• Посилання скопійовано

Яку пільгу з ПДВ обрати при продажу акумуляторів?

Підприємство 13.12.2022 р. отримало від покупця передоплату за акумулятори (код УКТЗЕД 8507 60 00 00), застосувавши пільгу з ПДВ за пп. 71 підр. 2 розд. ХХ ПКУ. Але під час митного оформлення у січні 2023 р. цього товару митниця застосувала пільгу за пп. 87 підр. 2 розд. ХХ ПКУ. Яку пільгу з ПДВ застосовувати при продажу цього товару покупцеві?

Пільга за пп. 87 підр. 2 розд. ХХ ПКУ

Згідно з цією нормою, тимчасово, на період дії воєнногостану на території України, але не довше ніж до 1 травня2023 року, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення, переміщення (пересилання) у міжнародних поштових та експрес-відправленнях на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, визначених пп. 9-21 розділу XXI МКУ.

Своєю чергою, у пп. 9-21 розділу ХХІ МКУ наведено перелік кодів УКТ ЗЕД товарів, на які поширюється зазначена пільга, серед яких і товари з кодом 8507 60 00 00.

Згідно з УКТ ЗЕД під цим кодом відображаються літій-іонні акумулятори електричні, включаючи сепаратори для них, прямокутної (в тому числі квадратної) або будь-якої іншої форми.

Причому згідно з пп. 9-21 розділу ХХІ МКУ імпорт цих товарів звільняється від оподаткування ввізним митом. 

Зазначена пільга набула чинності 03.01.2023 р., згідно з Законом №2836.

 

Пільга за пп. 71 підр. 2 розд. ХХ ПКУ

Згідно з цією нормою, тимчасово, на період, щозакінчується останнім календарним днем місяця, в якомузавершується дія карантину, встановленого КМУ на всійтериторії України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/абомедичного обладнання), необхідних для виконаннязаходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемійта пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелікяких визначено КМУ.

Тобто, звільняються згідно з Переліком, визначеним КМУ.

Це Перелік, затверджений Постановою КМУ №224, до якого постійно вносяться зміни.

Акумулятори електричні, включаючи сепаратори для них, прямокутної (в тому числі квадратної) або будь-якої іншої форми, літій-іонні (код 8507 60 00 00) з’явилися в цьому Переліку згідно із змінами, внесеними Постановою КМУ від 09.11.2022 р. №1260, які набули чинності з 11.11.2022 р.

Таким чином, імпорт зазначених акумуляторів і їх продаж на митній території України починаючи з 11.11.2022 р. звільняється від оподаткування ПДВ.

Причому згідно з пп. 9-15 розділу ХХІ МКУ імпорт цих товарів звільняється від оподаткування ввізним митом. 

 

Як співвідносяться ці пільги?

Вище ми розглянули дві пільги. Як виявляється, один і той самий товар, зокрема акумулятори з кодом 8507 60 00 00одночасно підпадають під дію як першої, так і другої.

Причому пільга за пп. 87 підр. 2 розд. ХХ ПКУ набула чинності тільки з 03.01.2023 р. Тобто, на момент отримання підприємством передоплати від покупця цієї пільги не існувало. Аби акумулятори імпортувалися до цієї дати, на наш погляд, була би застосована пільга за пп. 71 підр. 2 розд. ХХ ПКУ.

При порівнянні цих пільг бачимо, що обидві пільги тимчасові. 

Але для пільги за п. 87 підр. 2 розд. ХХ ПКУ мета використання товарів не встановлена. А для пільги за п. 71підр. 2 розд. ХХ ПКУ товари мають бути необхідні для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненнюі поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемійта пандемій коронавірусної хвороби.

Виходить, якщо призначення товарів інше, то й пільга не застосовується. 

Щоправда, це суто буквальне прочитання пільги за пп. 87 підр. 2 розд. ХХ ПКУ. На практиці не вимагається якогось підтвердження цільового використання товарів. Та й відсутня процедура підтвердження такого використання. 

На практиці пільга використовується тільки якщо товар відповідає коду й найменуванню з Переліку №224.

Якими критеріями керувалася митниця під час вибору однієї з двох пільг, ми зараз сказати не можемо.

Але якщо митниця при розмитненні застосувала пільгу за пп. 87 підр. 2 розд. ХХ ПКУ, це не означає, на наш погляд, що при подальшому постачанні імпортованих акумуляторів на митній території України не можна використовувати пільгу за пп. 71 підр. 2 розд. ХХ ПКУ.

Підприємство постачатиме імпортовані акумулятори на митній території України. Така операція повністю вписується в умови пп. 71 підр. 2 розд. ХХ ПКУ. Тому, на наш погляд, така операція звільняється від оподаткування ПДВ. Причому згідно з нормою пп. 71 підр. 2 розд. ХХ ПКУкомпенсуючі ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 і ст. 199 ПКУ не нараховуються. 

На момент отримання від покупця передоплати, 13.12.2022 р., коли пільги за пп. 87 підр. 2 розд. ХХ ПКУ ще не існувало, підприємство цілком правомірно застосувало пільгу за пп. 71 підр. 2 розд. ХХ ПКУ – за правилом першої події на дату такої події виписало ПН на звільнену від оподаткування операцію, з кодом ставки податку 903, код пільги 14060544.

Поставляючи акумулятори в рахунок погашення цієї передоплати (друга податкова поідя), підприємство фактично закриває заборгованість за отриманою передоплатою. 

Слід також зазначити, що думка податкової з цього питання нам не відома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Що з ПДВ при зарахуванні решти до скарбнички?
    ТОВ здійснює роздрібний продаж тютюнової продукції через інтернет-магазин. Пачка коштує 499 грн. Покупець надсилає на розрахунковий рахунок 500 грн. Чи можна в чеку 1 гривню пробивати як скарбничку, тобто заборгованість перед покупцем? Чи виникає податкове зобов'язання з ПДВ на 1 грн?
    03.04.202510
  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    03.04.202530
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    03.04.202521
  • Який період зазначати в таблиці 1 додатка 2 до декларації ПДВ у разі збільшення залишку від’ємного значення?
    У разі збільшення від’ємного значення за результатами перевірки у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 зазначають звітний період, у якому сформовано ПК за таким узгодженим повідомленням-рішенням за формою «В3»
    03.04.202545
  • Нюанси коригування ПН на операції з експорту окремих видів товарів
    ПН_РЕЗ коригується для приведення її показників у відповідність до МД, на підставі якої здійснено митне оформлення товарів (з урахуванням, за наявності, складених до неї аркушів коригування), та здійснюється шляхом складання та реєстрації в ЄРПН РК_РЕЗ_2
    02.04.202514