• Посилання скопійовано

Чи буде право ПК з ПДВ при ввезенні товарів, якщо на дату оплати цих товарів імпортер ще не був платником ПДВ?

У червні 2024 р. ТОВ зробило передплату нерезиденту за товар, в цей час воно було платником ЄП, неплатником ПДВ. З 1 липня 2024 р. ТОВ перейшло на загальну систему та стало платником ПДВ. Передплачений товар буде ввезений у липні. Чи зможе ТОВ включити до податкового кредиту ПДВ, який воно сплатить на митниці після 1 липня? Чи потрібно буде на суму цього податкового кредиту нарахувати податкові зобов’язання за пп. 198.5 ПКУ?

Перш за все нагадаємо, що право на податковий кредит мають тільки платники ПДВ, це випливає з визначення податкового кредиту у пп. 14.1.181 ПКУ. Якщо ТОВ на дату розмитнення імпортованого товару буде платником ПДВ, воно матиме право на податковий кредит на суму ПДВ, сплаченого на митниці при ввезенні товару.

Податкові зобов’язання у такого ТОВ виникнуть на дату подання митної декларації для митного оформлення (пп. 187.8 ПКУ).

Відповідно до п. 187.11 ПКУ попередня (авансова) оплата вартості товарів, які ввозяться на митну територію України, не змінює значення сум ПДВ, які відносяться до податкового кредиту або податкових зобов'язань платника ПДВ, такого експортера або імпортера. З цього ми робимо висновок, що попередня оплата імпортованого товару не створює події для виникнення податкових зобов’язань або податкового кредиту з ПДВ , тому всі ПДВ-шні наслідки за імпортною операцією виникнуть вже при ввезенні товару, коли ТОВ буде платником ПДВ. Попередня оплата товарів ніяк не впливатиме ані на податкові зобов’язання, ані на податковий кредит при ввезенні цих товарів. 

Далі, «імпортний» податковий кредит з ПДВ виникає на дату сплати ПДВ за митною декларацією – див. п. 198.1 та п. 198.2 ПКУ. Оскільки ТОВ уже буде зареєстрованим платником ПДВ на цю дату, то сплачений на митниці ПДВ вже буде збільшувати ліміт реєстрації податкових накладних згідно формули, наведеної у п. 200-1.3 ПКУ.

Той факт, що на дату попередньої оплати товарів ТОВ ще не було платником  ПДВ, не є підставою для нарахування податкових зобов’язань згідно з п. 198.5 ПКУ.

***

Про ввезення товарів у митному режимі імпорту ми докладно писали у цьому матеріалі: Ввезення товарів в митному режимі імпорту: бухоблік та оподаткування

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Списання авансу 2017 року: коригування ПДВ-кредиту
    Підприємство списує дебіторську заборгованість за авансом, сплаченим у 2017 році за непоставлений товар. ПК за ПН на цей аванс було відображено. Як правильно відкоригувати ПДВ: нарахувати умовні податкові зобов'язання згідно з пп. 198.5 ПКУ в поточному періоді, чи подати уточнюючий розрахунок до декларації за період виникнення податкового кредиту?
    Сьогодні 18:303
  • Строки реєстрації РК на повернення авансу
    Чи можна у липні 2025 року зареєструвати розрахунок коригування (РК) до податкової накладної (ПН), складеної 16.08.2023 р. на отримання авансу за послуги? РК складається у зв'язку з поверненням цього авансу. Які граничні строки для такої реєстрації?
    Сьогодні 17:503
  • Повернення помилково, надміру сплачених зобов’язань та пені з бюджетного рахунку відмінного від ПДВ, на е-рахунок платника ПДВ
    Платник не може повернути помилково та/або надміру сплачені суми грошових зобов’язань та пені з бюджетного рахунку відмінного від ПДВ, на якому обліковується така переплата, на електронний рахунок платника ПДВ
    08.07.202523
  • Купівля - продаж майнових прав на нерухомість: які податкові наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування - платник ПДВ планує придбати майнові права на нерухоме нежитлове майно. Чи оподатковується така поставка ПДВ? Які податкові наслідки для ТОВ у разі подальшого продажу таких прав (без оформлення документів на право власності на нерухомість), зокрема, якщо продаж здійснюватиметься за ціною, нижчою ціни придбання?
    08.07.202539
  • Уточнюючий розрахунок з ПДВ після розблокування РК
    РК на зменшення ПЗ, заблокований у квітні 2024 року, розблоковано в червні 2025 року. У декларації з ПДВ за квітень 2024 р. цей РК було відображено в таблиці 1.2 Додатка 1. Як у червні 2025 р. коректно скласти та подати уточнюючий розрахунок до декларації за квітень 2024 р.? Чи потрібно подавати Додаток 1 разом з УР і як його правильно заповнити?
    08.07.2025373