Згідно з п. 192.1 ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі РК до ПН, та зареєстрованому в ЄРПН.
Тож оскільки при відвантаженні товарів після отримання авансу відбувається зміна компенсації вартості товару, то слід відкоригувати ПЗ та ПК за такою операцією шляхом складання РК до ПН.
Порядком №1307 не встановлено, як скласти РК за двома причинами. Але, на нашу думку, в одному РК можна провести коригування за двома причинами.
У РК щодо зміни номенклатури та ціни товарів, які було відвантажено після отримання авансу потрібно вказати у розділі Б:
- одним рядком показники зі знаком «–» щодо товарів, кількість яких не було відвантажено при постачанні;
- другим рядком показники зі знаком «+» щодо товарів, відвантажених при постачанні.
При цьому у графі 2 РК зазначається причина коригування – «зміна номенклатури».
Тож у зв’язку зі зміною ще й ціни одного із відвантажених товарів у розділі Б РК потрібно ввести третій рядок:
- у графі 2 потрібно вказати тип причини «зміна суми компенсації»;
- у графах 3-6 щодо товару, за яким змінилася ціна, потрібно вказати інформацію, яку були зазначено у ПН щодо номенклатури та кількості цих товарів;
- графи 7 та 8 не заповнюються, а ось 9 та 10, які створені для зазначення коригування вартості, потрібно заповнити. У графі 9 зазначається зміна ціни зі знаком «-» або «+» в залежності від того зменшено або збільшено ціну.
- у графі 10 потрібно вказати кількість товару;
- у графі 11 вказати код ставки, оскільки від неї залежить правильність заповнення розділу А РК.
- у графі 13 вказати результати коригування.
Потім потрібно заповнити відповідні рядки розділу А РК.
У разі, якщо зміна номенклатури товарів та ціни поставлених товарів не призводять до зміни компенсації, тобто сума отриманого авансу за товар дорівнюється вартості його постачання, то розділ А РК не заповнюється й відповідно не призведе до зміни ПЗ та ПК з ПДВ.
Слід зазначити, що коригування у зв’язку з наявністю двох причин можна провести шляхом складання окремих РК за кожною із причин.
За ст. 192 ПКУ та п. 22 Порядку №1307 РК до ПН, складений постачальником на покупця-платника ПДВ має реєструватися у ЄРПН:
- постачальником, якщо коригування в РК не призводить до зміни компенсації вартості товару або призводить до збільшення податкових зобов’язань з ПДВ;
- покупцем-платником ПДВ, якщо коригування в РК призводить до зменшення суми компенсації вартості товару відповідно й до зменшення суми ПЗ з ПДВ.
Що робити з залишком авансу та наслідки з ПДВ у цьому разі
Якщо продавцем — платником ПДВ на дату отримання попередньої (авансової) оплати були визначені податкові зобов'язання з ПДВ і надалі склалися обставини, унаслідок яких відбулася зміна умов договору, продавець — платник ПДВ має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної та зменшити нараховану суму податкових зобов'язань з ПДВ.
1. Складання такого розрахунку можливе, наприклад, на дату підписання документа, на підставі якого кошти, отримані за одним договором постачання товарів/послуг, будуть зараховані в рахунок оплати вартості вже поставлених товарів/послуг за другим договором постачання (на які вже виписувалася датою поставки ПН).
При цьому в графі 2 розрахунку зазначається причина складання РК: «Залік попередньої оплати в рахунок поставлених товарів/послуг за іншим договором №__ від __». Але такий залік можливий, якщо покупець надає письмове прохання про такий залік, і продавець на нього погоджується (при цьому оформляється акт взаємозаліку).
2. Якщо покупець захоче повернути суму надміру перерахованого авансу, про що письмово повідомить продавця. У такому випадку продавець знову ж має скласти РК на зменшення ПЗ з ПДВ.
Приклад. Складання РК до ПН у разі постачання товару суму не меншу, ніж отримано аванс.
ТОВ «А» отримало аванс на суму 12000 грн в т.ч. ПДВ, але відвантажено товар на суму 11160 грн.
При цьому товар А у кількості 20 одиниць за ціною 20 грн не було відвантажено. Замість нього було відвантажено товар Б у кількості 10 одиниць за ціною 10 грн. А за товаром В при постачанні було прийнято рішення про зменшення ціни на 40 грн. Кількість відвантаженого товару В – 10 шт. (завантажити Зразок).
3. Ще одним варіантом може бути, залік залишку авансу у розрахунок майбутнього постачання товару. У такому разі також потрібно скласти РК до ПН в графі 2 розрахунку зазначається: «Залік попередньої оплати в рахунок попередньої оплати за товар за іншим договором №__ від __».
При цьому також має бути складена нова ПН на суму залишку за датою такого заліку.
У разі коли попередня оплата менша, ніж вартість поставлених товарів, доведеться діяти за такими правилами: якщо у ПН за авансом було вказано один товар, а відвантажено інший, та ціну саме на інший товар, вказаний у ПН, змінено, то у такому випадку потрібно відкоригувати її шляхом складання РК до неї. Але у цьому РК коригування потрібно провести так, щоб сума за ним разом з сумою ПН дорівнювалася сумі отриманого авансу.
Потім на залишок вартості товарів, який не покрився авансом, має бути складено окрему ПН за датою відвантаження товару.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись