• Посилання скопійовано

Яку ставку ПДВ застосовувати при наданні послуг з ТО та ремонту автівок для потреб ЗСУ?

Чи може ТОВ – платник ПДВ керуватися постановою Кабміну №178 та застосовувати 0% ПДВ до послуг з ТО та ремонту автотранспортних засобів (КВЕД-2010 - 45.20) для потреб Збройних Сил України, Національної гвардії, Служби безпеки України та інших військових формувань, що утворенні відповідно до законів?

Чи можна застосувати пп. 195.1.2 ПКУ до послуг з ТО та ремонту автотранспорту?
 
Відповідно до пп. «г» пп. 195.1.2 ПКУ за нульовою ставкою ПДВ  оподатковуються операції з постачання товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення наземного військового транспорту чи іншого спеціального контингенту Збройних Сил України, що бере участь у миротворчих акціях за кордоном України, або в інших випадках, передбачених законодавством.
 
Аналогічні норми передбачені у пп. 195.1.2 ПКУ для повітряних та морських суден тощо.
У постанові Кабміну №178 конкретизовано, які саме операції підпадають під дію пп. «г» пп. 195.1.2 ПКУ під час дії воєнного стану, а саме:
 • до припинення чи скасування воєнного стану операції з постачання товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення транспорту Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Міністерства внутрішніх справ, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, інших утворених відповідно до законів військових формувань, їх з’єднань, військових частин, підрозділів, установ або організацій, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави обкладаються ПДВ за нульовою ставкою.
Тут прямо зазначені товари для заправки та дозаправки транспорту, але залишається невизначеним поняття «забезпечення транспорту». У жодному нормативному документі цього визначення немає.
На нашу думку, слова «забезпечення транспорту» означають постачання товарів для комплектації транспортних засобів всім необхідним для того, щоб вони виконували свої завдання. Наприклад, постачання пального для повітряних і морських суден – це постачання товарів для заправки ТЗ, а постачання продуктів харчування для екіпажу та пасажирів цих суден – це постачання товарів для забезпечення ТЗ. Такі приклади описані у листі ДПС від 24.12.2012 р.  №3546/0/141-12/К/17-1215:
 • забезпечення повітряних суден «бортовим харчуванням, напоями;
 • навігаційними послугами із забезпечення польоту українською територією, в тому числі транзитного польоту; навігаційними послугами, пов'язаними з посадкою-зльотом на аеродромах України; наземним обслуговуванням літаків; наданням послуг персоналу з обслуговування повітряних суден; послугами в українських аеропортах з обслуговування пасажирів міжнародних рейсів тощо».
Так само має бути і в даному випадку: постачанння пального – це заправка транспорту, а постачання інших товарів, без яких цей транспорт не може виконувати своїх функцій – це забезпечення транспорту.
В даному випадку послуги з техобслуговування та ремонту наземного транспорту, на нашу думку, не можна вважати забезпеченням ТЗ. Визначення технічного обслуговування та ремонту автомобільного транспорту міститься у  Положенні №102: зокрема, ремонт – це комплекс  операцій  щодо відновлення справності або роботоздатності виробів та  відновлення  ресурсів  виробів  чи  їх складових частин. Тож відповідні послуги – це ТО і ремонт ТЗ.
 
Наприклад, щодо ремонту суден у ЗІР (категорії 101.09, питання: «Чи є об’єктом оподаткування ПДВ операції з постачання резидентом - платником ПДВ послуг з ремонту суден, що ввезені на митну територію України для такого ремонту, та тих, що знаходяться на митній території України?») податківці консультують, що такий ремонт оподатковується за загальними правилами як послуги, що передбачають роботи з рухомим майном, а не за пп. 195.1.2 ПКУ:
 
Операції з постачання резидентом - платником ПДВ послуг із ремонту суден, що знаходяться на митній території України, іншому резиденту підлягають оподаткуванню ПДВ в загальновстановленому порядку за основною ставкою;
Операції з постачання резидентом - платником ПДВ послуг з ремонту суден, що ввезені на митну територію України для такого ремонту, підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою 0% (пп. «б» пп. 195.1.3 ПКУ).
 
Звертаємо увагу, що це наша думка, а думки податківців саме щодо цієї ситуації знайти не вдалося. Тому рекомендуємо звернутись до них за наданням індивідуальної податкової консультації.
 
Також зауважимо, що безоплатне постачання товарів та послуг на користь ЗСУ взагалі звільнене від оподаткування ПДВ (п. 32-1 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ), причому пп. 198.5 ПКУ також не застосовується, тобто не потрібно донараховувати ПДВ, сплачений при придбанні товарів/послуг, використаних для постачання послуг ЗСУ. Але при цьому надавач послуг не отримає оплати за свою роботу.
 
Тож якщо послуги з ТО та ремонту транспорту постачаються ЗСУ за плату, то на нашу думку, це оподатковувана операція за ставкою 20% з правом на податковий кредит на товари/послуги, що були придбані з ПДВ та використані в цих операціях.

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

 • РК з запізненням після річного перерахунку
  Підприємство зробило річний перерахунок, здало декларацію з ПДВ за грудень. А в кінці січня отримало від постачальника РК на зменшення за грудень, які потрібно зареєструвати. Чи є вина підприємства у реєстрації такого РК із запізненням? Чи потрібно виправляти декларацію за грудень?
  01.02.202321
 • Неприбуткова організація безоплатно передає ОЗ нерезиденту: які наслідки в бухобліку та з ПДВ?
  Неприбуткова організація, платник ПДВ, в 2021 р. безоплатно отримала з-за кордону комп’ютерне обладнання вартістю більше 20000 грн і поставила на облік як ОЗ. Цей ОЗ використовувався не в госпцілях, були нараховані ПЗ з ПДВ за пп.198.5. ПКУ. Зараз організація безоплатно передає це обладнання нерезиденту. Які наслідки в бухобліку та щодо ПДВ?
  31.01.202328
 • Вихід учасника з ТОВ: що з податками?
  Учасник виходить з ТОВ, причому ТОВ повертає внесок, передаючи учаснику землю і приміщення. Як скласти податкові накладні? Коли учасник має сплатити ПДФО і ВЗ за одержану земельну ділянку і приміщення?
  30.01.202363
 • Виправлення помилки в заяві на відшкодування ПДВ
  Підприємство у декларації за грудень 2022 року подало заяву на відшкодування ПДВ, сформованого у вересні та листопаді. Але у додатку 2 за листопад допущено помилку - позитивне значення знято з суми за листопад, а не за вересень. У грудні в Д2 все правильно, знято ПДВ за листопад та грудень. Чи уточнювати Д2 за листопад?
  27.01.202326
 • Звільнення від сплати ПДВ за Постановою КМУ №1288
  Від оподаткування ПДВ звільнені всі операції, з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України, за кодом УКТ ЗЕД 8536
  18.01.2023205