• Посилання скопійовано

Чи звільняється від ПДВ постачання обладнання в рамках програми НАТО «Наука заради миру та безпеки»?

Підприємство уклало договір на виготовлення обладнання для НАН України в рамках Програми «Наука заради миру та безпеки» (SPS), схваленому Комітетом НАТО з питань партнерства та співпраці. Згідно з довідником пільг №115/2 ця програма НАТО звільнена від ПДВ. Як скласти податкову накладну для НАН: за пільгою чи на загальних підставах? Чи поширюється звільнення від ПДВ на таку операцію?

Станом на травень 2023 року пільга з ПДВ, яка описана у запитанні, міститься в Довіднику пільг №115/2 та має код 14060528. В Довіднику №115/2 в описі пільги за кодом 14060528 вказано тільки посилання на Закон «Про ратифікацію Угоди між Урядом України та Організацією Північноатлантичного договору про статус Представництва НАТО в Україні» (ст. 25, 26 Угоди) та на пп. 3.2 ПКУ

На підставі Довідника №115/2 можна дійти висновку, що норми пп. 197.11 ПКУ не поширюються на проекти, які фінансує НАТО. У своїх роз’ясненнях податківці теж прямо не підтверджують, що до проектів НАТО можна застосовувати пп. 197.11 ПКУ, але погоджуються з тим, що операції й за цими проектами звільняються від обкладення ПДВ на підставі ст. 25, 26 Угоди між Урядом України та Організацією Північноатлантичного договору про статус Представництва НАТО в Україні – див. тут.

А в ІПК від 24.02.2020 р. №745/6/99-00-07-02-02-06/ІПК податківці пишуть, що відносно проєктів, які фінансуються НАТО в межах Програми «Наука заради миру та Безпеки» окремого порядку, аналогічного Порядку №153, у якому було б передбачено детальний механізм державної їх реєстрації, ведення обліку та контролю за реалізацією таких проєктів, які фінансує НАТО, чинним законодавством не встановлено.

Отже, якщо платник податку здійснює операції з постачання товарів/послуг у межах проекту згідно з вимогами Угоди, то такі операції підлягають звільненню від обкладення ПДВ згідно зі ст. 25, 26 Угоди (код пільги з ПДВ - 14060528).

Контракти, складені таким платником із субпідрядними організаціями на придбання товарів/послуг із будь-якого джерела всередині й за межами України щодо проекту, фінансованого НАТО, теж звільняються від ПДВ. Зокрема, в ІПК від 24.02.2020 р. №745/6/99-00-07-02-02-06/ІПК податківці пишуть, що:  «контракти, складені таким платником з субпідрядними організаціями на придбання товарів/послуг з будь-якого джерела всередині і за межами України щодо проекту, що фінансується НАТО, звільнятимуться від оподаткування ПДВ». 

У своєму роз’ясненні тут податківці пишуть: «отже, за умови дотримання вимог, визначених Угодою та ПКУ, звільненню від оподаткування ПДВ підлягатимуть операції з постачання товарів/послуг у рамках реалізації проектів, що фінансуються НАТО, у тому числі прямих контрактів на придбання товарів, послуг і будівництва з будь-якого джерела всередині і за межами України щодо проектів, які фінансуються НАТО».

На нашу думку, це означає, що контракт на виготовлення обладнання для НАН України, який НАН укладає з підприємством, теж звільняється від ПДВ і підприємство повинно складати податкову накладну для НАН з пільгою за кодом 14060528 згідно з Довідником пільг №115/2.

Одночасно з цим підприємство повинно нарахувати податкові зобов’язання відповідно до пп. «б» пп. 198.5 ПКУ на товари/послуги, необоротні активи що призначаються для їх використання або починають використовуватися в цьому контракті з НАН. Цей пп. «б» пп. 198.5 ПКУ не застосовується в разі здійснення операцій, що звільнені згідно з пп. 197.11 ПКУ, але ми не бачимо згоди податківців з тим, що коментована операція може підпадати під звільнення за п. 197.11 ПКУ.

Також за необхідності потрібно буде виконувати і приписи ст. 199 ПКУ, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково – у звільнених операціях, зокрема, у цьому контракті з НАН України.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.202529
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.202520
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.202536
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    03.07.202534
  • Дата РК при виправленні коду УКТ ЗЕД
    Виявлено помилку в коді УКТ ЗЕД у зареєстрованій податковій накладній. Для виправлення складається «нульовий» розрахунок коригування. Якою датою його потрібно складати: датою виникнення помилки (тобто датою податкової накладної) чи датою її виявлення?
    03.07.202568