• Посилання скопійовано

Дві квартири об’єднали в одну: чи буде ПДВ при продажу такої квартири?

Юрособа, платник ПДВ, у 2016 році придбала житлову нерухомість з ПДВ. У 2019 році купила ще одну житлову нерухомість поруч (без ПДВ). У 2019 році квартири об'єднали в одну. У 2023 році збираються продати цю об’єднану квартиру. Чи буде вона об'єктом оподаткування за пп. 197.1.14 ПКУ як перший продаж?

Відповідно до пп. 197.1.14 ПКУ звільняється від ПДВ постачання житла (об’єктів житлової нерухомості), неподільного житлового об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта житлової нерухомості, крім першого постачання таких об’єктів.

У цьому підпункті перше постачання житла (об’єкта житлової нерухомості) означає:

а) першу передачу готового новозбудованого житла (об’єкта житлової нерухомості) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за кошти виконавця матеріалів) із спорудження такого житла за кошти замовника;

б) перший продаж реконструйованого або капітально відремонтованого житла (об’єкта житлової нерухомості) покупцю, який є особою, іншою, ніж власник такого об’єкта на момент виведення його з експлуатації (використання) у зв’язку з такою реконструкцією або капітальним ремонтом, або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за кошти виконавця матеріалів) на таку реконструкцію чи капітальний ремонт за кошти замовника.

Як ми писали у цій новині, операцією з першої поставки житла (об’єктів житлового фонду) слід вважати передачу квартир після будівництва підприємству-інвестору. Саме така операція має оподатковуватися ПДВ на загальних підставах. 

В зазначеному випадку, на нашу думку, об’єднання квартир не є такою реконструкцією або капітальним ремонтом житла (об’єкта житлової нерухомості), що потребує виведення його з експлуатації (використання) у зв’язку з такою реконструкцією або капітальним ремонтом – адже весь будинок в цілому і ці квартири зокрема не виводяться з житлового фонду на період об’єднання квартир.

6 листопада 2020 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рамках справи №826/6329/16, касаційне провадження №К/9901/28895/18 (ЄДРСРУ №92714958) досліджував питання операцій з першого постачання житла в розумінні податкового законодавства.

Як випливає зі змісту правових позицій Верховного Суду від  27 лютого 2018 року у справі №826/1513/17, від 10.12.2019 року у справі №817/223/15, від 31.07.2019 року у справі №808/2699/14 та від 28.04.2020 року у справі №814/4831/13-а, правовий режим першого постачання житла поширюється одночасно як на власне спорудження житлового будинку, так і на спорудження всіх об’єктів, які збудовані в результаті виконання відповідних робіт із будівництва житлового будинку.

Подальше постачання відповідних об`єктів, які раніше передані в межах операції з постачання робіт із спорудження комплексного об'єкта, не розглядається як окреме перше постачання новозбудованого житла і не підлягає оподаткуванню ПДВ.

Із зазначеного випливає, що всі складові житлового будинку, тобто всі об’єкти нерухомості, які є невід’ємною частиною житлового будинку, в тому числі квартири, підлягають ПДВ лише під час першого їх постачання в складі робіт із спорудження житлового будинку (передачі права власності на готовий житловий будинок). Відповідно, усі подальші операції з постачання таких об`єктів є другим постачанням таких об`єктів у розумінні пп. 197.1.14  ПКУ.

Що стосується першого продажу реконструйованого або капітально відремонтованого житла (об’єкта житлової нерухомості): автор вважає, що тут мається на увазі реконструкція всього будинку в цілому як комплексного об’єкта, з виведенням його з експлуатації та з подальшим введенням в експлуатацію після реконструкції.

Тож, на нашу думку, продаж об’єднаної квартири не є першим постачанням реконструйованого або капітально відремонтованого житла, отже, ця операція звільнена від ПДВ відповідно до пп. 197.1.14 ПКУ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Що з ПДВ при зарахуванні решти до скарбнички?
    ТОВ здійснює роздрібний продаж тютюнової продукції через інтернет-магазин. Пачка коштує 499 грн. Покупець надсилає на розрахунковий рахунок 500 грн. Чи можна в чеку 1 гривню пробивати як скарбничку, тобто заборгованість перед покупцем? Чи виникає податкове зобов'язання з ПДВ на 1 грн?
    03.04.202510
  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    03.04.202530
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    03.04.202521
  • Який період зазначати в таблиці 1 додатка 2 до декларації ПДВ у разі збільшення залишку від’ємного значення?
    У разі збільшення від’ємного значення за результатами перевірки у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 зазначають звітний період, у якому сформовано ПК за таким узгодженим повідомленням-рішенням за формою «В3»
    03.04.202545
  • Нюанси коригування ПН на операції з експорту окремих видів товарів
    ПН_РЕЗ коригується для приведення її показників у відповідність до МД, на підставі якої здійснено митне оформлення товарів (з урахуванням, за наявності, складених до неї аркушів коригування), та здійснюється шляхом складання та реєстрації в ЄРПН РК_РЕЗ_2
    02.04.202514