• Посилання скопійовано

Витрати за договором страхування включаються до витрат підприємства залежно від напрямку використання авто

Чи можна поставити собі в кредит по ПДВ одразу всю суму при покупці автомобіля в кредит? А також чи вважається витратами страхування авто (КАСКО)?

Враховуючи суть операції страхування і той факт, що вона жодним чином не поліпшує наявні функціональні, технічні характеристики, в обліку такі витрати не можуть збільшувати первісну вартість об’єкта страхування. Отже, в бухгалтерському обліку витрати за договором страхування включаються до витрат підприємства залежно від напрямку використання автомобіля (п 15.4, 18, 19 П(С)БО 16 «Витрати») залежно від виду діяльності підприємства та класу витрат, які визначені обліковою політикою, для обліку витрат на страхування використовуються рахунки 91, 92, 93, 94. Але, увага, до складу витрат звітного періоду слід включати лише відповідну суму витрат, пов'язану зі страхуванням цього періоду, незалежно від наявності попередньої оплати. Це означає, що вся сума передоплати послуг страхування (як правило страхові платежі сплачуюються авансом) датою оплати зараховується на рах. 39 (ведеться облік витрат, які здійснені у звітному періоді, і підлягають віднесенню на витрати в майбутніх звітних періодах), а вже звідти помісячно або поквартально списуються на витрати періоду (додатково див. табл., числа умовні).


Бухгалтерський та податковий облік зі страхування майна

Табл.

Назва етапу страхування і операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Коригування фінансового результату

Д-т

К-т

Збільшення

Зменшення

Укладено договір страхування об'єкта ОЗ:

 

 

 

 

 

— сплата страхових платежів за договором страхування на рік;

39

311

20000

— включено страхові платежі за квартал до складу витрат;

91, 92, 93, 94

39

5000

— наприкінці звітного періоду формується фінрезультат

791

91, 92, 93, 94

5000

Що стосується податку на прибуток підприємств, то витрати на страхування не призводять до формування жодних податкових різниць. Але тим платникам податків, хто проводить коригування фінансового результату за вимогами пп. 134.1.1 ПКУ , треба уважно проаналізувати статус страхової комапії. Якщо страхова компанія - нерезидент, який згадується у пп. 140.5.4 ПКУ, фінансовий результат податкового періоду збільшується на суму 30% вартості понесених витрат (крім операцій, які визнані контрольованими відповідно до ст. 39 ПКУ).

Щодо ПДВ, то з 01.07.2015 р. податковий кредит – це вже не право, а обов’язок платника ПДВ. Відповідно до норм п.198.2 ПКУ датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг або дата отримання платником податку товарів/послуг. Окремих правил для ситуації, коли автомобіль придбавається в кредит, чинне законодавство не містить. Тому платник ПДВ цілком законно за правилом першої події має право на ПК, підтверджене належним чином оформленою та зареєстрованою в ЄРПН ПН. Більше того, нарахування ПК здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (п.198.3 ПКУ). А вже згодом, залежно від операцій, де буде використовуватись автомобіль, можливо за нормами п. 198.5 ПКУ, потрібно буде визнавати ПЗ. Безпосередньо послуги страхування не є об’єктом оподаткування ПДВ (пп.196.1.3 ПКУ).

--1--

Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", затверджене наказом Мінфіну від 31.12.1999 р. N 318

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 148
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202429
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202429
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20249335
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202435