• Посилання скопійовано

ПДВ при продажу новозбудованого житла

Підприємство завершило будівництво житлового будинку на основі попередніх договорів купівлі-продажу з фізособами та оформило правовстановлюючі документи на новозбудоване житло на себе. Коли виникають ПДВ зобов'язання та як правильно оформити податкову накладну при продажу такого житла фізособам?

Порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання житла, визначений підпунктом 197.1.14 ПКУ. Зокрема, звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання.

У цьому підпункті перше постачання житла (об'єкта житлового фонду) означає:

а) першу передачу готового новозбудованого житла (об'єкта житлового фонду) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) із спорудження такого житла за рахунок замовника;

б) перший продаж реконструйованого або капітально відремонтованого житла (об'єкта житлового фонду) покупцю, який є особою, іншою, ніж власник такого об'єкта на момент виведення його з експлуатації (використання) у зв’язку з такою реконструкцією або капітальним ремонтом, або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) на таку реконструкцію чи капітальний ремонт за рахунок замовника.

Враховуючи зазначене, операція з постачання послуг із спорудження житла (об'єкта житлового фонду) для будівельної організації (надавача послуг - підрядника) є першою поставкою житла відповідно до підпункту 197.1.14 ПКУ. Такі операції є об'єктом оподаткування ПДВ за ставкою 20% незалежно від того, матеріали замовника чи підрядника використані для будівництва такого житла. Операції з подальшої передачі готового новозбудованого житла інвесторам - членам кооперативу звільняються від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 197.1.14 ПКУ.

Таким чином, якщо підприємство збудувало житло власними силами, то ПЗ з ПДВ виникає у такого підприємства при передачі житла у власність фізособам. Якщо ж підприємство замовило послуги з побудування такого житла підрядній організації, то ПЗ з ПДВ виникнуть саме у підрядника при передачі цих послуг і збудованого житла підприємству-замовнику, а коли підприємство-замовник здійснюватиме наступні передачі житла покупцям, ПЗ з ПДВ за операцією з такої передачі вже не виникатиме. 

При цьому слід зазначити, що відповідно до пункту 198.5 ПКУ, якщо придбані товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197 ПКУ, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 ПКУ. Отже, у разі, якщо житло побудувала підрядна організація, то підприємство-замовник має право на ПК з ПДВ, але у звітному періоді, в якому підприємство-замовник здійснюватиме передачу такого житла покупцю, воно має визнати ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ, виходячи з ціни придбання цього житла (вартості послуг підрядника). 

Податкові накладні при цьому оформлюватимуться наступним чином: 

1) якщо житло будує підприємство без застосування послуг сторонньої підрядної організації, то на дату першої події (оплати або поставки житла) складається податкова накладна. Якщо покупцем є фізособа – неплатник ПДВ, то податкова накладна залишиться у продавця, складатиметься із типом причини 02, в найменуванні покупця зазначатиметься «Неплатник», а в ІПН – умовний код «100000000000»;

2) якщо житло будує підрядник, то податкову накладну складатиме саме підрядник, теж за датою першої події, зазначаючи в даних покупця дані підприємства-замовника. Потім, при у звітному періоді передачі житла фізособам підприємство-замовник складе зведену податкову накладну, датовану не пізніше останнього числа такого місяця, із типом причини 09. В даних про покупця в такій зведеній податковій накладній будуть зазначені назва самого підприємства-замовника, та умовний ІПН «600000000000».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202418
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243221
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202420
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024219