Так, дійсно податківці у своїх роз’ясненнях часто посилаються на цей п.10 Положення НБУ №148, яким визначено, що «офіційний курс гривні до іноземних валют ... починають діяти наступного робочого дня після дня встановлення та/або розрахунку». На підставі цього вони роблять висновок: «на дату виникнення податкового зобов’язання платник ПДВ – експортер складає податкову накладну з урахуванням офіційного курсу гривні до іноземних валют, який встановлено Національним банком України у попередній робочий день».
Чи означає це, що треба брати офіційний курс Нацбанку, оприлюднений на сайті НБУ, але на день раніше? Відповіді на це питання податківці не дають.
Положення №148 регламентує процес встановлення Нацбанком офіційного курсу, який вимагає певного часу та певних процедур. Якщо коротко, цей процес полягає в тому, що Нацбанк збирає та аналізує певні показники за поточний (сьогоднішній) банківський день, і на їх підставі розраховує курс на наступний робочий день. Зокрема, Нацбанк пише у себе на сайті: «час збору даних для обчислення офіційного курсу гривні до іноземних валют та облікової ціни банківських металів (як за угодами грн/дол. США, так і за індикаторами BFIX) буде змінено з 15.30 на 15.00 за київським часом. Зазначені індикатори оприлюднюватимуться відповідно до 15.30 (на сьогодні – до 16.00) за київським часом».
Тобто протягом робочого дня до 15:00 Нацбанк збирає необхідну інформацію та розраховує офіційний курс гривні на наступний робочий день, і оприлюднює його до 15:30 за київським часом.
За результатами розрахунку курсу Нацбанк щодня видає повідомлення про встановлення курсу на певну дату, яка вже є наступним робочим днем після встановлення курсу. Наприклад, у цьому повідомленні Нацбанк встановив курс на дату 01.11.2024 р. Цей курс був розрахований не в цей день 01.11.2024 р., а у попередній день 31.10.2024 р. і він вже відомий станом на початок доби 01.11.2024 р. Так само написано і на сайті Нацбанку – «Офіційний курс гривні щодо іноземних валют на дату 01.11.2024 р.».
Станом на 15:30 за київським часом 01.11.2024 р. вже розрахований і встановлений курс Нацбанку на наступний робочий день – 04.11.2024 р. і його можна вже подивитися на сайті банку.
А тепер повернемося до висновку податківців: «експортер складає податкову накладну з урахуванням офіційного курсу гривні до іноземних валют, який встановлено Національним банком України у попередній робочий день». Бачимо розбіжності у формулюваннях: курс, «встановлений на дату…» - це не те саме, що встановлений «у попередній робочий день». Складається враження, що автори роз’яснення недостатньо глибоко проаналізували механізм дії пп. 10 Положення НБУ №148. Загалом, цей механізм ніяк не впливає на визначення дати, на яку потрібно брати офіційний курс. Єдиним джерелом офіційного курсу є повідомлення Нацбанку, у якому зазначається дата, на яку цей курс діє.
Тому, на нашу думку, для цілей складання ПН слід застосовувати курс, визначений Нацбанком на дату 24.10.2024 р., який був встановлений у попередній робочий день – 23.10.2024 р.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити