• Посилання скопійовано

Як визначити офіційний курс гривні з метою складання податкових накладних?

24.10.2024 р. ТОВ – платник ПДВ здійснило оплату за послуги нерезиденту в євро. Місце постачання послуг – митна територія України, тому ТОВ має зареєструвати ПН. За пп. 190.2 ПКУ вартість послуг перераховується за курсом НБУ на дату виникнення ПЗ. На перший погляд, це курс НБУ на 24.10.2024 р., але пп.10 Положення НБУ №148 визначено, що курс починає діяти наступного робочого дня після дня встановлення та/або розрахунку. Чи правильно при складанні ПН від 24.10.2024 р. при перерахунку вартості з євро у гривню враховувати курс, визначений НБУ на 23.10.2024 року?

Так, дійсно податківці у своїх роз’ясненнях часто посилаються на цей п.10 Положення НБУ №148, яким визначено, що «офіційний курс гривні до іноземних валют ... починають діяти наступного робочого дня після дня встановлення та/або розрахунку». На підставі цього вони роблять висновок: «на дату виникнення податкового зобов’язання платник ПДВ – експортер складає податкову накладну з урахуванням офіційного курсу гривні до іноземних валют, який встановлено Національним банком України у попередній робочий день».

Чи означає це, що треба брати офіційний курс Нацбанку, оприлюднений на сайті НБУ, але на день раніше? Відповіді на це питання податківці не дають.

Положення №148 регламентує процес встановлення Нацбанком офіційного курсу, який вимагає певного часу та певних процедур. Якщо коротко, цей процес полягає в тому, що Нацбанк збирає та аналізує певні показники за поточний (сьогоднішній) банківський день, і на їх підставі розраховує курс на наступний робочий день. Зокрема, Нацбанк пише у себе на сайті: «час збору даних для обчислення офіційного курсу гривні до іноземних валют та облікової ціни банківських металів (як за угодами грн/дол. США, так і за індикаторами BFIX) буде змінено з 15.30 на 15.00 за київським часом. Зазначені індикатори оприлюднюватимуться відповідно до 15.30 (на сьогодні – до 16.00) за київським часом».

Тобто протягом робочого дня до 15:00 Нацбанк збирає необхідну інформацію та розраховує офіційний курс гривні на наступний робочий день, і оприлюднює його до 15:30 за київським часом.

За результатами розрахунку курсу Нацбанк щодня видає повідомлення про встановлення курсу на певну дату, яка вже є наступним робочим днем після встановлення курсу. Наприклад, у цьому повідомленні Нацбанк встановив курс на дату 01.11.2024 р. Цей курс був розрахований не в цей день 01.11.2024 р., а у попередній день 31.10.2024 р. і він вже відомий станом на початок доби 01.11.2024 р. Так само написано і на сайті Нацбанку – «Офіційний курс гривні щодо іноземних валют на дату 01.11.2024 р.».

Станом на 15:30 за київським часом 01.11.2024 р. вже розрахований і встановлений курс Нацбанку на наступний робочий день – 04.11.2024 р. і його можна вже подивитися на сайті банку.

А тепер повернемося до висновку податківців: «експортер складає податкову накладну з урахуванням офіційного курсу гривні до іноземних валют, який встановлено Національним банком України у попередній робочий день». Бачимо розбіжності у формулюваннях: курс, «встановлений на дату…» - це не те саме, що встановлений «у попередній робочий день». Складається враження, що автори роз’яснення недостатньо глибоко проаналізували механізм дії пп. 10 Положення НБУ №148. Загалом, цей механізм ніяк не впливає на визначення дати, на яку потрібно брати офіційний курс. Єдиним джерелом офіційного курсу є повідомлення Нацбанку, у якому зазначається дата, на яку цей курс діє.

Тому, на нашу думку, для цілей складання ПН слід застосовувати курс, визначений Нацбанком на дату 24.10.2024 р., який був встановлений у попередній робочий день – 23.10.2024 р.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    Сьогодні 16:234
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    Сьогодні 11:108
  • Як виправити помилку в декларації з податку на прибуток?
    Підприємство отримало запит від ДПС щодо самостійного коригування цін за контрольованими операціями за 2015 р. Коригування було проведено та подано уточнюючий розрахунок до декларації з податку на прибуток за 2015 р. Застосування різниць не спричинило збільшення об’єкта оподаткування. Підприємство застосовує податкові різниці, тому ця операція вплинула на значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років. Уточнити треба періоди за І квартал, півріччя, 9 місяців та рік 2016 р. та за І квартал 2017 р. Як виправити цю помилку та відобразити у звітності?
    13.11.202429
  • Як визначити офіційний курс гривні з метою складання податкових накладних?
    24.10.2024 р. ТОВ – платник ПДВ здійснило оплату за послуги нерезиденту в євро. Місце постачання послуг – митна територія України, тому ТОВ має зареєструвати ПН. За пп. 190.2 ПКУ вартість послуг перераховується за курсом НБУ на дату виникнення ПЗ. На перший погляд, це курс НБУ на 24.10.2024 р., але пп.10 Положення НБУ №148 визначено, що курс починає діяти наступного робочого дня після дня встановлення та/або розрахунку. Чи правильно при складанні ПН від 24.10.2024 р. при перерахунку вартості з євро у гривню враховувати курс, визначений НБУ на 23.10.2024 року?
    13.11.202422
  • Як врахувати ПДВ при зарахуванні зустрічних однорідних вимог за авансовою оплатою?
    Підприємство надає приміщення в оренду. Орендар надлишково перерахував кошти, на сплачену суму зареєстровано ПН - номенклатура «Орендна плата за липень 2021 р». У вересні 2024 р. з орендарем підписано новий договір оренди і укладено договір зарахування зустрічних однорідних вимог на суму надлишкових коштів. Чи потрібно коригувати ПН при зарахуванні однорідних вимог?
    12.11.202442