• Посилання скопійовано

Зарахування зустрічних вимог платниками ПДВ при касовому методі

Чи вважається зарахування зустрічних однорідних вимог операцією, за якою виникає податкове зобов’язання, якщо покупець і продавець застосовують касовий метод? Сторони роблять залік заборгованостей за відвантажені товари. Який термін реєстрації податкової накладної?

Запитання: Чи вважається зарахування зустрічних однорідних вимог операцією, за якою виникає податкове зобов’язання з ПДВ, якщо покупець і продавець застосовують касовий метод? Вимоги при такому зарахуванні є грошовими (тобто, сторони роблять залік заборгованостей за відвантажені товари (послуги). Який термін реєстрації податкової накладної за такими операціями?

Відповідь:

Касовий метод для цілей оподаткування ПДВ відповідно до пп. 14.1.266 ПКУ – це метод податкового обліку, за яким:

  • дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг);
  • дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).

З метою застосування пп. 14.1.266 ПКУ іншими видами компенсації вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) товарів (послуг) вважається компенсація вартості таких товарів (послуг) будь-яким способом, відмінним від оплати грошовими коштами.

На підставі цього, податківці у листі від 20.07.2016 р. №15706/6/99-99-15-03-02-15 прийшли до висновку, що з метою визначення платником, який застосовує касовий метод податкового обліку, дати виникнення ПЗ та/або права на ПК взаємозалік зустрічних однорідних вимог по господарських операціях підприємства щодо зустрічних поставок, оформлений актом проведення такого взаємозаліку, вважається іншим видом компенсації вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) товарів (послуг).

При цьому підставою для включення сум ПДВ до податкового кредиту є податкова накладна, належним чином складена постачальником таких товарів (послуг) та зареєстрована в ЄРПН.

Оскільки фахівці ДФС роз’яснюють, що взаємозалік зустрічних вимог є іншим видом компенсації вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) товарів (послуг), на дату оформлення акту проведення такого взаємозаліку слід скласти ПН та зареєструвати її у ЄРПН протягом 15 календарних днів, наступних за датою складання такої ПН. Адже дата акту є датою виникнення ПЗ у продавця та права на ПК у покупця згідно з пп. 14.1.266 ПКУ.

Втім, зауважимо, що вищенаведений лист ДФС є індивідуальною податковою консультацією, тому аби уникнути непорозумінь із контролюючими органами у майбутньому радимо звернутися до ДФС за «власною» індивідуальною податковою консультацією, адже сталої позиції ДФСУ із цього питання немає.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20243
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202425
  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 723
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202431
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202432