• Посилання скопійовано

Дві квартири об’єднали в одну: чи буде ПДВ при продажу такої квартири?

Юрособа, платник ПДВ, у 2016 році придбала житлову нерухомість з ПДВ. У 2019 році купила ще одну житлову нерухомість поруч (без ПДВ). У 2019 році квартири об'єднали в одну. У 2023 році збираються продати цю об’єднану квартиру. Чи буде вона об'єктом оподаткування за пп. 197.1.14 ПКУ як перший продаж?

Відповідно до пп. 197.1.14 ПКУ звільняється від ПДВ постачання житла (об’єктів житлової нерухомості), неподільного житлового об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта житлової нерухомості, крім першого постачання таких об’єктів.

У цьому підпункті перше постачання житла (об’єкта житлової нерухомості) означає:

а) першу передачу готового новозбудованого житла (об’єкта житлової нерухомості) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за кошти виконавця матеріалів) із спорудження такого житла за кошти замовника;

б) перший продаж реконструйованого або капітально відремонтованого житла (об’єкта житлової нерухомості) покупцю, який є особою, іншою, ніж власник такого об’єкта на момент виведення його з експлуатації (використання) у зв’язку з такою реконструкцією або капітальним ремонтом, або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за кошти виконавця матеріалів) на таку реконструкцію чи капітальний ремонт за кошти замовника.

Як ми писали у цій новині, операцією з першої поставки житла (об’єктів житлового фонду) слід вважати передачу квартир після будівництва підприємству-інвестору. Саме така операція має оподатковуватися ПДВ на загальних підставах. 

В зазначеному випадку, на нашу думку, об’єднання квартир не є такою реконструкцією або капітальним ремонтом житла (об’єкта житлової нерухомості), що потребує виведення його з експлуатації (використання) у зв’язку з такою реконструкцією або капітальним ремонтом – адже весь будинок в цілому і ці квартири зокрема не виводяться з житлового фонду на період об’єднання квартир.

6 листопада 2020 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рамках справи №826/6329/16, касаційне провадження №К/9901/28895/18 (ЄДРСРУ №92714958) досліджував питання операцій з першого постачання житла в розумінні податкового законодавства.

Як випливає зі змісту правових позицій Верховного Суду від  27 лютого 2018 року у справі №826/1513/17, від 10.12.2019 року у справі №817/223/15, від 31.07.2019 року у справі №808/2699/14 та від 28.04.2020 року у справі №814/4831/13-а, правовий режим першого постачання житла поширюється одночасно як на власне спорудження житлового будинку, так і на спорудження всіх об’єктів, які збудовані в результаті виконання відповідних робіт із будівництва житлового будинку.

Подальше постачання відповідних об`єктів, які раніше передані в межах операції з постачання робіт із спорудження комплексного об'єкта, не розглядається як окреме перше постачання новозбудованого житла і не підлягає оподаткуванню ПДВ.

Із зазначеного випливає, що всі складові житлового будинку, тобто всі об’єкти нерухомості, які є невід’ємною частиною житлового будинку, в тому числі квартири, підлягають ПДВ лише під час першого їх постачання в складі робіт із спорудження житлового будинку (передачі права власності на готовий житловий будинок). Відповідно, усі подальші операції з постачання таких об`єктів є другим постачанням таких об`єктів у розумінні пп. 197.1.14  ПКУ.

Що стосується першого продажу реконструйованого або капітально відремонтованого житла (об’єкта житлової нерухомості): автор вважає, що тут мається на увазі реконструкція всього будинку в цілому як комплексного об’єкта, з виведенням його з експлуатації та з подальшим введенням в експлуатацію після реконструкції.

Тож, на нашу думку, продаж об’єднаної квартири не є першим постачанням реконструйованого або капітально відремонтованого житла, отже, ця операція звільнена від ПДВ відповідно до пп. 197.1.14 ПКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    Сьогодні 13:10
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024464
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245