• Посилання скопійовано

ПДВ при поставці товару резиденту, якщо оплата в євро від третьої сторони – нерезидента

Юрособа уклала тристоронній договір на поставку товару резиденту, де платником є нерезидент, оплачуючи в євро. Ціна товару зафіксована в євро і в гривнях, за курсом НБУ на дату договору. Спершу буде отримання авансу 70%, потім друга частина авансу 20%, далі відвантаження товару. І згодом остаточна оплата - 10%. Як нараховувати ПДВ в цій ситуації?

На кого складати ПН, якщо платить третя сторона?

Дивимося відповідь на питання ДПС в ЗІР (101.16): «Який порядок складання податкової накладної при поставці товарів/послуг покупцю, якщо договором передбачена оплата за такі товари/послуги від третьої особи?».

ДПС відповідає, що незалежно від того, що згідно з умовами договору виконання обов’язку щодо оплати за товари/послуги покладено на іншу особу, податкова накладна складається на покупця (отримувача) товарів/послуг.

Таким чином, ПН в розглядуваній ситуації потрібно складати на покупця резидента.

 

Бухгалтерський облік

Оскільки оплата за товар надходитиме в іноземній валюті, на наш погляд, операції з отримання передоплати, відвантаження товару слід відображати в порядку, прийнятому для операцій в іноземній валюті, згідно з нормами НП(С)БО 21

Відповідно до пп. 5 НП(С)БО 21 операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображаються у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті зі застосуванням валютного курсу на початок дня, дати здійснення операції (дати визнання активів, зобов'язань, власного капіталу, доходів і витрат). Підприємство може відображати операції з безготівкових розрахунків в іноземній валюті у валюті звітності у сумі, визначеній у документах банку, з урахуванням особливостей застосування банком валютного курсу на дату здійснення операції, у разі якщо це не суперечить вимогам податкового і митного законодавства в частині застосування валютного курсу.

Валютний курс - установлений НБУ курс грошової одиниці України до грошової одиниці іншої країни (п. 4 НП(С)БО 21).

У разі отримання попередньої оплати (авансу) вона відображається в балансі за офіційним курсом НБУ на дату отримання (див. вище пп. 5 НП(С)БО 21): Дт 312 Кт 681.

Заборгованість на субрахунку 681 є немонетарною, адже вона погашатиметься відвантаженням товару. Тому курсові різниці на неї не нараховуються.

Відповідно до пп. 6 НП(С)БО 21 при включенні до складу доходу звітного періоду сума авансу (попередньої оплати) перераховується у валюту звітності із застосуванням валютного курсу на початок дня дати одержання авансу.

Тобто, дохід (Дт 36 Кт 702) визнається за валютним курсом на дату отримання авансу.

А якщо перша подія відвантаження товару, то за курсом НБУ на дату визнання доходу від проданих нерезиденту товарів (дату визнання доходу ми розглянули вище) господарська операція з продажу на експорт товару відображається в бухгалтерському обліку: Дт 36 Кт 702.

Заборгованість на субрахунку 36 буде погашатися грошовими коштами, а тому вона є монетарною.

За монетарними статтями в іноземній валюті на дату балансу і на дату здійснення господарської операції визначаються курсові різниці:

  • дохід на субрахунку 714 «Дохід від операційної курсової різниці»;
  • витрати на субрахунку 945 «Втрати від операційної курсової різниці».

Умовний числовий приклад дивимося в таблиці:

№ з/п

Зміст господарської операції

Кореспондуючі рахунку

Сума, грн.

 

 

дебет

кредит

 

Отримання 70% авансу

1

Отримання авансу. Курс НБУ – 38,5543 грн за 1 євро

312

681

700€

26 988,01

2

Нараховано ПЗ з ПДВ (складена ПН)(26 988,01 : 6)

643

641

4 498,00

Отримання 20% авансу

3

Отримання авансу. Курс НБУ – 38,4288 грн за 1 євро

312

681

200€

7 685,76

4

Нараховано ПЗ з ПДВ (складена ПН)(7 685,76 : 6)

643

641

1 280,96

Відвантажено товар

5

Відвантаження товару і визнання доходу:

-в частині раніше отриманої передоплати(26 998,01 + 7 685,76)

361

702

34 683,77

6

-в частині, яка ще не оплачена (курс НБУ – 38,4827 грн. за 1 євро)

361

702

100€

3 848,27

7

Нараховано ПДВ:

-в частині раніше відображеного ПЗ (4 498,00 + 1 280,96)

702

643

5 778,96

8

-в частині, яка неоплачена (складена ПН) (3 848,27 : 6)

702

641

641,38

9

Зарахована заборгованість за відвантаженими товарами із зобов’язанням з попередньої оплати

681

361

34 683,77

Отримання залишку оплати (10%)

10

Отримано залишок оплати. Курс НБУ – 38,6511 грн за 1 євро

312

361

100€

3 865,11

11

Відображено курсову різницю (3 865,11 – 3 848,27)

361

714

16,84

12

Відкориговано ПЗ з ПДВ (складено РК до ПН, яка складена на дату відвантаження) (16,84 : 6)

949

641

2,81

 

ПДВ

ПЗ з ПДВ нараховується в загальному порядку, за правилом першої події (див. пп. 187.1 ПКУ) – за датою, яка настала раніше: датою отримання оплати чи датою відвантаження товарів.

На таку дату складається і ПН.

В даній ситуації ПЗ з ПДВ спершу нараховано на дату отримання 70% оплати, потім 20% і на дату відвантаження (в розмірі 10%). На кожну з цих дат сума постачання визначалася за офіційним курсом НБУ цих дат. Але при отриманні залишку оплати (10%) отримана оплата була більшою, ніж визначена за курсом на дату відвантаження товарів.

Відповідно до пп. 188.1 ПКУ до складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів/послуг.

Тобто, вся сума отриманої оплати включається до складу договірної вартості товарів.

Відповідно до пп. 192.1 ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми ПЗ та ПК постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі РК до ПН, складеному в порядку, встановленому для ПН, та зареєстрованому в ЄРПН.

Таким чином, на дату отримання залишку оплати підприємство продавець має в загальному порядку скласти РК до ПН і зареєструвати в ЄРПН. РК складається до ПН, яка виписана на дату відвантаження товарів, в розмірі 10% товарів.

З наведеного по суті випливає, що внаслідок змін курсу євро поставлені товари будуть мати різну ціну. Ті, що закриті авансом 70% - одну ціну; ті, що 20% - другу; а 10% - третю ціну, яка змінюватиметься на дату отримання оплати за неї.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ за ст. 199 ПКУ в первісній вартості ОЗ
    Підприємство придбало ОЗ, що використовуватимуться як в оподатковуваних, так і в неоподатковуваних видах діяльності. Тож потрібно нарахувати компенсуюче ПДВ за ст. 199 ПКУ. Куди відносити таке ПДВ в бухобліку, якщо ПН на придбані ОЗ (не) зареєстрована?
    Сьогодні 11:0199
  • ПДВ та бухоблік послуг, отриманих від нерезидента
    Підприємство - виконавець надає послуги підприємству - замовнику (обоє резиденти України) з лабораторних досліджень процесу виробництва. Замовник у 2023 р. робить передоплату виконавцю. А виконавець залучає до виконання послуги нерезидента субвиконавця, сплачує передоплату нерезиденту. У лютому 2024 р. буде акт на послуги від нерезидента і акт виконавця для замовника. Що з ПДВ та як відобразити в бухобліку?
    05.12.202336
  • ПДВ при придбанні товарів за кошти міжнародної технічної допомоги
    Благодійна організація придбала товари та послуги за кошти міжнародної технічної допомоги, користуючись пільгою з ПДВ (постачальники платники ПДВ отримували звільнення на підставі реєстраційної картки проєкту (програми)). Але інформаційне підтвердження до податкової служби не подавалося. Якими можуть бути наслідки неподання такого інформаційного підтвердження?
    04.12.202323
  • ПДВ на заокруглену решту на бонусному рахунку
    Аптека при розрахунках з клієнтами планує заокруглювати суму до 10 грн, зараховуючи суму заокруглення на бонусний рахунок. В обліку заокруглення відображається як авансова оплата, яка зараховуватиметься в рахунок оплати наступних покупок. Як виписувати ПН на таку авансову оплату, якщо ставка може бути як 7%, так і 20%? Як потім робити коригування?
    04.12.202314
  • Коли нараховувати ПДВ за ст. 199 за розблокованими ПН
    ТОВ здійснює оподатковувані і звільнені ПДВ операції. У 2021 році була призупинена реєстрація ПН, тому ПДВ за ст. 199 ПКУ не нарахували. У 2023 році ці ПН зареєстрували. Коли нараховувати ПДВ за ст. 199 ПКУ щодо цих ПН: в 2021 чи в 2023 році?
    01.12.202365