• Посилання скопійовано

Облік ПДВ за трьохсторонньою угодою

Підприємство-продавець отримало аванс від підприємства-покупця і виписало податкову накладну. За укладеним тристороннім договором новим продавцем стає інше підприємство, що поставлятиме товар покупцю. Колишній продавець має перерахувати новому аванс. Що з ПДВ?

ЗапитанняПідприємство А (продавець) отримало аванс від підприємства Б (покупець). Було виписано податкову накладну на Підприємство Б за правилом першої  події. Був укладений тристоронній договір, про те, що новим продавцем стає підприємство С, до якого переходять зобов'язання щодо поставки товару для підприємства Б. Підприємство А має перерахувати підприємству С аванс, отриманий від підприємства Б в повному розмірі (в т.ч. ПДВ). Які податкові наслідки з ПДВ будуть за такою операцією? Чи потрібно підприємству А виписувати коригування до ПН на покупця?

Відповідь:

За п. 187.1 ПКУ підприємство А, враховуючи першу подію, визнає ПЗ з ПДВ і на дату виникнення ПЗ за п. 201.1 ПКУ складає податкову накладну

Проте згодом, враховуючи умови укладання трьохсторонньої угоди, виникає обов’язок отриманий аванс від підприємства Б перерахувати “новому продавцю” - підприємству С. 

Як діяти в такій ситуації ГУ ДФС у м. Києві роз’яснило в листі від 02.12.2015 №18358/10/26-15-15-01-18. На думку податківців: 

«Враховуючи те, що наслідками операції з переведення боргу (заміни боржника у зобов’язанні) є вибуття первинного боржника із зобов’язання, вступ до зобов’язання нового боржника за згодою кредитора та збереження у повному обсязі змісту зобов’язання при зміні суб’єктного його складу, тому  (кредитор) має право включити до податкового кредиту суму ПДВ, що міститься в податковій накладній Нового боржника протягом 365 календарних днів з дати її складення, за умови її реєстрації в ЄРПН.

Крім цього повідомляємо, що розрахунок коригування повинен бути складений відповідно до вимог ст. 192 Кодексу».

Тобто керуючись нормою п. 192.1 ПКУ при поверненні постачальником суми попередньої оплати, у підприємства А та Б суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до ПН.

Постачальник — підприємство А має право зменшити суму податкових зобов'язань згідно з пп. 192.1.2 ПКУ лише після реєстрації в Єдиному реєстрі розрахунку коригування до ПН. Розрахунок коригування в такому випадку підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі покупцем — підприємством Б. 

Згодом, враховуючи умови трьохсторонньої угоди, в якій обов’язково повинен бути прописаний порядок розрахунку та відвантаження товарів, підприємство А перераховує отримані авансові кошти “новому постачальнику” — підприємтсву С. В призначені платежу підприємству А потрібно зазначати, що перерахування коштів є оплатою товарів від підприємства Б згідно з трьохсторонньою угодою. Таким чином відбудеться трансформація оплати сторін.

На дату відвантаження товарів (або отримання оплати, залежно від першої події) у підприємства С виникає обов’язок скласти податкову накладну на покупця — підприємство Б. На підставі цієї накладної у покупця є всі підстави для визнання ПК з ПДВ. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20249
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024494
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252