Пільга, якою передбачено звільнення від оподаткування ПДВ
Згідно з пп. 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ передбачено тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину (COVID-19) (на момент написання цієї консультації карантин діє до 31.12.2022 р., згідно з Постановою КМУ від 09.12.2020 р. №1236), передбачено звільнення від оподаткування ПДВ операцій із ввезення на митну територію та/або постачання на митній території України товарів, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), згідно з Переліком №224 (від 20.03.2020 р.).
До Переліку №224 періодичні вносять зміни.
Згідно із змінами, внесеними Постановою КМУ від 09.11.2022 р. №1260, які набули чинності з 11.11.2022 р.,до переліку додано електрогенераторні установки (за кодом 8502 УКТ ЗЕД).
Згідно із зноскою «*» до цієї позиції, для віднесеннятоварів, які помічені «*», до тих, які мають звільнятися від оподаткування, повинно бути:
Отже, якщо підприємство має відповідний документ про відповідність чи повідомлення Міненерго, при імпорті генераторів та/або їх постачанні на митній території України починаючи з 11.11.2022 р. такі операції звільняються від оподаткування ПДВ.
Причому в п. 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ зазначено, що у разі здійснення операцій, звільнених відповідно до цього пункту, положення пп. 198.5 ПКУ не застосовуються щодо таких операцій.
Тобто, якщо після 11.11.2022 р. підприємство продає генератори, користуючись пільгою щодо звільнення оподаткування ПДВ, і за такими генераторами відображався податковий кредит, то компенсуюче ПЗ з ПДВ не нараховується.
Чи є операція звільненою від оподаткування, якщо пільга почала діяти з 11.11.2022 р., відповідні документи про відповідність чи повідомлення Міненерго отримані, наприклад, 18.11.2022 р., а часткова передоплата отримана, скажімо, 14.11.2022 р.?
На наш погляд, в такому разі у підприємства платника податку не було права на пільгу станом на 14.11.2022 р. (дату отримання передоплати). Таке право виникло тільки починаючи з 18.11.2022 р. Тому на отриману 14.11.2022 р. передоплату потрібно нараховувати ПЗ з ПДВ за ставкою 20% в загальному порядку.
Але оскільки чітко цей момент в ПКУ не прописаний, податкова служба може мати іншу точку зору. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати ІПК.
Якщо підприємство вписується в умови пільги за п. 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, чи може воно при продажу генераторів після 11.11.2022 р. не користуватися пільгою і продавати генератори з нарахуванням ПДВ?
Згідно з п. 30.4 ПКУ, платник податків вправі відмовитися від використання податкової пільги (крім податкових пільг з податку на додану вартість) чи зупинити її використання на один або декілька податкових періодів, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
В п. 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ не передбачено можливість відмовитися від пільги.
Тому якщо підприємство вписується в критерії, за яких пільга надається, воно не може відмовитися від пільги ізобов’язане її використовувати.
Це також означає, що якщо підприємство продасть генератори з нарахуванням ПДВ, покупець не матиме права на податковий кредит.
Перехідні операції
Підприємство платник ПДВ до 11.11.2022 р. отримало часткову передоплату від покупців генераторів, нарахувавши ПЗ з ПДВ, склавши ПН і зареєструвавши в ЄРПН. Постачання генераторів буде після цієї дати, коли підприємство вже має пільгу.
Що з ПДВ?
Особливості оподаткування в подібній ситуації розглянуті, приміром, в ІПК ДПСУ від 03.07.2020 р. №2675/6/99-00-05-06-02-06/ІПК.
Податкова зазначила, що згідно з п. 187.1 ПКУ ПЗ з ПДВ нараховується на дату події, яка настала раніше – отримання коштів чи відвантаження товарів. Тому при визначенні порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг слід керуватися нормами ПКУ, які діють на дату визначення ПЗ з ПДВ за такою операцією, тобто на дату настання «першої події» («друга подія» не зумовлює у платника податкових наслідків у частині оподаткування ПДВ).
На цій підставі податкова зробила висновок, що на дату отримання часткової передоплати платник в загальному порядку нараховує ПДВ на таку частину оплати. А на дату відвантаження товарів неоплачена частина вже є звільненою від оподаткування ПДВ. Таким чином, на дату відвантаження складається ПН з ПДВ на звільнену частину операції постачання, та реєструється в ЄРПН.
Це також означає, що в накладній на передачу покупцютовар потрібно буде відобразити двома рядками:
Звільнення від ввізного мита
Відповідно до п. 9-15 розділу ХХІ МКУ тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину (COVID-19) (на момент написання цієї консультації карантин діє до 31.12.2022 р., згідно з Постановою КМУ від 09.12.2020 р. №1236, із змінами і доповненнями), звільняються від сплати ввізного мита товари, необхідні для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), згідно з Переліком №224 (від 20.03.2020 р.).
Тобто, від мита звільняються ті самі товари, що звільняються від ПДВ.
І так само, як і у ситуації з ПДВ, починаючи з 11.11.2022 р. операції із увезення на митну територію України електрогенераторних установок, звільняються від сплати ввізного мита.
***
Читайте також:
- Щодо застосування положень пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України
- Щодо порядку застосування положень пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (витяг)
- Як діє звільнення від ПДВ постачання ліків та медвиробів: нове роз'яснення ДПС
- Чи показувати у декларації з ПДВ звільнений імпорт?
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити