• Посилання скопійовано

ПДВ за договором фінлізингу

На яку сумму лізингодавець повинен зареєструвати податкову накладну після відгрузки об’єкту оренди лізингоодержувачу: на всю суму договору чи на суму першого лізингового платежу?

Об’єктом обкладення ПДВ є зокрема операції з постачання товарів (п. 185.1 ПКУ). При цьому під «постачанням товарів» із метою оподаткування мають на увазі передання прав на об’єкт, що передається, як на платній, так і на безоплатній основі (пп. 14.1.191 ПКУ). Оскільки операція з передання (отримання) майна у фінансову оренду (лізинг) передбачає перехід права власності на таке майно, то вона вважається постачанням товарів й обкладається ПДВ.

На замітку!

Передача майна у фінансову оренду (лізинг) передбачає передання орендарю разом із таким об’єктом усіх ризиків і винагород, пов’язаних із правом користування та володіння ним (пп. «б» пп. 14.1.97 ПКУ). Зокрема, оренда (лізинг) вважається фінансовою, якщо виконується одна з умов:

- за строк оренди орендар амортизує 75% первісної вартості об’єкта (пп. 5 та 7 П(С)БО 14) і договором передбачено придбання такого об’єкта орендарем — перехід права власності до орендаря;

- балансова (залишкова) вартість об’єкта оренди на момент спливу дії договору становить не більш як 25% первісної вартості такого об’єкта, що діяла на початок строку оренди;

- сума орендних платежів із початку строку оренди дорівнює первісній вартості об’єкта або перевищує її;

- майно, що передається у фінансовий лізинг, виготовлене за замовленням орендаря та зі спливом дії договору не може бути використаним іншими особами.

Датою виникнення ПЗ з ПДВ орендодавця (лізингодавця) і ПК з ПДВ орендаря (лізингоодержувача) для операцій фінансової оренди (лізингу) є дата фактичного передання (отримання) об’єкта фінансової оренди (лізингу) у користування орендарю (лізингоотримувачу) (п. 187.6 й абз. 5 п. 198.2 ПКУ). База оподаткування яких визначається відповідно до п. 188.1 ПКУ. Про це нагадують фахівці ДФС у підкатегорії 101.06 ресурсу «ЗІР»*.

У загальних випадках база оподаткування ПДВ у разі передання майна у фінансову оренду (лізинг) є договірною (контрактною) вартістю товару, але не нижча за ціну придбання об’єкта лізингу (п. 188.1 ПКУ).

Зазначимо, якщо об’єкт фінлізингу перебуває у лізингодавця як основний засіб, тобто не був приданий на замовлення у постачальника для фактично перепродажу за договором фінлізингу, а просто для використання у госпдіяльності підприємства, то база оподаткування з ПДВ не може бути нижчою за балансову (залишкову) вартість такого ОЗ.

Оскільки відповідно до умов питання лізингодавець за замовленням лізингоодержувача придбаває ОЗ у постачальника для передачі його у фінлізинг, то такий ОЗ має обліковуватися у лізингодавця як звичайний товар.

Відповідно лізингодавець на дату фактичного передання (отримання) такого ОЗ повинен нарахувати ПЗ з ПДВ на всю договірну (контрактну) вартістю об’єкта фінлізингу, склавши ПН на лізингоотримувача. Втім, якщо є договірна вартість об’єкта фінлізингу є меншою за його ціну придбання у постачальника, тоді лізингодавець повинен на таку різницю також нарахувати 20% ПДВ й скласти ПН на себе із типом причини 15.

Про особливості бухобліку передачі ОЗ у фінлізинг ми роз’яснювали тут.

* Як визначається база оподаткування ПДВ операцій з передачі майна у фінансовий лізинг та повернення майна, переданого у фінансовий лізинг?"

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202418
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243221
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202419
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024217