Відповідно до пп. 188.1 ПКУ база оподаткування ПДВ визначається виходячи з договірної вартості товарів, яка не може бути нижче ціни придбання таких товарів, крім, серед іншого, електричної енергії, ціна на яку склалася на ринку електричної енергії.
Тобто, якщо нижче ціни придбання продається електроенергія, ціна на яку склалася на ринку електроенергії, донараховувати ПЗ з ПДВ до ціни придбання не потрібно.
Якщо ж продається електроенергія на інших підставах, то потрібно донараховувати ПЗ з ПДВ в загальному порядку.
Такий самий висновок читаємо в ІПК ДПСУ від 24.03.2021 р. №1177/ІПК/99-00-21-03-02-06.
В цьому ІПК ДПСУ зазначає, що згідно з ст. 70 Закону №2019 врегулювання небалансів електричної енергії є вчинення стороною, відповідальною за баланс, правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії з оператором системи передачі в обсягах небалансів електричної енергії за цінами небалансів, визначеними відповідно до правил ринку.
Правила ринку затверджено Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. №307.
Таким чином, як висновує ДПСУ у зазначеній ІПК, якщо з урахуванням норм статті 70 Закону №2019 та Правил ринку ціна на електричну енергію, яка постачається з метою врегулювання небалансів, є такою, що склалася на ринку електричної енергії та/або підлягає державному регулюванню, то база оподаткування ПДВ за операціями з постачання такої електричної енергії визначатиметься виходячи з її договірної (контрактної) вартості без урахування ціни придбання.
В іншому випадку платник податку зобов’язаний визначати податкові зобов’язання за операціями з постачання такої електричної енергії виходячи з бази оподаткування, яка не повинна бути нижче ціни придбання такої електричної енергії.
Але далі ДПСУ уточнює, що з метою однозначного трактування норм чинного законодавства, які регулюють розглядуване питання, а також визначення належності цін на продаж електричної енергії для врегулювання небалансів електричної енергії до категорії цін, які склалися на ринку електричної енергії та/або підлягають державному регулюванню, рекомендуємо звернутися до НКРЕКП, як до державного колегіального органу, одним із основних завдань якого є забезпечення проведення цінової і тарифної політики, зокрема у сфері електроенергетики.
Тобто, проаналізувавши норми чинного законодавства, ДПСУ прийшла до висновку, що на електроенергію, продану з метою регулювання небалансів, не потрібно донараховувати ПЗ з ПДВ, якщо вона продана за ціною нижче ціни придбання. Тому що така електроенергія продається за ціною, яка склалася на ринку електроенергії.
Але далі податкова зауважила, що таки не вона встановлює правила продажу електроенергії, а НКРЕКП, який і повинен дати остаточну відповідь, чи є електроенергія, продана в рамках врегулювання небалансів електричної енергії такою, що продана за цінами, що склалися на ринку електричної енергії.
Думка НКРЕКП з цього питання нам невідома.
Тому для уникнення непорозумінь може бути доцільним звернутися до цього органу за консультацією.
***
Читайте також:
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити