• Посилання скопійовано

ПДВ при імпорті відходів давальницької сировини: як правильно відобразити та за якою ціною продати?

За договором переробки з нерезидентом утворилися відходи сировини, які підприємство розмитнило за імпортом за умовною ціною, водночас митна вартість у ВМД більша і ПДВ сплачено з митної вартості. Чи маємо право на податковий кредит? За якою ціною можна продати ці відходи?

Чи є право на податковий кредит?

Особливості ПДВ при імпорті товарів ми детально розглядали тут. На дату подання митної декларації для митного оформлення імпорту виникає ПЗ з ПДВ (див. п. 187.8 ПКУ). Таке ПДВ сплачується до або на день подання митної декларації. ПН на операцію з імпорту товару не складають. Сума ПДВ розраховується декларантом і зазначається виключно в митній декларації.

Базою оподаткування ПДВ для товарів, що ввозяться на митну територію України, є їх договірна (контрактна) вартість, але не нижче від митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до розділу ІІІ МКУ, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включаються до ціни товарів (п. 190.1 ПКУ).

Таким чином, цілком може бути, що договірна ціна (в запитанні вона названа умовною) одна, а митна більша. В такому разі ПДВ сплачується з більшої ціни, в даному разі з митної ціни.

Щодо податкового кредиту, то думка ДПС у Житомирській області наведена тут:

  • податковий кредит відображається в загальному порядку, в сумі податкового зобов’язання, яке сплачено;
  • поряд з цим, якщо товари імпортовані безоплатно, слід нарахувати компенсуюче ПДВ за п. 198.5 ПКУ.

 

За якою ціною можна продати відходи?

Підприємство може продати відходи за будь-яку ціну, за якою домовиться з покупцем. Воно може навіть передати їх безоплатно. Інша справа – як буде здійснюватися оподаткування такої поставки ПДВ.

Згідно з п. 188.1 ПКУ базою оподаткування є договірна ціна, але вона не може бути нижче ціни придбання товарів. Якщо договірна ціна нижче за ціну придбання, то складаються дві ПН – одна на договірну ціну, друга на різницю між ціною придбання і договірною ціною.

Якщо договірна ціна 0 грн, то фактично і другої ПН складати не потрібно. Причому митна вартість до уваги не береться.

Подібний висновок читаємо і у відповіді ДПС на питання в ЗІР (101.16): «Як визначається база оподаткування та які особливості складання зведеної податкової накладної при нарахуванні податкових зобов’язань за товарами/необоротними активами, ввезеними на митну територію України (у т.ч. митна вартість яких відрізняється від договірної вартості), які починають використовуватись не в господарській діяльності?».

ДПС відповідає, що база оподаткування визначається за товарами – з їх договірної вартості, але не нижче від ціни придбання, без урахування величини митної вартості.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ-наслідки неповернення зберігачем товару
    ТОВ передало товар на відповідальне зберігання. При поверненні товару зі зберігання виявили недостачу. Зберігач компенсує вартість товару. Чи повинно ТОВ нарахувати ПЗ відповідно до пп. 198.5 ПКУ? Чи буде доходом для ТОВ отримана компенсація?
    07.02.2025257
  • Оподаткування при експорті продукції на заміну бракованої
    Підприємство, платник податку на прибуток і ПДВ, експортувало продукцію, але замовник-нерезидент виявив, що частина продукції бракована. Згідно з контрактом, підприємство експортувало нову партію замість бракованої, яка не буде оплачуватися. Бракована продукція не повертається. Які особливості оподаткування експорту нової партії?
    04.02.202527
  • Що з ПДВ при списанні кредиторської заборгованості, за якою не було зареєстровано ПН?
    ТОВ 1 – постачальник послуг не зареєструвало ПН. Відповідно ТОВ 2 – отримувач послуг недоплатив за послуги на суму ПДВ. ТОВ 1 пропустив терміни реєстрації. ТОВ 2 планує списати суму незареєстрованого кредиту (Дт 644) та суму кредиторської заборгованості. Як вплине ця операція на облік ПДВ? Чи потрібно нараховувати зобов’язання з ПДВ при списанні такої кредиторської заборгованості?
    28.01.2025141
  • Нюанси оподаткування списання дебіторської заборгованості
    ТОВ – мікропідприємство оплатило товари, але ці товари не отримало і має дебіторську заборгованість постачальника. ПН за цією операцією зареєстровано та включено до ПК. Термін позивної давності минув (3 роки). Плануємо списати цю заборгованість. Які наслідки з ПДВ та податку на прибуток?
    24.01.2025176
  • Скільки ПН складати, якщо оплата та надання послуг відбулися в один день?
    У грудні були здійснені авансові платежі за послуги від нерезидента: 09.12.2024 р. – 200 000 дол. США (грудень); 16.12.2024 р. – 500 000 дол. (грудень); 31.12.2024 р. – 300000 дол. (грудень). Акт наданих послуг за грудень датований 31.12.2024 р. на загальну суму 1210000 дол. Як скласти податкову накладну на 31.12.2024 р. – однією на суму різниці згідно з актом 510000 дол., чи розбивати як авансову оплату та різницю за актом (210000 та 300 000 дол.)?
    20.01.20257111