• Посилання скопійовано

ПДВ при поверненні товару неплатнику ПДВ, який був платником

Підприємство - платник ПДВ повернуло товари постачальнику, який перебуває на ЄП (2%), але який в момент постачання товарів був платником ПДВ. В момент придбання цих товарів підприємство відобразило ПК з ПДВ. Як складати накладну на повернення? Що з ПДВ?

Як складати накладну на повернення?

Товар перебуває на балансі підприємства, а отже, саме воно складає накладну. Оскільки при отримання товару на балансі сторін відображається заборгованість щодо поставки товару, і така заборгованість відображається з урахуванням ПДВ, то і накладну на повернення потрібно складати за вартістю такої заборгованості, в тому числі ПДВ, незалежно від того, що на момент повернення постачальник не є платником ПДВ.

Дивимося на прикладі бухгалтерських проведень.

У підприємства-покупця:

 • Дт 28 Кт 631 – 100 грн (отримано товар);
 • Дт 641 Кт 631 – 20 грн (відображено ПК з ПДВ);
 • Дт 28 Кт 631 – (-)100 грн (повернено товар);
 • Дт 641 Кт 631 – (-)20 грн (відкориговано ПК з ПДВ) (про ПДВ - далі).

 

Що з ПДВ?

Якщо товар повертається, то за загальним правилом відповідно до пп. 192.1 ПКУ постачальник повинен відкоригувати ПЗ з ПДВ, склавши РК до ПН, а покупець відкоригувати ПК з ПДВ та зареєструвати в ЄРПН РК до ПН.

Але в розглядуваній ситуації постачальник на момент повернення товарів не є платником ПДВ.

Згідно з пп. 192.2 ПКУ норма пп. 192.1 ПКУ не поширюється на випадки, коли постачальник товарів/послуг не є платником податку на кінець звітного (податкового) періоду, в якому був проведений такий перерахунок.

Тобто, це означає, що постачальник не складає РК до ПН та не здійснює коригування ПЗ з ПДВ, а покупець не реєструє такий РК та, відповідно, не коригує ПК з ПДВ згідно з нормами пп. 192.1 ПКУ.

Але податкова думає інакше.

Дивимося відповідь на питання в підкатегорії 101.15, ЗІР: «Яким чином покупець повинен відобразити коригування податкового кредиту у зв’язку з поверненням продавцем авансу або продавцю неоплачених товарів якщо на дату повернення реєстрація платника ПДВ такого продавця анульована?».

Податкова відповідає, що покупець повинен здійснити зменшення ПК за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок та відобразити суму зменшення у рядку 14 розд. ІІ податкової декларації з ПДВ з обов’язковим поданням додатка 1 до декларації на підставі бухгалтерської довідки.

Як бачимо, на погляд податкової, підприємство-покупець має відкоригувати ПК з ПДВ на підставі бухгалтерської довідки, а не РК до ПН.

На наш погляд, думка податкової суперечить нормі пп. 192.2 ПКУ, згідно якої коригувати ПК не потрібно. Але якщо підприємство не готове сперечатися з податковою, може бути доречним погодитися з її думкою і відкоригувати ПК.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

 • Коли нараховувати ПДВ за ст. 199 за розблокованими ПН
  ТОВ здійснює оподатковувані і звільнені ПДВ операції. У 2021 році була призупинена реєстрація ПН, тому ПДВ за ст. 199 ПКУ не нарахували. У 2023 році ці ПН зареєстрували. Коли нараховувати ПДВ за ст. 199 ПКУ щодо цих ПН: в 2021 чи в 2023 році?
  01.12.202334
 • ЖБК на загальній системі, але він неплатник ПДВ: які перспективи?
  У ДК №47 від 20.11.2023 р. був матеріал щодо обліку в ЖБК, а саме: якщо ЖБК уже зареєстрований платником ПДВ, він зобов’язаний скласти податкову накладну на звільнені операції та зареєструвати її в ЄРПН. А якщо ЖБК мав загальну систему оподаткування без ПДВ, то як бути в цьому випадку?
  30.11.202314
 • Зменшення ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ у разі використання авто в оподатковуваних операціях
  Підприємство здійснює звільнені від оподаткування операції. Тому придбавши у грудні 2020 р. авто з ПДВ, відобразивши ПК, нарахувало компенсуючі ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ. У грудні 2023 р. авто продається. Як зменшити ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ?
  28.11.202323
 • Який алгоритм розрахунку обсягів постачання товарів/послуг з метою визначення ризиковості операції?
  Який алгоритм розрахунку залишку за товарами/послугами за конкретним кодом з метою запобігання блокування ПН, якщо надходять квитанції: "Обсяг постачання товару/послуги …. перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку)". Аналіз товарів/послуг за кодами УКТЗЕД/ДКПП у M.E.Doc допоможе у цьому питанні?
  27.11.202354
 • Розрахунок ліміту для реєстрації платником ПДВ
  ТОВ – резидент "Дія. Сіті", неплатник ПДВ. Один раз в кінці року, у грудні, утримує із винагороди гіг-спеціалістів плату за користування ноутбуками. Чи впливають такі операції на розрахунок ліміту реєстрації платником ПДВ? Чи можна складати акт на послуги оренди не помісячно, а один за весь рік в кінці року? Які особливості розрахунку ліміту?
  24.11.20233201