Відповідно до ст. 572 ЦКУ кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником (заставодавцем) зобов'язання, забезпеченого заставою, одержати задоволення за рахунок заставленого майна.
Право застави припиняється у разі набуття заставодержателем права власності на предмет застави (ст. 593 ЦКУ).
Відповідно до наведеної умови в заставу передано нерухоме майно за договором іпотеки.
Так як борг не було погашено, іпотекодержатель задовольняє забезпечену іпотекою вимогу шляхом набуття права власності на предмет іпотеки, зокрема нерухомість, за вартістю, визначеною на момент такого набуття на підставі оцінки предмета іпотеки суб’єктом оціночної діяльності (ст. 37 Закону про іпотеку).
При цьому іпотекодержатель зобов’язаний відшкодувати іпотекодавцю перевищення 90% вартості предмета іпотеки над розміром забезпечених іпотекою вимог іпотекодержателя (ч. 3 ст. 37 Закону про іпотеку). Невідшкодованими залишаються 10%.
Так як заставне майно в рахунок погашення заборгованості переходить у власність до ТОВ 2, то таке відчуження прирівнюється до операції з постачання товару і на дату такої передачі ТОВ 1 зобов’язане визначити податкові зобов’язання з ПДВ та скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну.
Покупець майна, до якого перейшло право власності на об’єкт нерухомості ТОВ 2, за наявності податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН, має право на податковий кредит за такою операцією.
Така ж думка викладена у відповіді ДПС в БЗ ЗІР (101.06) на питання: «Який порядок оподаткування ПДВ операцій із продажу заставленого майна боржника, у разі якщо кредитор не є банківською (фінансовою) установою?»
Звертаємо увагу, що відповідно до абз. 2 п. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції.
Тобто, якщо оціночна вартість менше мінімальної бази, визначеної відповідно до п. 188.1 ПКУ, то необхідно буде донарахувати податкові зобов’язання на різницю.
Враховуючи зазначене вище, ТОВ 2 має право на всю суму ПК, сформованого за операцією з набуття права власності на предмет іпотеки. Адже фактично ТОВ 1 «продає» ТОВ 2 нерухомість за оціночною вартістю. «Оплата» представлена сумою, отриманої в кредит та сумою перевищення, яка буде повернена ТОВ 2.
***
Також читайте:
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити