• Посилання скопійовано

Предприятие не воспользовалось правом на кредит по НДС в 2010 г. С 2011 г. такие операции освобождены от НДС. Как учесть эти суммы?

Предприятие в 2010г. закупало семена подсолнечника. Транспортно-заготовительные расходы по закупкам аккумулируются на отдельном счете, списываются по методу среднего процента. Налоговый кредит по данным закупкам и ТЗР в декларациях не отражали (не было необходимости). С 01.01.2011 согласно п. 15 подраздела 2 раздела ХХ «Переходные положения» НКУ, операции по поставке семян подсолнечника освобождаются от обложения НДС. В связи с этим право на налоговый кредит при приобретении мы утратили. Может ли предприятие отразить суммы «неиспользованного» налогового кредита в составе валовых расходов? можно ли воспользоваться правом на налоговый кредит по транспортно-заготовительным расходам, которые относятся к ныне не облагаемым товарам?

Запитання є досить актуальним не тільки щодо (товарів) операцій, по яких податковий кредит не формувався з тих чи інших причин, але і щодо товарів (операцій), по яких було сформовано податковий кредит до 01.01.2011 року. Не зважаючи на актуальність даного питання, податковим кодексом України (ПКУ) воно не врегульоване.

По операціях (товарах), які звільнені від ПДВ згідно пункту 15 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» не передбачено обов’язок нараховувати зобов’язання з ПДВ згідно з п. 198.5 ст. 198 ПКУ, оскільки там ідеться про товари звільнені від ПДВ згідно з Розділом Y (Податок на додану вартість). Отже, якщо в період придбання товарів була мета їх використання в оподатковуваних операціях, то підприємство на дату придбання мало право формувати податковий кредит. В той же час обов’язку нараховувати зобов’язання ПКУ не передбачив.

Дане питання вирішила виправити ДПС України. Абзацом четвертим пункту 2 Розділу ІІ листа ДПС України від 26.01.2011р. №2093/7/16-1517, зазначено:

При цьому, якщо зернові культури товарних позицій 1001 — 1008 та технічні культури товарних позицій 1205 і 1206 були придбані такими платниками до 1 січня 2011 року і за операціями з такого придбання було отримано податковий кредит, такі суми податкового кредиту мають бути перераховані у відповідності з правилами, встановленими підпунктом 198.4 статті 198 Кодексу (дата коригування податкового кредиту в цьому випадку визначається за датою першої з подій, перерахованих у пункті 187.1 статті 187 Кодексу).

Щоправда перерахування податкового кредиту підпункт 198.4 статті 198 Кодексу не передбачає, однак визначає, що суми сплаченого ПДВ при придбанні товарів з метою їх подальшого використання у звільнених від оподаткування операціях, не включаються до складу податкового кредиту.

Якщо з позиції ДПС України такі суми не включаються до податкового кредиту, тобто перераховуються (коригуються) для тих, хто їх включив, а для тих хто не включав тим більше не включаються, то платник податку на прибуток вказані витрати по сплаті ПДВ може включити до складу витрат керуючись пп. 139.1.6 ст. 139 ПКУ.

Такий підхід щодо формування витрат у податковому обліку по сплаченому ПДВ є логічним, хоча податковим кодексом не визначений. На сьогодні ДПС України не заперечує можливості формування таких витрат в описаній ситуації. Однак, враховуючи що норми ПКУ таких правил не передбачають, з метою уникнення можливих ризиків пропоную отримати індивідуальну податкову консультацію.

Слід врахувати, що названий вище лист ДПС України від 26.01.2011р. №2093/7/16-1517 Мін’юст України включив до переліку таких, що містять нові правові норми, які зачіпають права, свободи і законні інтереси юридичних і фізичних осіб, мають міжвідомчий характер та пропонує відкликати (Лист Мін’юсту від 28.04.2011 р. №3915-0-4-11/101).

Микола Підлужний

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Джерело: Контракти-Аудит

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20249
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024520
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252