• Посилання скопійовано

Чи нараховувати ПДВ при створенні ротаційного фонду?

Страхова компанія уклала договір з приватним медичним закладом про надання платних медичних послуг. При наданні закладом медичних послуг він складає та реєструє ПН. СК пропонує додатковою угодою створити ротаційний фонд, використання якого можливо лише на погашення заборгованості СК за надані послуги в разі розірвання основного договору. Чи є об'єктом оподаткування ПДВ кошти, отримані від СК як внесок до ротаційного фонду?

Ротаційний фонд за своєю суттю схожий на завдаток, оскільки надається з метою забезпечення наступного обов’язку з оплати послуг, який ще не настав. Завдатком є, зокрема, грошова сума, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов'язання і на забезпечення його виконання (ч. 1 ст. 570 ЦКУ). Але статус такого платежу треба чітко визначити договором між продавцем та покупцем, адже якщо не буде встановлено, що сума, сплачена в рахунок належних з боржника платежів, є завдатком, вона за замовчуванням вважається авансом (ч. 2 ст. 570 ЦКУ).

Різниця між авансом і завдатком така: аванс вважається отриманою частиною оплати за послуги, які надаватимуться, а тому право власності на таку отриману наперед оплату належить продавцю; право власності на завдаток переходить до продавця тільки в разі порушення покупцем умов договору, в іншому випадку він підлягає поверненню покупцю (ст. 571 ЦКУ).

Бухгалтерський облік завдатку. Правовий статус завдатку відбивається і на порядку його бухгалтерського обліку. Отриманий завдаток обов’язково відображається за дебетом позабалансового рахунку 06 «Гарантії за забезпечення отримані», а повернення такого завдатку – за кредитом цього ж рахунку. Виходячи з цього, на балансових рахунках завдаток не повинен відображатися.

Однак на практиці суми такого завдатку платник перераховує на звичайний поточний рахунок отримувача. А це означає, що хоча за законом отримувач і не має права власності на зазначені кошти, на практиці він не обмежений у можливості витрачати такі кошти після отримання. Тому в бухгалтерському обліку при отриманні завдатку на рахунок, крім відображення його на позабалансовому рахунку, робиться балансове проведення: Дт 311 Кт 681 або 685 (в залежності від облікової політики отримувача). Ми радимо застосовувати рахунок 685, оскільки ротаційний фонд має статус завдатка, а не авансової оплати.

Власне щодо ротаційного фонду зазначимо, що ЦКУ не визначає принципів його формування або використання. Водночас, ч. 2 ст. 546 ЦКУ говорить, що договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов'язання, ніж ті, що наведені в ч. 1 цієї статті (ми їх розглядали вище) – тобто ротаційний фонд. Тож, у якості такого забезпечення можуть використовуватися і кошти ротаційного фонду.

Цей термін застосовується на практиці страховими компаніями, а умови його формування та використання встановлюються установчими документами та наказом про облікову політику такої компанії. Ситуація з використанням коштів ротаційного фонду розглядалася, наприклад, в рішенні Господарського суду м. Києва у справі №910/1372/14 від 05.08.2014 р. В ній суд аналізував норми укладеного між страховою компанією й її агентом договору та те, як саме надходили кошти ротаційного фонду від страхової компанії на поточний рахунок агента (та які ще операції за цим рахунком проводилися).

Із зазначеного в справі бачимо, що згідно з умовами договору, ротаційний фонд вважався власністю страхової компанії. Ротаційний фонд надходив на окремий банківський рахунок агента на безприбутковій основі і мав винятково цільовий характер, а саме: оплату послуг застрахованим особам страховика, надання яких було організовано агентом за визнаними страховиком страховими випадками за договорами страхування, що передані йому на супровід.

В даному випадку договором між страховою компанією і медичним закладом визначено, що  використання ротаційного фонду можливо лише на погашення заборгованості страхової компанії за надані медичні послуги в разі розірвання основного договору. На нашу думку, це означає, що ротаційний фонд слід розглядати як завдаток, а не як авансову оплату за надання послуг у майбутньому. У разі належної оплати наданих медичних послуг завдаток не буде використатний і буде повернений страховій компанії.

Тому на момент отримання завдатку у вигляді коштів на створення ротаційного фонду податкові зобов’язання з ПДВ не нараховуються. ПДВ-подія буде виникати тоді, коли кошти ротаційного фонду будуть зараховані в оплату наданих послуг. Але оскільки ці послуги вже були надані раніше, то й ПДВ-зобов’язання виникли на дату надання послуг. Оплата послуг за рахунок ротаційного фонду буде вже другою подією.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Коли застосовується нульова ставка ПДВ в режимі експортного забезпечення?
    Підприємство планує експорт олії соєвої в грудні 2024 р. в рамках РЕЗ, контракт не фордварний. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) складати податкову накладну, якщо попередній експорт був у жовтні 2023 року, і валютна виручка надійшла на рахунок в повному обсязі 02.11.2023 р.?
    11.12.202425
  • Коли можна включити до податкового кредиту ПН, які були заблоковані та згодом розблоковані?
    Підприємство в 2021 – 2023 роках отримувало послуги елеватора, за якими було заблоковано ПН. Суд виніс рішення від 27.09.2023 р. про реєстрацію цих ПН. Елеватор повідомив підприємство про це 03.12.2024 р. Чи може підприємство подати УР з ПДВ за вересень 2024 р. та включити до податкового кредиту ці ПН за період з 11.2021 по 10.2023?
    10.12.202469
  • Як документально оформити безоплатні міжнародні перевезення для ЗСУ, щоб не було ПДВ?
    ТОВ планує здійснювати безоплатні міжнародні вантажні перевезення для військової частини ЗСУ, без оформлення CMR, на підставі договору з ЗСУ. Які первинні документи необхідно оформити за рейсами для уникнення нарахування зобов'язань з ПДВ згідно з пп. 32-1 підр. 2 розд. ХХ ПКУ? Чи можна включати до витрат періоду фактичні затрати на паливо, зарплату та відрядження при здійсненні цих перевезень?
    09.12.202414
  • Передача будівлі у додатковий капітал ТОВ: що з ПДВ?
    ТОВ 1 є платником ПДВ і передає будівлю як внесок до додаткового капіталу ТОВ 2, теж платника ПДВ. Будівля була придбана ТОВ 1 за 2500000 грн. Оціночна вартість будівлі - 3000000 грн. Які податкові наслідки? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ у ТОВ 1 та податковий кредит у ТОВ 2?
    06.12.2024275
  • Зміна номенклатури після спливу 1095 днів
    ТОВ-платник ПДВ отримало оплату від ФОП-неплатника за товар у 2021 р. Постачання було у 2024 р. Номенклатуру товару було змінено. Зареєструвати РК постачальник вже не може, сплинув термін 1095 днів. Які податкові ризики щодо цієї господарської операції?
    03.12.2024668