• Посилання скопійовано

Коли зареєстрована ПН не дає права на податковий кредит з ПДВ?

Чи може бути визнана недійсною (помилковою) ПН, яка складена та вчасно зареєстрована в ЄРПН, у процесі подальшої податкової перевірки? Які можуть бути причини для такого визнання? Які на сьогодні строки давності для перевірки?

Податкова накладна може бути зареєстрована в ЄРПН, і одночасно з цим вона може бути помилковою. Помилкова ПН не дає покупцю права на податковий кредит, незважаючи на те, що вона зареєстрована. Види помилок в ПН дуже різноманітні, тому їх всі не можна розглянути в одній консультації. Більшість видів помилок в ПН можуть виправлятися за допомогою РК (ми не будемо зараз заглиблюватися в цю тему). Але декілька видів помилок не можна виправити за допомогою РК:

  • Помилка в даті ПН, коли ПН складена не на дату виникнення податкових зобов’язань;
  • Помилка в ІПН контрагента, коли в ПН було вказано ІПН неналежного покупця. Така ПН потрапить до реєстру того платника ПДВ, чий ІПН було вказано.
  • Помилки в позначках у верхньому лівому куті –  неправильна позначка «Зведена податкова накладна» та «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини», де вказано неправильний код причини.

Ці помилки можна виправити тільки повним сторнуванням неправильної ПН (код причини коригування 103) і подальшим складанням правильної ПН. Про застосування коду 103 у таких випадках податківці пишуть тут.

Відповідно до пп. 201.1 ПКУ, податкова накладна повинна мати обов’язкові реквізити, перераховані в цьому пункті. Відповідно до пп. 201.10 ПКУ помилки в цих обов’язкових реквізитах (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді. Ця норма виписана неточно, тому що незрозуміло, що мається на увазі під словом «неприйняття». Неприйняття до реєстрації в ЄРПН, неприйняття контрагентом, неприйняття контролерами під час перевірки? Під час автоматичної реєстрації ПН без участі людини неможливо оцінити помилки в ПН і дати відповідь на питання, чи ідентифікована господарська операція, чи ні. Якщо формально ПН не містить критичних помилок, які автоматично перевіряються при реєстрації, вона зареєструється в ЄРПН.

Далі у пп. 201.10 ПКУ є норма про те, що податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пп. 201.1 ПКУ (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту. А от чітких критеріїв, за якими можна визначити, чи ідентифікована операція, чи ні – ніде немає, тому контролери мають повну свободу у цьому питанні.

Загалом, ПН повинна містити ідентичні показники (номенклатура товарів/послуг продавця, одиниця виміру товару/послуги, кількість, ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ)  тим, що зазначені в первинних документах. Наприклад, якщо в первинному документі одиниця виміру товарів – літри, то в ПН теж необхідно зазначати літри і таку ж саму кількість товарів. Якщо одиниці виміру будуть зазначені різні (наприклад, в ПН замість літрів будуть наведені декалітри і кількість товару відповідно зменшена у 10 разів), це не дасть змоги ідентифікувати операції (принаймні, так вважають податківці).

Тільки у випадку, коли операція ідентифікується (тобто ПН ідентична первинним документам), правильно зазначені сторони – постачальник і покупець, ПН складена з правильними податковими параметрами (правильні позначки у лівому верхньому куті, правильно обрана ставка ПДВ і т.п.), покупець буде мати право ПК за такою ПН – за умови її реєстрації в ЄРПН та відсутності помилки в коді УКТ ЗЕД.

Окремо зауважимо, що помилка в коді УКТ ЗЕД товару обов’язково має бути виправлена. Її можна виправити як за допомогою РК, так і повним сторнуванням помилкової ПН і складанням правильної ПН. ПН з помилковим кодом, який є в УКТ ЗЕД, буде зареєстрована в ЄРПН, але вона не дасть покупцю права на податковий кредит. Якщо ПН з помилковим кодом УКТ ЗЕД складена на неплатника ПДВ, і контролери знайдуть цю помилку, вони можуть визнати цю ПН недійсною. ПН з помилковим кодом, якого немає в УКТ ЗЕД, не буде зареєстрована – сервер повідомить про те, що такого коду немає.

Якщо було неправильно визначено право на складання зведеної ПН, то це може призвести до зміни дати ПН. Наприклад, 17 червня постачальник здійснив одну поставку товару на суму 12000 грн і отримав від покупця дві оплати – 20 та 26 червня, 3000 та 9000 грн. У постачальника помилково звернули увагу на кількість оплат, а не на кількість постачань, і склали зведену ПН від 30 червня на суму 12000 грн. Такого права у постачальника не було, тому покупець не може включати до податкового кредиту таку ПН. Постачальник повинен сторнувати цю ПН з кодом причини коригування 103 і скласти ПН від 17 червня на суму 12000 грн без позначки «зведена». До речі, якщо цю ПН скласти правильною датою – 17 червня, але поставити позначку «зведена», це теж може викликати питання у контролерів. Докладніше про це читайте тут.

 

Висновки:

  1. Те, що ПН зареєстрована в ЄРПН, ще не гарантує права покупця на податковий кредит. ПН повинна бути без помилок, в тому числі складена від правильної дати та з правильними позначками у верхньому лівому куті;
  2. Головний критерій правильності ПН – це її повна ідентичність первинним документам, які підтверджують господарську операцію;
  3. Самі первинні документи теж не повинні містити помилок;
  4. Може бути безліч різних ситуацій, коли зареєстрована ПН не дає права покупцю на податковий кредит і може бути не визнана перевіряючими. Потрібно аналізувати кожний випадок окремо;
  5. Покупцю потрібно своєчасно, при складанні декларації з ПДВ, контролювати всі вхідні ПН на предмет правильного їх складання. Неправильні ПН можуть бути включені до декларації з ПДВ тільки після виправлення помилок, що в них містяться.

***

Додатково пропонуємо до уваги такі матеріали:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024451
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202424
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024242
  • Як виправити помилку в декларації з податку на прибуток?
    Підприємство отримало запит від ДПС щодо самостійного коригування цін за контрольованими операціями за 2015 р. Коригування було проведено та подано уточнюючий розрахунок до декларації з податку на прибуток за 2015 р. Застосування різниць не спричинило збільшення об’єкта оподаткування. Підприємство застосовує податкові різниці, тому ця операція вплинула на значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років. Уточнити треба періоди за І квартал, півріччя, 9 місяців та рік 2016 р. та за І квартал 2017 р. Як виправити цю помилку та відобразити у звітності?
    13.11.202447