• Посилання скопійовано

Чи звільняється від ПДВ постачання обладнання в рамках програми НАТО «Наука заради миру та безпеки»?

Підприємство уклало договір на виготовлення обладнання для НАН України в рамках Програми «Наука заради миру та безпеки» (SPS), схваленому Комітетом НАТО з питань партнерства та співпраці. Згідно з довідником пільг №115/2 ця програма НАТО звільнена від ПДВ. Як скласти податкову накладну для НАН: за пільгою чи на загальних підставах? Чи поширюється звільнення від ПДВ на таку операцію?

Станом на травень 2023 року пільга з ПДВ, яка описана у запитанні, міститься в Довіднику пільг №115/2 та має код 14060528. В Довіднику №115/2 в описі пільги за кодом 14060528 вказано тільки посилання на Закон «Про ратифікацію Угоди між Урядом України та Організацією Північноатлантичного договору про статус Представництва НАТО в Україні» (ст. 25, 26 Угоди) та на пп. 3.2 ПКУ

На підставі Довідника №115/2 можна дійти висновку, що норми пп. 197.11 ПКУ не поширюються на проекти, які фінансує НАТО. У своїх роз’ясненнях податківці теж прямо не підтверджують, що до проектів НАТО можна застосовувати пп. 197.11 ПКУ, але погоджуються з тим, що операції й за цими проектами звільняються від обкладення ПДВ на підставі ст. 25, 26 Угоди між Урядом України та Організацією Північноатлантичного договору про статус Представництва НАТО в Україні – див. тут.

А в ІПК від 24.02.2020 р. №745/6/99-00-07-02-02-06/ІПК податківці пишуть, що відносно проєктів, які фінансуються НАТО в межах Програми «Наука заради миру та Безпеки» окремого порядку, аналогічного Порядку №153, у якому було б передбачено детальний механізм державної їх реєстрації, ведення обліку та контролю за реалізацією таких проєктів, які фінансує НАТО, чинним законодавством не встановлено.

Отже, якщо платник податку здійснює операції з постачання товарів/послуг у межах проекту згідно з вимогами Угоди, то такі операції підлягають звільненню від обкладення ПДВ згідно зі ст. 25, 26 Угоди (код пільги з ПДВ - 14060528).

Контракти, складені таким платником із субпідрядними організаціями на придбання товарів/послуг із будь-якого джерела всередині й за межами України щодо проекту, фінансованого НАТО, теж звільняються від ПДВ. Зокрема, в ІПК від 24.02.2020 р. №745/6/99-00-07-02-02-06/ІПК податківці пишуть, що:  «контракти, складені таким платником з субпідрядними організаціями на придбання товарів/послуг з будь-якого джерела всередині і за межами України щодо проекту, що фінансується НАТО, звільнятимуться від оподаткування ПДВ». 

У своєму роз’ясненні тут податківці пишуть: «отже, за умови дотримання вимог, визначених Угодою та ПКУ, звільненню від оподаткування ПДВ підлягатимуть операції з постачання товарів/послуг у рамках реалізації проектів, що фінансуються НАТО, у тому числі прямих контрактів на придбання товарів, послуг і будівництва з будь-якого джерела всередині і за межами України щодо проектів, які фінансуються НАТО».

На нашу думку, це означає, що контракт на виготовлення обладнання для НАН України, який НАН укладає з підприємством, теж звільняється від ПДВ і підприємство повинно складати податкову накладну для НАН з пільгою за кодом 14060528 згідно з Довідником пільг № 115/2.

Одночасно з цим підприємство повинно нарахувати податкові зобов’язання відповідно до пп. «б» пп. 198.5 ПКУ на товари/послуги, необоротні активи що призначаються для їх використання або починають використовуватися в цьому контракті з НАН. Цей пп. «б» пп. 198.5 ПКУ не застосовується в разі здійснення операцій, що звільнені згідно з пп. 197.11 ПКУ, але ми не бачимо згоди податківців з тим, що коментована операція може підпадати під звільнення за п. 197.11 ПКУ.

Також за необхідності потрібно буде виконувати і приписи ст. 199 ПКУ, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково – у звільнених операціях, зокрема, у цьому контракті з НАН України.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»