• Посилання скопійовано

Відшкодування експедитору комісії за сплаченою гарантією: що з ПДВ?

Експедитор отримав сертифікат про митні спрощення, везе товар клієнта на свій ліцензійний склад. Після розмитнення клієнт забирає товар зі складу. Окремо сплачено гарантію (гарантія державі, що товар буде розмитнено і будуть сплачені ПДВ та митні збори клієнтом). Гарант з експедитора бере комісію за кожне перевезення. Комісія перевиставляється на клієнта. Як відобразити дану операцію обліку? Чи є відшкодування комісії за гарантією об’єктом оподаткування ПДВ?

Відповідно до ст. 9 Закону про транспортно-експедиторську діяльність платою експедитору вважаються кошти, сплачені клієнтом експедитору за належне виконання договору транспортного експедирування.

За договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов'язується за плату і за кошти другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов'язаних з перевезенням вантажу.

У плату експедитору не включаються витрати експедитора на оплату послуг (робіт) інших осіб, залучених до виконання договору транспортного експедирування, на оплату зборів (обов'язкових платежів), що сплачуються при виконанні договору транспортного експедирування.

Своєю чергою, сплачена гарантія, у разі необхідності, буде направлена на погашення  зобов’язань з ПДВ та митних платежів, і відшкодована клієнтом, як і комісія за обслуговування даної гарантії.

Отримана компенсація від клієнта за понесені експедитором витрати, в тому числі комісія за управління гарантією, не включають до складу його доходів (п. 6.2 П(С)БО15) і витрат (пп. 9.1 П(С)БО 16).

Таким чином, комісія, що сплачена експедитором за умови її компенсації клієнтом – споживачем послуг експедитора є транзитною сумою.

В обліку ця операція відображається наступним чином:

  • Дт 377/отримувач комісії  Кт 311 – сплачено комісію за гарантією;
  • Дт 311 Кт 685/клієнт – отримано експедитором компенсацію сплаченої комісії за гарантією;
  • Дт 685/клієнт Кт 377/отримувач комісії – взаємозалік заборгованостей.

Зауважимо, що якщо такі витрати виставляються на експедитора без ПДВ, то вони і перевиставляються клієнту теж без ПДВ.

Саме така позиція податківців викладена в УПК №610 щодо порядку оподаткування податком на додану вартість транспортно - експедиторської діяльності.

***

Додатково читайте:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.202526
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.202519
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.202534
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    03.07.202534
  • Дата РК при виправленні коду УКТ ЗЕД
    Виявлено помилку в коді УКТ ЗЕД у зареєстрованій податковій накладній. Для виправлення складається «нульовий» розрахунок коригування. Якою датою його потрібно складати: датою виникнення помилки (тобто датою податкової накладної) чи датою її виявлення?
    03.07.202568