Запитання: Підприємство А (продавець) отримало аванс від підприємства Б (покупець). Було виписано податкову накладну на Підприємство Б за правилом першої події. Був укладений тристоронній договір, про те, що новим продавцем стає підприємство С, до якого переходять зобов'язання щодо поставки товару для підприємства Б. Підприємство А має перерахувати підприємству С аванс, отриманий від підприємства Б в повному розмірі (в т.ч. ПДВ). Які податкові наслідки з ПДВ будуть за такою операцією? Чи потрібно підприємству А виписувати коригування до ПН на покупця?
Відповідь:
За п. 187.1 ПКУ підприємство А, враховуючи першу подію, визнає ПЗ з ПДВ і на дату виникнення ПЗ за п. 201.1 ПКУ складає податкову накладну.
Проте згодом, враховуючи умови укладання трьохсторонньої угоди, виникає обов’язок отриманий аванс від підприємства Б перерахувати “новому продавцю” - підприємству С.
Як діяти в такій ситуації ГУ ДФС у м. Києві роз’яснило в листі від 02.12.2015 №18358/10/26-15-15-01-18. На думку податківців:
«Враховуючи те, що наслідками операції з переведення боргу (заміни боржника у зобов’язанні) є вибуття первинного боржника із зобов’язання, вступ до зобов’язання нового боржника за згодою кредитора та збереження у повному обсязі змісту зобов’язання при зміні суб’єктного його складу, тому (кредитор) має право включити до податкового кредиту суму ПДВ, що міститься в податковій накладній Нового боржника протягом 365 календарних днів з дати її складення, за умови її реєстрації в ЄРПН.
Крім цього повідомляємо, що розрахунок коригування повинен бути складений відповідно до вимог ст. 192 Кодексу».
Тобто керуючись нормою п. 192.1 ПКУ при поверненні постачальником суми попередньої оплати, у підприємства А та Б суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до ПН.
Постачальник — підприємство А має право зменшити суму податкових зобов'язань згідно з пп. 192.1.2 ПКУ лише після реєстрації в Єдиному реєстрі розрахунку коригування до ПН. Розрахунок коригування в такому випадку підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі покупцем — підприємством Б.
Згодом, враховуючи умови трьохсторонньої угоди, в якій обов’язково повинен бути прописаний порядок розрахунку та відвантаження товарів, підприємство А перераховує отримані авансові кошти “новому постачальнику” — підприємтсву С. В призначені платежу підприємству А потрібно зазначати, що перерахування коштів є оплатою товарів від підприємства Б згідно з трьохсторонньою угодою. Таким чином відбудеться трансформація оплати сторін.
На дату відвантаження товарів (або отримання оплати, залежно від першої події) у підприємства С виникає обов’язок скласти податкову накладну на покупця — підприємство Б. На підставі цієї накладної у покупця є всі підстави для визнання ПК з ПДВ.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити