• Посилання скопійовано

До експорту без вивезення не застосовується ставка ПДВ 0%

Підприємство хоче підписати контракт з нерезидентом на продаж товару, закупленого в Україні. Місце переходу права власності – територія України. Умови оплати – 100% передплата в інвалюті. Як відобразити податкові зобов'язання з ПДВ за першою подією і прописати вартість товару з урахуванням ПДВ в контракті?

ЗапитанняПідприємство розглядає можливість підписання контракту з нерезидентом на продаж товару, закупленого в Україні (експорт без вивезення). Місце переходу права власності – територія України (склад постачальника). Умови оплати – 100% передплата в валюті від нерезидента. Як відобразити податкові зобов'язання з ПДВ за першою подією та прописати вартість товару з урахуванням ПДВ в контракті?

Відповідь:

Якщо товар у ЗЕД-операції не перетинає митний кордон України, митна декларація  не складається. Отже, і товар не може бути оформлено у митному режимі експорту з метою обкладення ПДВ. Якщо місце постачання розташовано на митній території України, відповідно до пп. «а» п. 185.1 ПКУ та п. 186.1 ПКУ, така операція об’єктом оподаткування ПДВ. І, оскільки підтвердження факту експорту (декларації експортера) немає, то і застосовувати нульову ставку ПДВ, як передбачено пп. «а» пп. 195.1.1 ПКУ, підстав немає. З метою оподаткування ПДВ така поставка нерезиденту вважатиметься поставкою на митній території України, а отже, оподатковуватиметься за ставкою 20% або 7% (згідно із ст. 193 ПКУ). Звісно, якщо не йдеться про товар, який згідно із нормами ст. 196-197 ПКУ, а також підр. 2 р. ХХ ПКУ не є об’єктом оподаткування або звільнено від оподаткування ПДВ.  

База оподаткування при цьому визначається виходячи з договірної вартості товарів, але не нижче ціни придбання, а податкові зобов'язання виникають по першій події (за офіційним курсом НБУ, який буде діяти на дату першої події - передоплати). Зауважимо, що податкова накладна складається у цьому випадку як на звичайного неплатника з типом причини 02.

Згідно з пп. 194.1.1 ПКУ, ставка ПДВ становить 20%, 7% бази оподаткування та додається до ціни товарів/послуг. Таким чином, якщо сума ПДВ прямо не зазначена в договорі, така договірна вартість буде базою оподаткування ПДВ, тобто на неї зверху буде нараховуватися 20%. Отже, з цією метою в контракті необхідно чітко вказати договірну суму без ПДВ та окремо суму ПДВ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення ПДВ при анулюванні реєстрації
    Підприємство анулює реєстрацію платника ПДВ. В останній декларації за червень 2025 р. відображено від'ємне значення 900 грн (рядок 20.2.1), яке заявлено до відшкодування. Водночас на електронному рахунку в СЕА ПДВ є залишок коштів 7000 грн. Як коректно заповнити Додаток 3 до декларації, щоб повернути на поточний рахунок обидві суми: і від'ємне значення з декларації, і залишок коштів з електронного рахунку?
    11.07.202513
  • Постачання товарів оборонного призначення: як оподатковується ПДВ під час воєнного стану?
    Як на період дії воєнного стану оподатковуються ПДВ операції з постачання товарів оборонного призначення?
    11.07.202517
  • Допомога на лікування працівниці: облік ПДВ та ПДФО
    ТОВ на загальній системі оподаткування надає допомогу на лікування онкохворої співробітниці, придбавши для неї ліки за безготівковим розрахунком. Всі підтверджуючі медичні документи та документи від постачальника є. Чи потрібно нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ? Чи є вартість ліків додатковим благом для співробітниці та як це відобразити у звіті 4ДФ?
    10.07.202533
  • Коригування імпортного ПДВ за аркушем коригування: повернення та облік
    Як діяти підприємству після отримання аркуша коригування до митної декларації, який скасував мито та зменшив суму ПДВ? Чи обов'язково повертати ПДВ з бюджету? Як правильно відобразити це в обліку та що робити з розбіжностями у сальдо розрахунків з митницею?
    10.07.202525
  • Чи зберігається право на ПК та бюджетне відшкодування за НА, переданими ЗСУ?
    Комунальне підприємство (платник ПДВ, загальна система) придбало пікап за власні кошти у лютому 2025 р. Суму ПДВ включено до ПК, що спричинило від’ємне значення. У травні 2025 року автомобіль, не введений в експлуатацію, передано ЗСУ в межах військово-транспортного обов’язку. Чи має право підприємство заявити бюджетне відшкодування?
    10.07.202531