• Посилання скопійовано

ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона

Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?

 Загальний розгляд питання

Детально схожу ситуацію ми розглядали тут. Але там платником виступав не благодійний фонд (далі — БФ), а нерезидент, який платив в іноземній валюті, тож у продавця виникали курсові різниці. 

В даній ситуації всі сторони є резидентами України, оплата здійснюється в гривнях, тож питань з курсовими різницями не виникає. Але в усіх інших аспектах облік і оподаткування такі самі, як і в розглядуваній ситуації.

 

ПДВ

ПН складається на покупця (лікарню), навіть якщо платить БФ.

ПН виписується:

1. перша — на дату оплати 70% рахунку, на суму такої оплати;

2. друга — на дату відвантаження меблів лікарні, в розмірі 30% вартості.

Далі БФ доплачує 30% вартості, закриваючи заборгованість, яка утворилася внаслідок відвантаження меблів.

 

А як нараховується ПДВ, якщо лікарня є бюджетною установою?

Відповідно до пп. 187.7 ПКУ, датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.

Але в розглядуваній ситуації оплата була не за рахунок бюджетних коштів, тому правило пп. 187.7 ПКУ не застосовується. Детально про це ми писали тут.

 

Бухгалтерський облік

В даній ситуації БФ є платником за лікарню. Тому, на наш погляд, у разі оплати контрагентом в бухгалтерському обліку буде лікарня, а не БФ. 

Бухгалтерські проведення для даної ситуації (цифри умовні):

  • Дт 311 Кт 681 (лікарня) — 252 000 грн (надійшла попередня оплата);
  • Дт 643 Кт 641 — 42 000 грн (нараховано ПЗ з ПДВ);
  • Дт 361 (лікарня) Кт 701 — 360 000 грн (відвантажено продукцію);
  • Дт 701 Кт 643 — 42 000 грн (відображено ПДВ в частині попередньої оплати);
  • Дт 701 Кт 641 — 18 000 (нараховано ПЗ з ПДВ);
  • Дт 681 (лікарня) Кт 361 (лікарня) — 252 000 грн (зарахована заборгованість з попередньою оплатою);
  • Дт 311 Кт 361 (лікарня) — 108 000 грн (отримано залишок оплати від БФ в рахунок погашення заборгованості лікарні).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    Сьогодні 16:059
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    Сьогодні 15:057
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    Сьогодні 14:2517
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    Сьогодні 12:1027
  • Дата РК при виправленні коду УКТ ЗЕД
    Виявлено помилку в коді УКТ ЗЕД у зареєстрованій податковій накладній. Для виправлення складається «нульовий» розрахунок коригування. Якою датою його потрібно складати: датою виникнення помилки (тобто датою податкової накладної) чи датою її виявлення?
    Сьогодні 11:0959