Особливості оподаткування ПДВ послуг нерезидентам
Пунктом 186.4 ПКУ визначено, що місцем постачання послуг (у тому числі і послуг з перевезення вантажів) є місце реєстрації постачальника.
Таким чином, якщо послуги з перевезення надаються перевізником (резидентом), то такі послуги підлягають оподаткуванню податком на додану вартість на загальних підставах (незалежно від того, замовнику-резиденту чи замовнику - нерезиденту надаються такі послуги) (див. УПК №610).
Відповідно до абзацу «а» пп. 195.1.3 ПКУ операції з міжнародного перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом оподатковуються за нульовою ставкою. При цьому міжнародним перевезенням вважається перевезення, що здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.
Таким документом для автомобільних перевезень є міжнародна автомобільна накладна (CMR) (див. ст. 9 Закону №1955-IV).
Тож при надання ТОВ послуг з міжнародних автомобільних перевезень вантажів нерезиденту, що оформляється міжнародною автомобільною накладною (CMR), застосовується ставка ПДВ 0%.
Як скласти податкову накладну?
Про особливості складання ПН в даній ситуації можна почитати консультацію ГУ ДПС у Одеській області тут.
У верхній лівій частині таких ПН у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться помітка «X» та, зокрема, у разі складання ПН при постачанні послуг отримувачу (покупцю) нерезиденту, місце постачання яких розташоване на митній території України зазначається тип причини «21».
У графі «Отримувач (покупець)» зазначаються найменування (П.І.Б.) нерезидента та через кому країна, в якій зареєстрований покупець (нерезидент), у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «500000000000», рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється.
Розділ Б податкової накладної заповнюється без особливостей.
У разі здійснення операцій з постачання на митній території України товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою, у графі 8 проставляється код ставки «902».
Як бачимо, складаючи в даній ситуації ПН на неплатника, без зазначення типу причини «21», ТОВ припускалося помилки.
Чи потрібно виправляти цю помилку?
Серед обов’язкових реквізитів, які має містити ПН – податковий номер покупця, його назва (див. пп. 201.1 ПКУ).
Якщо ПН складається на неплатника, то у графі «Отримувач (покупець)» зазначається «Неплатник», а у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «100000000000».
Саме так ТОВ і зазначало в ПН.
Хоча вище ми зазначили, що потрібно писати найменування (П.І.Б.) нерезидента та через кому країну, в якій зареєстрований покупець (нерезидент), у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «500000000000».
Тобто, можна констатувати, що є помилка в обов’язкових реквізитах.
Штраф за помилки в обов’язкових реквізитах передбачено пп. 120-1.3 ПКУ, але цей штраф накладається тільки якщо помилка виявлена контролюючим органом за результатами перевірки, проведеної за заявою покупця. Але в розглядуваній ситуації ПН не надається покупцеві (нерезиденту). Тому нерезидент не може подавати заяву про помилку.
Таким чином, на наш погляд, цей штраф ТОВ не загрожує. Те саме читаємо в консультації на сайті податкової служби тут: «…норми пункту 120-1.3 ПКУ застосовується тільки по відносинах з контрагентами – платниками ПДВ».
А оскільки штраф не загрожує, на наш погляд, таку помилку можна і не виправляти.
Якщо ж таки ТОВ вирішить виправити помилку, на наш погляд, її можна виправити згідно з нормою п. 22 Порядку №1307, де сказано, що у разі допущення помилки в реквізитах заголовної частини ПН, зареєстрованої в ЄРПН, яка не заважає ідентифікувати здійснену операцію, постачальник (продавець) на дату виявлення такої помилки складає РК до ПН, у якому всі правильно заповнені реквізити ПН повторюються, а реквізит, у якому допущено помилку, заповнюється без помилок. У цьому разі таблична частина розділів А та Б розрахунку коригування не заповнюється.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити