• Посилання скопійовано

Нарахування ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ при списанні МШП та МНМА, використаних під час перебування на ЄП (2%)

Перебуваючи на ЄП (2%) підприємство списало з позабалансового обліку МШП та списало з балансу МНМА (амортизація нарахована 100% при введенні в експлуатацію), які введені в експлуатацію до переходу на ЄП (2%). МШП придбано з ПДВ, МНМА створено за рахунок запасів, придбаних з ПДВ. Чи потрібно нараховувати ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ після автоматичного повернення з 01.08.2023 р. на загальну систему оподаткування та ПДВ?

Згідно з пп. 9-1.2 підр. 8 розд. ХХ ПКУ платники податків, у яких була призупинена реєстрація платником ПДВвідповідно до пп. 9.5 підр. 8 розд. ХХ ПКУ та яким 01.08.2023 року автоматично відновлено права та обов’язки, встановлені розділом V та підр. 2 розд. XX ПКУ, за товарами, необоротними активами, придбаними/виготовленими/ввезеними на митну територію України з ПДВ до початку застосування особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього підрозділу, які використані (поставлені, реалізовані) в період застосування особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього підрозділу, зобов’язані не пізніше 31.10.2023 року нарахувати ПЗ з ПДВ відповідно до пп. 198.5 ПКУ.

За буквального розуміння цієї норми, ПДВ потрібно нараховувати на товари, необоротні активи, які використані (поставлені, реалізовані). Тобто, в дужках уточнено, про яке використання йде мова. Про використання тільки шляхом поставки, реалізації. А не про будь-яке використання.

Але оскільки МШП та МНМА не поставлені, а списані з балансу, то, на наш погляд, за загальним правилом немає підстав для нарахування ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ відповідно до пп. 9-1.2 підр. 8 розд. ХХ ПКУ.

Але якщо вартість списаних МШП та МНМА віднесена на собівартість продукції, яка продана під час перебування підприємства на ЄП (2%), нарахувати ПДВ за пп. 198.5 ПКУ доведеться. У всякому разі, саме так консультує ДПС, відповідаючи на питання 39.

Питання звучить так: «Платник податку 4 групи переходить на 3 групу єдиного податку зі сплатою 2 %. У 2 кварталі все ж продає свою продукцію, яка вирощена раніше. У цю продукцію включені витрати, які придбані з ПДВ. Який перерахунок ПДВ потрібно зробити при поверненні на платника ПДВ і 4 групу?».

ДПС відповідає, що «…після відновлення правил нарахування та сплати ПДВ такий платник ПДВ у податковій звітності за перший звітний період відповідно до пункту 198.5 статті 198 Кодексу повинен нарахувати податкові зобов’язання на вартість товарів, послуг, використаних (поставлених, реалізованих) в не оподатковуваних операціях, суми податку по яких були включені до складу податкового кредиту на дату переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотки, виходячи з вартості придбання таких товарів, послуг».

Замітьте, що база оподаткування в цьому випадку визначається виходячи з вартості придбання відповідних товарів.

Але якщо МШП та МНМА використані для адміністративних чи інших потреб і їх вартість не включалася до складу проданої під час перебування на ЄП (2%) продукції, товарів, то за буквального розуміння норми п. 9-1.2 підр. 8 розд. ХХ ПКУ відсутні підстави для нарахування ПДВ за пп. 198.5 ПКУ.

Щоправда, думка ДПС з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20241
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024465
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245