• Посилання скопійовано

Накладну, виписану на аванс за імпортні товари, слід зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних

8 жовтня отримано передоплату за імпортний товар, який ще не був завезений (код товару УКТ ЗЕД не відомий). Відповідно податкову накладну не зареєстрували в ЄРПН. Декларацію на цей товар отримали 30 жовтня, а 31 зроблено відвантаження і коригування на зміну номенклатури. Після цього податкову накладну відправлено на реєстрацію і коригування - у реєстрації відмовлено. Як бути і де помилка???

Згідно з п. 187.1 ПКУ, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: 

- дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

- дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Податкова накладна (далі - ПН)складається у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця (п. 201.4 ПКУ). 

Відповідно до пп. "і" п. 201.1 ПКУ одним з обов’язкових реквізитів ПН є код УКТ ЗЕД у випадку поставки підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України. 

Товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД. Митники здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД (ч. 1 та ч. 2 ст. 69 Митного кодексу України). 

При заповненні ПН в графі 4 "код товару згідно з УКТ ЗЕД" зазначається десятизнаковий код товару та вноситься він суцільним порядком без будь-яких розділових знаків (пробілів, крапок тощо) (пп. 12.3 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну України від 01.11.2011 р. №1379). 

ПН, що виписана по операціям постачання товарів, ввезених на митну територію України, підлягає реєстрації в ЄРПН в загальному порядку незалежно від суми (п. 11 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ). 

В вашій ситуації, на думку автора, на суму авансу слід було виписати ПН з кодами УКТ ЗЕД, визначеними самостійно. Звісно таку ПН слід зареєструвати в ЄРПН. Детальніше про це читайте в ДК 42/2013.

Як випливає з вашого запитання, ПН на аванс за імпортні товари Ви не реєстрували в ЄРПН в строки, передбачені ПКУ, - 15 календарних днів (п. 201.10 ПКУ). 

Згідно з п. 9 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 р. №1246 (далі – Порядок №1246), причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: 

1) наявність помилок; 

2) відсутність в ЄРПН відомостей, що містяться у ПН, яка коригується; 

3) факт реєстрації ПН та/або розрахунку коригування (далі - РК) з такими ж реквізитами.

Якщо продавець складає розрахунок коригування до ПН, що підлягає реєстрації, до ЄРПН в обов'язковому порядку вносяться також відомості, що містяться у такому РК (п. 3 Порядку №1246). 

РК до ПН, відомості якої не внесено до ЄРПН, реєструється після реєстрації такої ПН незалежно від дати її складення. Хоча тут існувала проблема, на яку періодично вказували бухгалтери. Так, програмне забезпечення ЄРПН не давало можливості реєструвати ПН після сплину періоду її обов’язкової реєстрації. 

То ж виходить, що ПН, виписану на аванс за імпортні товари, Ви все ж мали зареєструвати в ЄРПН. В принципі, Порядок №1246 передбачає реєстрацію ПН та в подальшому РК до неї навіть після сплину строку її обов’язкової реєстрації. Тож якщо немає причин (перелічених в п. 9 Порядку №1246) для не реєстрації ПН в ЄРПН, то ваші ПН та РК до неї повинні були зареєструвати в ЄРПН.  

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Рорат Василий

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ЖБК при продажу квартир: ПДВ-реєстрація
    ЖБК реалізує квартири в новобудові. Операція з першого постачання житла звільнена від ПДВ. Чи виникає у ЖБК обов'язок зареєструватися платником ПДВ, якщо обсяг таких звільнених операцій за місяць перевищить 1 млн грн?
    25.07.202522
  • Зміна ціни після передоплати: ПН та РК
    Підприємство виставило рахунок на 1 одиницю товару. Отримано передоплату 50% - виписано податкову накладна на 0,5 одиниці товару. Після цього відбулося збільшення ціни товару (підписано додаткову угоду до Договору). Після підписання додаткової угоди покупець зробив доплату за товар - доплатив різницю між авансом та новою ціною товару. Остання подія - відвантаження товару. Як повинні виписуватися ПН по доплаті та РК до ПН по передоплаті? Яка причина коригування повинна бути вказана в РК?
    25.07.202545
  • Обов'язкова реєстрація платником ПДВ
    Підприємство – неплатник ПДВ. Загальний обсяг операцій за останні 12 місяців перевищив 1 млн грн (400 тис. грн передоплати за продаж товару від резидента України та 1,5 млн грн передоплати від нерезидента за експорт товару). Чи виникає обов'язок реєстрації платником ПДВ?
    25.07.2025129
  • Нюанси звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів на митній території України
    Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пп. 87 - 1 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, застосовується виключно до операцій із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, визначених пп. 9 - 36 розд. XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ
    24.07.202537
  • Чи подавати Таблицю даних платника ПДВ, якщо коди УКТ ЗЕД старого та нового продукту відрізняються на декілька цифр?
    Виробниче підприємство-платник ПДВ почало виготовляти нові види готової продукції. До цього на всі старі види готової продукції були подані Таблиці даних платника ПДВ. Чи потрібно на нові види готової продукції подавали Таблиці даних у випадках, якщо код УКТ ЗЕД співпадає на перші чотири цифри з видами продукції, на які колись вже подавались Таблиці даних, або у випадку нового коду УКТ ЗЕД?
    23.07.2025197