• Посилання скопійовано

Відшкодуванні збитків за пошкоджене майно працівником: що з ПДВ?

Працівник завдав матеріальної шкоди ТОВ (зламав паркан). Підприємство провело за власний кошт ремонт. Працівник написав заяву про відшкодування з утриманням всієї суми із зарплати. Як підприємство має виписати податкову накладну згідно з пп. 198.5 ПКУ?

Перший випадок: Працівник, який заподіяв шкоду, може добровільно покрити її повністю або частково. За згодою роботодавця працівник може передати для покриття заподіяної шкоди рівноцінне майно або поправити пошкоджене (див. ст. 130 КЗпП). Оформлення відшкодування матеріальної шкоди див. в «ДК» №05/2014 нашу статтю: Матеріальна шкода, завдана працівником.

Другий випадок: За своєю суттю майнова шкода завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю працівника (див. ст. 1166 ЦКУ), а ось компенсація витрат є витратами, які виникли в процесі виконання службових обов’язків працівника.

У першому випадку отримані кошти розглядаються як відшкодування шкоди, завданої ТОВ, і відповідно до пр. 188.1 ПКУ до бази оподаткування ПДВ такі кошти не включаються.   Якщо під час придбання або виготовлення майна платник податку сформував податковий кредит, а в подальшому воно було знищене, втрачене або якщо внаслідок пошкодження майна його якість змінилася настільки, що воно не може бути використане за прямим призначенням, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання відповідно до пп. 198.5 ПКУ. Це підтверджують і податківці в своїй ІПК від 19.04.2021 р. №1603/ІПК/99-00-21-03-02-06 та ЗІР, категорія 101.07: «Чи включаються до бази оподаткування ПДВ кошти, які надходять платнику податку як відшкодування збитків за пошкоджене, знищене або втрачене майно?»).

Щодо другого випаду:

В ІПК від 05.03.2025 р. №1172/ІПК/99-00-21-03-02 податківці влучно зазначили, що ключовим при визначенні порядку оподаткування здійснюваних операцій ми повинні керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку − превалювання сутності над формою (операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми.

І якщо витрати є компенсацією вартості пошкодженого майна, за своєю сутністю є відшкодуванням вартості такого обладнання, то такі кошти включатимуться до бази оподаткування ПДВ платника у загальновстановленому порядку з нарахуванням ПДВ за ставкою 20 відсотків (див. коментар до ІПК від 05.03.2025 р. №1172/ІПК/99-00-21-03-02).

За аналогією для ТОВ отримане відшкодування, як компенсація витрат на ремонт, є звичайною реалізацією, що передбачає складання ПН в загальному порядку. У цьому випадку пп. 198.5 ПКУ не застосовується. Тому все залежить від документального оформлення. Так:

1) Якщо отримане відшкодування буде оформлено як компенсація витрат на відновлення паркану, то в цьому випадку у ТОВ виникає об’єкт оподаткування ПДВ. І ПН буде складатися в загальному порядку, як при реалізації на неплатника;

2) Якщо отримане відшкодування буде визначено як відшкодування майнової шкоди, тоді об’єкта оподаткування ПДВ немає згідно з пп. 188.1 ПКУ.

З практики, деякі контрагенти обирають обережний підхід і ідентифікують ремонт як негосподарську діяльність, адже витрати на ремонт є несанкціонованими, і нараховують податкові зобов’язання за вхідним ПДВ за ремонтними витратами. Як скласти ПН див. тут.

Зразу зауважимо, що в ПКУ є пряма норма (пп. 188.1 ПКУ) щодо невключення до об’єкта оподаткування відшкодування шкоди, проте не визначено ознак, за якими ідентифікувати її для цілей оподаткування ПДВ. У зв’язку з цим,  податківці весь час створюють варіації в ІПК, тому доцільно також отримати з даного приводу ІПК.

Отже, підсумуємо:

Відшкодування майнової шкоди: Кошти, отримані від працівника як відшкодування шкоди (згідно з пп. 188.1 ПКУ), не включаються до бази оподаткування ПДВ. Податкова накладна (ПН) не складається;

Компенсація витрат на ремонт: Якщо відшкодування оформлено як компенсація витрат на ремонт, воно вважається реалізацією, оподатковується ПДВ за ставкою 20%. ПН складається в загальному порядку;

Документальне оформлення та обережний підхід: Визначення природи відшкодування (шкода чи компенсація) залежить від документального оформлення. Для уникнення ризиків рекомендується отримати індивідуальну податкову консультацію (ІПК).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»