• Посилання скопійовано

Придбання обладнання через засновника

Чи може засновник ТОВ, як підзвітна особа, придбати обладнання у постачальника та передати обладнання у власність ТОВ, з подальшим відшкодуванням витрачених коштів? Обладнання з ПДВ. Як не втратити ПК?

Чи може засновник бути підзвітною особою?

Ні, не може. Тому що він не є працівником, тобто, не перебуває з ТОВ у трудових відносинах, а підзвітною особою може бути тільки працівник.

Детально це питання розглядалося тут.

Але із засновником можна укласти договір доручення, за яким він буде діяти в інтересах ТОВ (див. лист НБУ від 16.09.2013 р. № 11-112/13017).

 

Як документально оформити?

Відповідно до ч. 1 ст. 1000 ЦКУ за договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки довірителя. 

Довіритель зобов'язаний видати повіреному довіреність на вчинення юридичних дій, передбачених договором доручення (ч. 1 ст. 1007 ЦКУ). 

Відповідно до ч. 2 ст. 1007 ЦКУ довіритель зобов'язаний, якщо інше не встановлено договором:

1) забезпечити повіреного засобами, необхідними для виконання доручення;

2) відшкодувати повіреному витрати, пов'язані з виконанням доручення.

Таким чином, між ТОВ і засновником укладають договір доручення. Окрім того, на підставі договору керівник ТОВ видає засновнику довіреність на укладення договору з постачальником на придбання для ТОВ обладнання. 

Засновник укладає договір і отримує від постачальника обладнання за накладною, ТТН чи актом. Отримувачем в такому документі зазначається ТОВ, а фізособа засновник є представником ТОВ, який отримує обладнання для ТОВ. За цією накладною (ТТН, актом) засновник передає обладнання відповідальній особі ТОВ — директору чи іншому уповноваженому працівнику. Таку операцію передачі можна оформити окремою накладною, або оформити на накладній (ТТН, акті) постачальника. Тобто, в такому документі окремо записують два додаткових реквізита — "передав (фізособа засновник)", підпис, дата, “прийняв (відповідальна особа ТОВ)”, підпис, дата.

Поряд з цим має бути документ, яким оформлено передачу коштів від фізособи засновника постачальнику. Це може бути або чек РРО/ПРРО, або квитанція до ПКО.

Причому зазначимо, що суб’єкти господарювання можуть здійснювати розрахунки готівкою між собою протягом одного дня у розмірі до 10000,00 грн (п. 6 Положення №148). Зрозуміло, що вартість обладнання більше цієї суми, тому фізособі засновнику доведеться вносити кошти для погашення вартості отриманого обладнання протягом кількох днів. Або ж він може здійснити оплату через власний банківський рахунок. В такому разі підтвердженням здійснення оплати буде виписка та/або відомості з такого рахунку, які фізособа засновник має надати ТОВ (див. пп. 170.9.3 ПКУ).

При передачі ТОВ документів про оплату (чеку РРО/ПРРО, квитанції до ПКО, виписки, відомостей з рахунку) складати авансовий звіт не потрібно (див. пп. 170.9.4 ПКУ). Але ми рекомендуємо оформляти таку операцію передачі документів авансовим звітом, до якого прикладати документи про оплату.

ТОВ відшкодовує вартість витрачених коштів в порядку і протягом строку, встановленого договором доручення.

 

Як не втратити податковий кредит?

Постачальник складає ПН на ТОВ, а не на фізособу-засновника, яка отримує обладнання для ТОВ і оплачує його від імені ТОВ, адже покупцем обладнання виступає саме ТОВ, а не фізособа-засновник.

ПН складається в загальному порядку, реєструється в ЄРПН. На підставі такої ПН ТОВ матиме право на ПК.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Продали корпоративні права: що з ПДВ?
    Підприємство продало корпоративні права в іншій юрособі. Чи є ця операція об’єктом оподаткування ПДВ? Як відобразити цю операцію в декларації з ПДВ?
    16.05.20248
  • Компенсації витрат з плати за землю: що з ПДВ?
    Підприємство продало майно, яке знаходиться на частині земельної ділянки, яка перебуває у постійному користуванні. До моменту поділу цієї ділянки і передачі в оренду підприємство виставлятиме покупцеві рахунок на компенсацію витрат з плати за землю. Чи оподатковується така операція ПДВ?
    15.05.202411
  • Громадська організація отримала безкоштовний доступ до CRM-системи від нерезидента: що з ПДВ?
    Громадська організація планує укласти договір з ФОПом щодо налаштування та підтримки CRM-системи. Компанія-нерезидент (США) безкоштовно надає організації доступ до CRM-системи. Які податкові наслідки цих операцій?
    14.05.202413
  • Коли спливає строк на відображення ПК?
    Протягом березня-липня 2022 р. підприємство придбавало за готівку пальне, суми в чеках більше 240 грн, ПН не виписувалося, ПДВ зависло на субрахунку 644. Окрім того, є завислі суми ПДВ, без ПН, за період з 2019 по 2021 рр. Коли такі суми ПДВ можна списати до складу витрат (Дт 949 Кт 644)?
    13.05.202462
  • На яку дату виникає ПЗ з ПДВ при виконанні робіт?
    Підприємство уклало договір на виконання робіт з обробітку землі з 08.04.2024 по 01.12.2024 р. Роботи виконуються поетапно протягом всього договору. Але згідно з договором акт виконаних робіт на всі етапи складається один раз після виконання всіх робіт. На яку дату слід нараховувати ПЗ з ПДВ?
    13.05.2024485