• Посилання скопійовано

Нюанси оподаткування ПДВ послуг перевезення

Платник ПДВ надаватиме резидентам послуги з перевезення вантажів з митної території України за кордон. За якою ставкою ПДВ оподатковувати такі послуги? Як правильно виписати податкову накладну та відобразити її в декларації з ПДВ?

Постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ, є об'єктом оподаткування ПДВ згідно з п. 185.1 ПКУ. Як правило, при цьому застосовується ставка ПДВ 20%, але послуги з міжнародного перевезення вантажів оподатковуються за нульовою ставкою (пп. 195.1.3 ПКУ).

Тож, для відповіді на поставлені запитання потрібно знати: де надаються послуги з перевезення, на митній території України чи за кордоном? Чи є такі послуги міжнародним перевезенням? 

Місце надання послуг з метою оподаткування ПДВ визначається згідно із спеціальною статтею 186 ПКУ. Оскільки транспортні послуги або послуги з перевезення окремо не зазначені в цій статті, місце їх надання визначається за п. 186.4 ПКУ, і це є місце реєстрації виконавця. Оскільки виконавцем є резидент України, вважається, що послуги з перевезення він надає на митній території України.

Перевезення вважається міжнародним, якщо воно здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом (пп. 195.1.3 ПКУ). Отже, якщо операція за договором перевезення підтверджується єдиним перевізним документом міжнародного зразку, така операція оподатковуватиметься ПДВ за нульовою ставкою. Які документи це підтверджують, читайте тут.

Якщо ж послуги з перевезення оформлюватимуться кількома перевізними документами, то незалежно від місця їх складання, місцем надання послуг вважатиметься митна територія України, а отже, вартість послуг перевезення оподатковуватиметься за ставкою 20%. 

Крім цього, слід зважати, що пп. „а" пп. 186.2.1 ПКУ визначено, що місцем постачання послуг, що є допоміжними у транспортній діяльності (навантаження, розвантаження, перевантаження, складська обробка товарів та інші аналогічні види послуг) є місце фактичного постачання послуг.

Таким чином, якщо послуги, що є допоміжними у транспортній діяльності фактично надаються на території України, то дані послуги підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою 20%. Якщо ж ці послуги надаються поза межами митної території України, то ці послуги не підлягають оподаткуванню ПДВ. Детальніше про це можна прочитати в Узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом ДПСУ від 06.07.2012 р. № 610.  

Щодо складання податкових накладних за зазначеними операціями, тут діють загальні правила:

1) якщо послуги перевізника оподатковуються за ставками 20% або 0%, то ПН складається у день виникнення податкових зобов'язань постачальника — перевізника. Якщо послуги надаються неплатнику ПДВ, у верхній лівій частині ПН вказується тип причини: “02 - Складена на постачання неплатнику податку”, у графі "Отримувач (покупець)" зазначається "Неплатник", а у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "100000000000".

Операції з надання послуг перевезення, що оподатковуються за ставкою 20% будуть складовою рядка 1.1 декларації з ПДВ і додатку 5 - розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5).

Операції, які оподатковуються за нульовою ставкою, зазначаються у рядку 2 декларації з ПДВ і в додатку Д5 не розшифровуються;

2) якщо допоміжні послуги перевізника надані за кордоном, вони не є об’єктом оподаткування ПДВ. Отже, податкова накладна за ними не складається, але самі такі послуги зазначаються у рядку 5 декларації з ПДВ і в додатку Д6.

Ще радимо прочитати про оподаткування ПДВ операцій з відшкодування вартості пошкоджених вантажів.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202418
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243731
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202420
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024245