Щодо податкової звітності
Відповідно до пп. 48.5.1 ПКУ, податкова декларація повинна бути підписана керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до контролюючого органу. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником.
Відповідно до пп. 48.5.2 ПКУ податкова декларація повинна бути підписана фізичною особою - платником податків або його представником.
Тобто, податкова звітність юрособи за загальним правилом підписується двома особами – керівником і особою, відповідальною за ведення бухобліку.
А податкова звітність фізособи (в тому числі ФОП) підписується однією особою – або самим ФОП, або уповноваженою ним особою.
Яка особа є уповноваженою, читаємо у відповіді ДПС на питання в ЗІР (129.02): «Хто є уповноваженою особою платника податків (ЮО або ФОП), яка має право підпису податкової звітності?».
ДПС відповідає, що фізособа, яка має нотаріально посвідчене доручення щодо представлення інтересів платника податків в контролюючих органах та здійснення відповідних правочинів, є уповноваженою особою ФОП, яка має право підписувати податкову звітність.
З наведеного випливає, що податкова звітність ФОП може бути підписана тільки однією особою – самим ФОПом, або бухгалтером, якщо такий бухгалтер є уповноваженою особою, що має відповідне нотаріально посвідчене доручення.
Щодо податкової накладної
Відповідно до пп. 201.1 ПКУ, на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пп. 20 Порядку №1307 усі податкові накладні скріплюються електронними цифровими підписами посадових осіб платника податку та електронним цифровим підписом (за наявності), що є аналогом відбитка печатки постачальника (продавця). Податкова накладна не скріплюється електронними цифровими підписами (печаткою) отримувача (покупця) товарів/послуг.
Форма ПН затверджена Наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. №1307.
Ця форма містить один підпис. Як там зазначено, це підпис такої особи: «Посадова (уповноважена) особа / фізична особа (законний представник)». Тобто, для юрособи ПН підписує посадова (уповноважена) особа, а для ФОП підписує або сам ФОП, або його законний представник.
Як бачимо, ситуація тут така сама, як і з податковою звітністю.
Таким чином, ПН може підписувати сам ФОП, або бухгалтер, якщо такий бухгалтер є уповноваженою особою, що має відповідне нотаріально посвідчене доручення.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити