• Посилання скопійовано

Отримали акт відповідності від Держаудитслужби: що з ПДВ?

Підприємство – платник податку на прибуток та ПДВ, здійснило поставку замовнику – платнику ПДВ у 2022 р. Відповідно до акту відповідності Держаудитслужби 2024 р. за рахунок завищення цін, ТОВ повертає кошти замовнику. Як відобразити цю операції в обліку? Чи потрібно коригувати ПЗ з ПДВ?

Держаудитслужбою було виявлено завищення цін. Відповідно до п. 35 Порядку проведення інспектування Держаудитслужбою за результатами перевірки складається акт ревізії, в якому наведено інформацію про результати ревізії в розрізі кожного питання, виявлених порушень та розмір збитків, завданих державі чи об'єкту контролю внаслідок таких порушень 

Після затвердження акту ревізії у межах наданих прав органи державного фінансового контролю вживають заходів для забезпечення:

  • притягнення до адміністративної, дисциплінарної та матеріальної відповідальності винних у допущенні порушень працівників об'єктів контролю;
  • порушення перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства;
  • звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства (п. 50 Порядку проведення інспектування Держаудитслужбою).

Таким чином, якщо порушення не буде усунено, то договір можуть визнати недійсним та ініціювати звернення до суду для відшкодування завданих збитків.

Актом приведення у відповідність визначено рівень цін, яким мала відповідати угода. За своєю суттю таке повернення коштів є відшкодуванням різниці у ціні, що виникла через її невідповідність врегульованому еквіваленту, а не зміною ціни.

Фактично у ТОВ виникла переплата, що є безпідставно набутими коштами за угодою, яка укладається між сторонами з прив'язкою до договору, акту перевірки Держаудитслужби, додатком про ціни та товар, які мали бути застосовані на момент їх продажу.

Статтею 1212 ЦКУ визначено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. 

Щодо строків повернення, то ВПВС в постанові від 07.02.2024 №910/3831/22 визначає: «Зобов`язання повернути безпідставно набуте майно виникає в особи безпосередньо з норми статті 1212 ЦКУ на підставі факту набуття нею майна (коштів) без достатньої правової підстави або факту відпадіння підстави набуття цього майна (коштів) згодом. Виконати таке зобов`язання особа повинна відразу після того, як безпідставно отримала майно або як підстава такого отримання відпала».

Тобто, безпідставно набуте майно має бути повернено одразу після отримання і це обов’язок, а не право особи, яка його набула. При цьому положення ст. 1212 ЦКУ  щодо безпідставно набутого майна можна застосовувати тільки після того, як така правова підстава в установленому порядку скасована, визнана недійсною, змінена, припинена або була відсутня взагалі.

Тому кошти будуть безпідставно набутими та підлягають поверненню після того, як буде підписано акт невідповідності та визначено порядок врегулювання питання щодо повернення коштів, зокрема покупець має як мінімум надати запит щодо повернення коштів та акт відповідності, яким буде визначено суму до повернення.

На нашу думку, дата акту відповідності за умови походження суми з постачальником є датою коригування ПЗ з ПДВ.

І в цьому випадку в РК у графі 2.1 «код причини» розрахунку коригування зазначається код 101 «зміна ціни», адже кількість продукції залишається незмінною. Якщо необхідно буде одночасно змінити і ціну і кількість, то використовується код «104».

Оскільки операція відноситься до минулих річних періодів, то коригування проводимо за рахунок нерозподіленого прибутку і лише за тими рахунками, що мають залишок, який треба виправити:

  • Дт 44 Кт 685 – визнано заборгованість перед покупцем (кошти ідентифіковано як безпідставно набуті).
  • Дт 641/1 Кт 44 – зменшено ПЗ щодо суми повернення коштів;
  • Дт 641/2 Кт 44 – зменшено податкові зобов’язання з податку на прибуток.

Всі коригування буде проведено в поточному періоді, так як ця подія не є помилкою, а відбувається на дату акта відповідності.

Зауважимо, що зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом (ч. 2-3 ст. 632 ЦКУ). При цьому зміна ціни у договорі після його виконання не допускається.

Проте якщо повернення коштів все ж буде оформлено через зменшення ціни, то для оформлення такої операції див. консультацію тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    Сьогодні 13:10
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024458
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245