• Посилання скопійовано

Чи можна зареєструвати розрахунок коригування до податкової накладної, що зареєстрована раніше 1095 днів

Як зареєструвати в ЄРПН розрахунок коригування до податкової накладної, яка була зареєстрована раніше, ніж 1095 днів, щоб покупець не втратив право на податковий кредит?

В цій ситуації коригування здійснюється згідно з п. 192.1 ПКУ: якщо після постачання товарів здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів до податкової накладної, яка складена на отримувача – платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН постачальником  товарів, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника.

Стаття 192 ПКУ не обмежує таке коригування будь-яким строком. Податківці мають іншу думку: коригувати податкові зобов’язання та податковий кредит можна лише протягом 1095 днів з дати складання ПН, яка коригується. При цьому вони посилаються на п. 102.5 ПКУ, згідно якого заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених ПКУ, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

З цієї норми вони роблять дивний висновок про те, що і розрахунок коригування до ПН теж не можна зареєструвати, якщо така накладна складена більше ніж 1095 днів тому.

Проти податківців виступає ВАСУ, який зауважує, що ст. 192 ПКУ не передбачено обмежень у строках проведення відповідних коригувань податкових зобов'язань та кредиту з ПДВ у разі збільшення (зменшення) суми компенсації на користь платника податку-постачальника. Відтак застосування контролюючим органом положень пункту 102.5 ПКУ є помилковим. 

Також у базі запитань і відповідей "ЗІР" у категорії 101.07 міститься відповідь на питання «Чи потрібно постачальнику складати розрахунок коригування до податкової накладної, складеної при передачі майна у фінансовий лізинг, якщо відбувається зміна його вартості після сплину 1095 днів з дати складання податкової накладної?».

Ст. 192 ПКУ визначено, що розрахунок коригування складається як при виправленні помилки в податковій накладній, так і при зміні умов договору.

Разом з цим, ПКУ визначений строк давності для складання РК до ПН - 1095 днів з дати складання такої податкової накладної, і лише для тих розрахунків коригування, які складються при виправлені помилок в податкових накладних (п.50.1 та п. 102.1 ПКУ). При складанні розрахунку коригування до ПН по причині зміни умов договору, строк давності, визначений ст. 102 ПКУ, не застосовується.

З цих норм зроблено правильний висновок, що якщо після сплину 1095 днів, відповідно до умов договору фінансового лізингу, відбувається зміна вартості об’єкта фінансового лізингу, то орендодавець (лізингодавець) повинен скласти розрахунок коригування до податкової накладної та відкоригувати податкові зобов’язання з ПДВ, а орендар (лізингоотримувач) на підставі такого розрахунку коригування має право відкоригувати податковий кредит.

Отже, норми ПКУ дозволяють провести коригування показників податкової накладної, яка була складена раніше, ніж 1095 днів тому. Якщо такий розрахунок коригування буде зареєстровано в ЄРПН, покупець матиме право на податковий кредит.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Продаж нерухомості з розстрочкою: що з ПДВ?
    Банк планує укласти з юрособою попередній договір купівлі-продажу майна (комплексу), із розстрочкою на 4 платежі на 1 рік. Це заставлене майно, яке набуте у власність у неплатника ПДВ в рахунок погашення зобов’язань за договором кредиту. Договір купівлі-продажу, перехід права власності та акт приймання передачі оформлятиметься після отримання останнього платежу. Які особливості нарахування ПДВ?
    20.05.202413
  • Побутова техніка на підприємстві: що з ПДВ?
    ТОВ-платник податку на прибуток та ПДВ взяло в оренду у фізособи офісне та складське приміщення (в т ч. кухню). ТОВ придбало побутову техніку та меблі для кухні, зокрема, витяжку, пральну машину, сушарку, холодильник, газову поверхню, шафу електричну) та в офіс кондиціонер. Чи необхідно нараховувати ПЗ з ПДВ при придбанні побутової техніки?
    17.05.202440
  • Продали корпоративні права: що з ПДВ?
    Підприємство продало корпоративні права в іншій юрособі. Чи є ця операція об’єктом оподаткування ПДВ? Як відобразити цю операцію в декларації з ПДВ?
    16.05.202432
  • Компенсації витрат з плати за землю: що з ПДВ?
    Підприємство продало майно, яке знаходиться на частині земельної ділянки, яка перебуває у постійному користуванні. До моменту поділу цієї ділянки і передачі в оренду підприємство виставлятиме покупцеві рахунок на компенсацію витрат з плати за землю. Чи оподатковується така операція ПДВ?
    15.05.202417
  • Громадська організація отримала безкоштовний доступ до CRM-системи від нерезидента: що з ПДВ?
    Громадська організація планує укласти договір з ФОПом щодо налаштування та підтримки CRM-системи. Компанія-нерезидент (США) безкоштовно надає організації доступ до CRM-системи. Які податкові наслідки цих операцій?
    14.05.202414