Згідно з пп. 9-1.2 підр. 8 розд. ХХ ПКУ платники податків, у яких була призупинена реєстрація платником ПДВвідповідно до пп. 9.5 підр. 8 розд. ХХ ПКУ та яким 01.08.2023 року автоматично відновлено права та обов’язки, встановлені розділом V та підр. 2 розд. XX ПКУ, за товарами, необоротними активами, придбаними/виготовленими/ввезеними на митну територію України з ПДВ до початку застосування особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього підрозділу, які використані (поставлені, реалізовані) в період застосування особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього підрозділу, зобов’язані не пізніше 31.10.2023 року нарахувати ПЗ з ПДВ відповідно до пп. 198.5 ПКУ.
За буквального розуміння цієї норми, ПДВ потрібно нараховувати на товари, необоротні активи, які використані (поставлені, реалізовані). Тобто, в дужках уточнено, про яке використання йде мова. Про використання тільки шляхом поставки, реалізації. А не про будь-яке використання.
Але оскільки МШП та МНМА не поставлені, а списані з балансу, то, на наш погляд, за загальним правилом немає підстав для нарахування ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ відповідно до пп. 9-1.2 підр. 8 розд. ХХ ПКУ.
Але якщо вартість списаних МШП та МНМА віднесена на собівартість продукції, яка продана під час перебування підприємства на ЄП (2%), нарахувати ПДВ за пп. 198.5 ПКУ доведеться. У всякому разі, саме так консультує ДПС, відповідаючи на питання 39.
Питання звучить так: «Платник податку 4 групи переходить на 3 групу єдиного податку зі сплатою 2 %. У 2 кварталі все ж продає свою продукцію, яка вирощена раніше. У цю продукцію включені витрати, які придбані з ПДВ. Який перерахунок ПДВ потрібно зробити при поверненні на платника ПДВ і 4 групу?».
ДПС відповідає, що «…після відновлення правил нарахування та сплати ПДВ такий платник ПДВ у податковій звітності за перший звітний період відповідно до пункту 198.5 статті 198 Кодексу повинен нарахувати податкові зобов’язання на вартість товарів, послуг, використаних (поставлених, реалізованих) в не оподатковуваних операціях, суми податку по яких були включені до складу податкового кредиту на дату переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотки, виходячи з вартості придбання таких товарів, послуг».
Замітьте, що база оподаткування в цьому випадку визначається виходячи з вартості придбання відповідних товарів.
Але якщо МШП та МНМА використані для адміністративних чи інших потреб і їх вартість не включалася до складу проданої під час перебування на ЄП (2%) продукції, товарів, то за буквального розуміння норми п. 9-1.2 підр. 8 розд. ХХ ПКУ відсутні підстави для нарахування ПДВ за пп. 198.5 ПКУ.
Щоправда, думка ДПС з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити