• Посилання скопійовано

Облік ПДВ за трьохстороннім договором

Замовник (загальносистемник і платник ПДВ) уклав договір з Виконавцем (загальносистемником та платником ПДВ) про розробку бізнес-плану для Замовника, який планує займатись допоміжним видом діяльності. Ця послуга буде оплачена Поручителем Замовника (єдинник ІІІ групи, неплатник ПДВ). Які податкові наслідки?

Запитання: ТОВ на загальній системі та платник ПДВ (Замовник) уклало договір з ТОВ, яке теж на загальній системі, та платник ПДВ (Виконавець) про розробку бізнес-плану, маркетингової політики та обґрунтованості для Замовника, який планує займатись допоміжним видом діяльності. Ця послуга буде оплачена третім ТОВ (єдинник ІІІ групи, не платник ПДВ), який є Поручителем Замовника. Які податкові наслідки з ПДВ та податку на прибуток виникають у Замовника, Виконавця та Поручителя, коли послуга буде надана та сплачена, а також якщо Поручитель сплатить за Замовника, але послугу Замовник так і не одержить?

Відповідь:

Перше, що слід врахувати в цій ситуації, це те, що податкові зобов’язання з ПДВ у Виконавця виникають у зв’язку із продажем послуг саме покупцю, яким в цій ситуації є Замовник (як їх споживач), а не Поручитель. Отже, за датою першої події, чи то оформлення акту про надання послуг, чи то надходження коштів від Поручителя, Виконавець має скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на відповідну суму ПЗ з ПДВ. 

Своєю чергою, Замовник, як особа, на яку було складено податкову накладну, матиме на підставі неї право на податковий кредит з ПДВ. В разі ж, якщо оплата за послуги буде Поручителем здійснена, але послуга так і не буде отримана (зокрема, протягом дії строку давності), в тому періоді, коли цей факт буде остаточно встановлено, Замовник (якщо він перебуватиме на той час ще платником ПДВ) матиме визнати податкові зобов’язання з ПДВ, згідно із п. 198.5 ПКУ – оскільки така послуга не буде використана ним у власній господарській діяльності. Базою оподаткування в цьому випадку буде вартість придбання послуги (згідно із п. 189.1 ПКУ), тобто, вартість без ПДВ, визначена у договорі із Виконавцем. 

Поручитель, оскільки він не є фактичним покупцем зазначеної у питанні послуги, а лише сплачує за надання її іншій особі, права на податковий кредит за фактом оплати такої послуги не матиме. Це зрозуміло і з того, що і податкова накладна, і акт прийому-передачі такої послуги оформлюється на Замовника, а не на Поручителя. Не виникнуть в нього податкові зобов’язання і за фактом можливої сплати (компенсації) йому Замовником коштів, витрачених ним на оплату таких послуг. Адже постачання послуг між Поручителем і Замовником не відбудеться, він отримує лише компенсацію понесених ним витрат.       

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Чи подавати Таблицю даних платника ПДВ, якщо коди УКТ ЗЕД старого та нового продукту відрізняються на декілька цифр?
    Виробниче підприємство-платник ПДВ почало виготовляти нові види готової продукції. До цього на всі старі види готової продукції були подані Таблиці даних платника ПДВ. Чи потрібно на нові види готової продукції подавали Таблиці даних у випадках, якщо код УКТ ЗЕД співпадає на перші чотири цифри з видами продукції, на які колись вже подавались Таблиці даних, або у випадку нового коду УКТ ЗЕД?
    Сьогодні 11:098
  • В якому розділі Е-кабінету можливо переглянути інформацію, щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено?
    Для отримання інформації щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, платник, може подати запит за кодом форми J/F 1320101 «Запит щодо отримання відомостей з ЄРПН стосовно ПН/РК, реєстрацію яких зупинено», в якому зазначити запитувану інформацію на певну дату
    Сьогодні 08:0440
  • Який порядок заповнення таблиці 2.2 додатка 1 (Д1) до податкової декларації з ПДВ?
    Таблиця 2.2 Д1, крім показників рядка «Усього за послугами, отриманими від нерезидента на митній території України», заповнюється у розрізі постачальників та періодів складання ПН, що коригуються, РК або іншого документа, на підставі якого проведено коригування ПК та містить відомості про коригування ПК
    22.07.202538
  • Підстави та порядок складання розрахунку коригування
    При реєстрації РК до податкової накладної прийшла квитанція: "Документ не може бути прийнятий - Причина 104". Розрахунок коригування повинний містити не менше одного рядка з від'ємним значенням графи "Обсяги постачання". Спочатку в зареєстрованій ПН було 2 позиції товару (1. Станційний збір, 2. Комісійний збір), а необхідно добавити в РК 3-ю нову позицію - Утримання від повернення квитка. Не можливо зробити РК на додавання третьої позиції, завжди приходе відмова. Як діяти?
    21.07.2025311
  • Строки давності при реєстрації РК до ПН
    Чи можна скласти розрахунок коригування до податкової накладної у разі, якщо з дати її складання минуло 1095 календарних днів? А у разі, якщо йдеться про купівлю-продаж майнових прав?
    21.07.20256892