Запитання: Станом на 31.12.2015 р. у підприємства була переплата за спецрахунком з ПДВ через перерахування коштів на спецрахунок та цільове їх використання у сумі більшій, ніж задекларована, це збільшило реєстраційний ліміт підприємства. З 01.01.2016 р. спецрежим ПДВ зазнав кардинальних змін, оплата ПДВ має відбуватись у розрізі видів сільгоспоперацій, які здійснюються платником. Як спецрежимник має визначати, які суми слід перераховувати на рахунки, відкриті в СЕА ПДВ, в т.ч. і для сплати ПДВ до бюджету? Чи буде враховуватись переплата 2015 р. за спецрахунком в рахунок задекларованих сум ПДВ у 2016 р.?
Відповідь:
Дійсно, у 2016 році для платників ПДВ - суб’єктів спеціального режиму оподаткування змінено порядок розрахунків з бюджетом та перерахування коштів на спеціальні рахунки.
Так, з 2016 року позитивна різниця між сумою податкових зобов'язань звітного періоду та сумою податкового кредиту звітного періоду, визначена по окремих видах сільськогосподарських операцій, перераховується до Державного бюджету та на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств у різних частках залежно від виду продукції.
З цією метою Казначейством відкрито додаткові електронні рахунки, на які перераховуються кошти для розрахунків з бюджетом та для перерахування коштів на спеціальні рахунки:
а) 3753 – для здійснення операціях із сільськогосподарськими товарами/послугами (крім операцій із зерновими та технічними культурами та операцій з продукцією тваринництва) :
- 50% коштів з яких перераховуються на електронні рахунки платників;
- 50% - на спеціальні рахунки;
б) 3754 – для здійснення операцій із зерновими та технічними культурами:
- 85% коштів з яких перераховуються на електронні рахунки платників;
- 15% - на спеціальні рахунки;
в) 3755 для здійснення операцій з продукцією тваринництва:
- 20% коштів з яких перераховуються на електронні рахунки;
- 80% - на спеціальні рахунки.
Вказаний перерахунок коштів здійснюється Казначейством автоматично протягом операційного дня, що настає за днем, в якому кошти надійшли на такі рахунки.
Реквізити спеціального рахунку суб’єкт спеціального режиму оподаткування зобов’язаний зазначати у податковій звітності з ПДВ, в якій відображаються операції в межах спецрежиму оподаткування. Адже перерахування коштів з додаткових електронних рахунків на спеціальний рахунок здійснюватиметься лише у разі надання інформації про реквізити такого спеціального рахунка.
Для реєстрації податкових накладних, складених з 01.01.2016 року в ЄРПН та для сплати сум ПДВ до бюджету та на спеціальні рахунки при здійсненні, починаючи з 1 січня 2016 року, операцій з постачання сільськогосподарської продукції сільськогосподарські товаровиробники повинні забезпечити перерахування необхідних коштів на додаткові електронні рахунки, відкриті для здійснення відповідного виду операцій.
Тобто, починаючи з 01.01.2016 р. сільськогосподарські товаровиробники повинні окремо обліковувати власні оподатковані операції за чотирма окремими категоріями:
- операції, які не належать до спецрежимних, які відображаються в декларації 0110 і ПДВ за якими сплачується до бюджету (через ПДВ-рахунок)
- операції, які належать до спецрежимних, які відображаються в декларації 0121 (з продукцією тваринництва, із зерновими та технічними культурами та інші операції).
Відповідно, окремо відображаються в декларації і суми ПЗ та ПК за такими операціями. Так, в декларації з ПДВ з’явився новий додаток Д10, у якому відбувається обрахунок різниці між ПК та ПЗ з ПДВ у розрізі спецрежимних операцій, які зазначені у трьох окремих таблицях додатку.
При цьому у разі, якщо товари/послуги, основні фонди, виготовлені та/або придбані, використовуються сільськогосподарським підприємством частково для виробництва зернових культур і технічних культур та/або частково для виробництва продукції тваринництва, та/або частково для інших сільськогосподарських товарів/послуг, сума сплаченого (нарахованого) податкового кредиту розподіляється виходячи з питомої ваги вартості таких зернових і технічних культур, продукції тваринництва та інших сільськогосподарських товарів/послуг у загальній вартості усіх сільськогосподарських товарів/послуг, поставлених за 12 попередніх послідовних звітних (податкових) періодів (пп «а» пп. 209.15.1 ПКУ). Розрахунок такої питомої ваги здійснюється у додатку Д9 до декларації 0121.
При від’ємному значенні різниці між сумою ПЗ та ПК звітного (податкового періоду) платника податку за окремим видом операцій така сума враховується до складу податкового кредиту наступного (звітного) податкового періоду за цим самим видом операцій та не зменшує позитивне значення різниці між сумою ПЗ та ПК звітного (податкового) періоду платника податку за іншими видами операцій. Зазначений порядок визначений п. 209.2 ПКУ і діє з 01.01.2016 р.
Але ось що робити із від’ємним значенням ПДВ, яке виникло до 01.01.2016 р., наразі ПКУ не встановлено. Тому податківцям довелося це питання роз’яснювати у листі ДФСУ від 14.03.2016 р. №8763/7/99-99-19-03-02-17.
Сума від’ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, зазначена у рядку 24 податкової декларації з ПДВ із позначками "0121" - "0123" за грудень 2015 року, розподіляється одноразово між рядками 11.1 таблиць 1, 2 та 3 додатку 10 (ДС10) виходячи з того, для використання в яких саме видах сільськогосподарської діяльності були придбані товари/послуги, за рахунок яких сформоване від’ємне значення з ПДВ за грудень 2015 року. Такий розподіл доцільно здійснити на підставі бухгалтерської довідки.
Стосовно переплати, яка зберігалася станом на 01.01.2016 р. на спецрахунку, то чинним законодавством не встановлено змін щодо порядку її використання (пп. 209.3 ПКУ не зазнав змін). Суми податку на додану вартість, що підлягають перерахуванню на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, не підлягають сплаті до бюджету та повністю залишаються в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для використання у виробництві сільськогосподарських товарів/послуг. Отже, підприємство зможе використати її так само, як це відбувалося у попередньому 2015 році.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити