалежно від типу причини 11 або 02 – там зазначається слово «Неплатник» - п. 12 Порядку № 1307.

Рядок «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» - тут проставляється умовний ІПН «100000000000».

Номенклатура товару – графа 2 розділу Б табличної частини. Щодо цієї графи ніяких особливостей її заповнення не встановлено, тож її можна заповнювати за загальними правилами – тобто із зазначенням всієї номенклатури товарів, що включені до обсягу продажу, за яким складається ця ПН. Але в підкатегорії 101.16 "ЗІР" «Які особливості складання податкових накладних за щоденними підсумками операцій, в тому числі у разі здійснення платником як оподатковуваних ПДВ операцій з постачання товарів/послуг, так і звільнених від оподаткування?» є роз’яснення податківців про те, що Z-звіт містить підсумки розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги) за кожним запрограмованим кодом товару (послуги) із зазначенням його найменування, реалізованої кількості. Тому платник ПДВ може згрупувати в податковій накладній в графі «Номенклатура постачання товарів/послуг продавця» товари/послуги за групами, що відповідають певному коду товару згідно з УКТ ЗЕД, при цьому графи 4, 5, 6 та 7 не заповнюються. 

Зверніть увагу! Не можна складати податкову накладну з одніею позицією: алкогольні та тютюнові вироби, у якій замість коду УКТЗЕД вказати КВЕД 47.11 та суму виторгу за день. 

Крім вищезазначеного, ПН на підакцизні товари повинна містити повний код УКТЗЕД. Так, відповідно до пп. "і" до обов’язкових реквізитів ПН відноситься код товару згідно з УКТ ЗЕД; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Послуги надані нерезиденту, а споживач резидент: що з ПДВ?
    ТОВ-резидент (1) надає інформаційні та консультаційні послуги у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем нерезиденту. В контракті зазначено, що технічний проєкт виконується для резидента (2) за його адресою перебування. Нерезидент контролює виконання умов, приймає послуги, здійснює оплату послуг та підписує документи. Чи буде оподатковуватися ПДВ ця операція?
    28.03.2024221
  • Перехідні операції при реєстрації платником ПДВ з середини місяця
    Підприємство – платник ЄП ІІІ групи з 01.01.2024 р. перейшло на загальну систему, але заяву на реєстрацію ПДВ не подало вчасно – платник ПДВ з 25.01.2024 р. За електроенергією воно сплатило 08.01.2024 р., ПН складена 31.01.2024 р. за правилами касового методу. Станом на 01.02.2024 р. підприємство має борг за січень 2024 р., який буде сплачено у лютому. ПН складена 29.02.2024 р. Як включити ці ПН до податкового кредиту?У серпні 2023 р. підприємство відвантажило товар, оплата надійшла у лютому. Чи виникнуть ПЗ з ПДВ?
    27.03.202433
  • Помилкова ПН та РК у різних періодах: як врахувати?
    Підприємство у січні 2024 року склало та зареєструвало зайву ПН на операцію поставки, що не відбулася. Цю ПН включено у декларацію січня. Помилку виявлено у березні 2024 р., тоді ж складено та зареєстровано РК. У якому періоді треба відобразити зменшення податкового зобов’язання: у січні 2024 р., подавши УР до декларації та відкоригувати на суму помилкової ПН, чи включити РК у березні 2024 р. та не подавати УР до декларації?
    25.03.202459
  • Експорт послуг лабораторних досліджень: що з ПДВ?
    Підприємство, резидент України, платник ПДВ, надало послуги лабораторних досліджень продукції (перевиставило компенсацію витрат досліджень, що здійснювала незалежна лабораторія – резидент України на території України) нерезиденту. Чи потрібно нараховувати ПДВ?
    22.03.202431
  • Які послуги резидентів Дія. Сіті звільняються від ПДВ?
    Чи оподатковуються ПДВ операції з розробки програмного забезпечення та доступу до інформаційного продукту – додатку для оплати штрафів – через інтернет для резидентів Дія. Сіті? Чи поширюється на ці послуги пп. 197.1.33 ПКУ?
    22.03.202427