ПДВ
Вивезення товарів за межі митної території України оподатковуються за нульовою ставкою (пп. 195.1.1 ПКУ). Умови застосування ставки: фактичне вивезення товару, оформлення відповідним чином митної декларації.
Датою виникнення податкових зобов’язань у разі експорту товарів є дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетину митного кордону України, оформлена згідно з вимогами митного законодавства (пп. «б» пп. 187.1 ПКУ). Попри те, що сума ПДВ дорівнює «0», на цю дату експортер складає податкову накладну і реєструє її в ЄРПН.
Згідно з пп. 189.17 ПКУ базою оподаткування для операцій з вивезення товарів за межі митної території України є договірна (контрактна) вартість таких товарів, зазначена в митній декларації, оформленій відповідно до вимог МКУ – так пишуть податківці у ЗІР категорії 101.07, питання: «Як визначається база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів за межі митної території України у митному режимі експорту?».
Цю ж позицію ми коментували у цій консультації.
Податок на доходи нерезидентів
Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків повідомляє, що якщо безоплатно надані товари, послуги, основні засоби нерезиденту – юридичній особі відповідно до первинних документів є благодійним внеском та пожертвуванням, то такі доходи нерезидента із джерелом їх походження з України підпадають під визначення доходів, зазначених у пп. 141.4.1 ПКУ, та підлягають оподаткуванню податком на доходи нерезидента.
В інших випадках безоплатно надані товари, послуги, основні засоби нерезиденту – юридичній особі розглядаються як інші доходи нерезидента відповідно до пп. «к» пп. 141.4.1 ПКУ, що оподатковуються у порядку, встановленому пп. 141.4.2 ПКУ, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.
З урахуванням наведеного вище, податківці вірогідніше всього таку безоплатну передачу товару будуть розглядати як інші доходи, що оподатковуються за ставкою 15%.
Проте, якщо наявні міжнародні договори з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності, зокрема, ратифікована ВРУ Конвенція між Урядом України і Урядом Республіки Польща, що передбачає такий вид доходу, як інші доходи і ставка нижче, ніж в Україні, то за умови наявності довідки про статус резидента Польщі та підтвердження фактичного отримання товару, як кінцевого бенефіціара, можна застосувати нижчу ставку.
Таким чином, експорт товарів на безоплатній основні оподатковується ПДВ за ставкою 0%. У разі експорту товару база оподаткування ПДВ визначається виключно в розмірі договірної вартості, зазначеної в митній декларації. ПКУ не передбачає здійснювати донарахування ПДВ на різницю між ціною придбання і договірною вартістю, якщо договірна менше ціни придбання.
Безоплатну передачу товарів нерезиденту податківці вірогідніше всього ідентифікують як інші доходи, що оподатковуються за ставкою 15%. У разі наявності міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, може бути застосована нижча ставка. В даних умовах резиденту доцільно отримати індивідуальну податкову консультацію щодо цього питання.
***
Додатково читайте: Податок на репатріацію: застосування конвенцій
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити