• Посилання скопійовано

ПДВ та дохід при отриманні ФОП на загальній системі коштів за продані квитки від агентів

ФОП на загальній системі оподаткування, платник ПДВ, здійснює пасажирські перевезення по Україні та за кордон. Квитки продаються агентами, які перераховують кошти на рахунок ФОП за мінусом комісійної винагороди. На яку дату складати ПН, за яким кодом і типом причин? Якою датою визнавати дохід для ПДФО і ВЗ? Як визнавати витрати (зарплата, відрядні, ПММ тощо), якщо кошти від агентів надходять частинами?

ПДВ

Про загальні особливості нарахування ПДВ і складання ПН в цій ситуації ми писали тут.

 

Щодо дати складання ПН

Дата ПЗ з ПДВ і складання ПН визначається за загальним правилом першої події, згідно з пп. 187.1 ПКУ – на дату отримання коштів чи на дату оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг.

З наведеного випливає, що якщо агент продав, приміром, 50 квитків, а перерахував на рахунок ФОП оплату тільки за 30 квитків, то ПЗ з ПДВ визначається виходячи з оплати тільки 30 квитків. Такий ж висновок читаємо в ІПК ДПСУ від 22.07.2022 р. №1132/ІПК/99-00-21-03-02-06, від 27.05.2021 р. №2076/ІПК/99-00-21-03-02-06.

Якщо наступна частина оплати за 20 квитків надходить вже після виконання послуг перевезення, то ПН на залишок вартості перевезення складається на дату оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг. На наш погляд, це може бути подорожній лист чи інший подібний документ. На наш погляд, послуги вважаються наданими в момент доставки пасажирів, які придбали квитки, до місця призначення. Саме цей момент буде моментом закінчення надання послуги. Тож саме на цю дату і виписують ПН на залишок вартості перевезення.

Але думка ДПС з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

 

Щодо типу причини ПН

У разі продажу транспортних квитків ПН може складатися за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції) (див. пп. 201.4 ПКУ).

Таким чином, в даній ситуації ФОП перевізник може складати ПН за щоденними підсумками операцій. Те саме зазначено в ІПК ДПСУ від 23.06.2020 р. №2526/6/99-00-05-06-02-06/ІПК.

При складанні такої ПН у верхній лівій частині у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини»робиться помітка «X» та зазначається тип причини «11»(Складена за щоденними підсумками операцій).

 

Щодо коду ПН

Тут ми зазначали, що ПН в даній ситуації складається на неплатника. У рядку «Отримувач (покупець)» зазначається «Неплатник», а у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «100000000000», рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється. Але якщо рядок «Податковий номер…» не заповнюється, то і рядок «код» також не заповнюється.

 

Якою датою визнавати дохід для ПДФО і ВЗ?

Відповідно до пп. 177.2 ПКУ, об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) i документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (104.04): «Які доходи включаються до загального оподатковуваного доходу ФОП на загальній системі?».

ДПС зазначає, що враховуючи норми пп. 177.2 ПКУ, до складу загального оподатковуваного доходу зараховується виручка, що надійшла ФОП як в грошовій, так і в натуральній формі, а саме:

  • виручка у вигляді безготівкових грошових коштів, що надійшли на банківський рахунок чи в готівковій формі безпосередньо підприємцю чи його працівникам на місці здійснення розрахунків (в т.ч. відсотки банку);
  • виручка в натуральній (негрошовій формі);
  • суми штрафів і пені, отримані від інших суб’єктів підприємництва за договорами цивільно-правового характеру за порушення умов договорів та інші доходи, які пов’язані із здійсненням підприємницької діяльності.

З наведеного випливає, що дохід визначається на дату отримання виручки від проданих квитків на рахунок ФОП.

Тож якщо агент продав, приміром, 50 квитків, а на рахунок ФОП протягом дня перерахував оплату тільки за 30 квитків, то дохід ФОП цього дня визначається в розмірі оплати 30 квитків.

Якщо згодом на рахунок ФОП надійде оплата за 20 квитків, дохід визначатиметься в сумі цих 20 квитків на дату отримання оплати.

 

Як визнавати витрати при частковій оплаті за продані квитки?

Це питання ми розглядали тут.

Записи в Книзі обліку виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід. Відповідно витрати відображаються за підсумками дня, в якому було отримано дохід, в зв’язку з яким понесено такі витрати.

Це означає, що якщо агентом продано 50 квитків, а на рахунок ФОП перераховано оплату тільки за 30 квитків, то на цей момент до витрат можна віднести тільки частину витрат, пропорційно отриманої оплати, за умови, що ці витрати також оплачені.

Якщо згодом надійде оплата за 20 квитків, то буде можливість відобразити другу частину витрат.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 079
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202429
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202429
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20249295
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202435