• Посилання скопійовано

Послуги з надання маркетплейсу: як оподатковуються ПДВ?

ТОВ на загальній системі оподаткування надає послуги доступу до онлайн-сервісу для розміщення споживачами інтернет-магазинів. Чи вважається роялті плата за надання таких послуг? Як оподатковуються такі послуги ПДВ? Чи потрібно їх враховувати в обсяг операцій з метою реєстрації платником ПДВ?

Згідно з пп. 14.1.225 ПКУ, роялті - будь-який платіж, в тому числі платіж, що сплачується користувачем об’єктів авторського права, отриманий як винагорода за використання або за надання права на використання об’єкта права інтелектуальної власності, а саме на будь-які літературні твори, твори мистецтва або науки, включаючи комп’ютерні програми, інші записи на носіях інформації, відео- або аудіокасети, кінематографічні фільми або плівки для радіо- чи телевізійного мовлення, передачі (програми) організацій мовлення, інші аудіовізуальні твори, будь-які права, які охороняються патентом, будь-які зареєстровані торговельні марки (знаки на товари і послуги), права інтелектуальної власності на дизайн, секретне креслення, модель, формулу, процес, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау).

При цьому, не вважаються роялті платежі, отримані, зокрема як винагорода за використання комп'ютерної програми, якщо умови використання обмежені функціональним призначенням такої програми та її відтворення обмежене кількістю копій, необхідних для такого використання (використання "кінцевим споживачем").

Разом з цим, пп. 26-1 підрозділу 2 розділу XX ПКУ визначено, що тимчасово, з 1 січня 2013 року до 1 січня 2023 року, звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання програмної продукції, а також операції з програмною продукцією, плата за які не вважається роялті.

Для цілей пп. 26-1 підрозділу 2 розділу XX ПКУ до програмної продукції відносяться результат комп'ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної або навчальної комп'ютерної програми (їх компонентів), а також у вигляді інтернет-сайтів або онлайн-сервісів та доступу до них.

Своєю чергою, податківці у ІПК від 26.04.2021 р. №1723/ІПК/99-00-21-03-02-06 зазначали у разі, якщо надається доступ до програмної продукції у вигляді онлайн-сервісів, скориставшись яким замовник отримує, зокрема право на використання такої програмної продукції, плата за яке не вважається роялті, то надання такого доступу замовнику розглядається як операція з постачання програмної продукції, яка звільняється від оподаткування ПДВ.

Однак, у іншій ІПК від 11.01.2021 р. №117/ІПК/99-00-21-03-02-06 податківці як раз розглядали питання оподаткування ПДВ укладеного договору про надання послуг із обмеженого доступу до маркетплейсу - спеціальної онлайн-платформи, створеної для надання послуг електронної та неелектронної комерції. Як пояснюється у консультації під обмеженим доступом розуміється функціональна можливість розміщувати інформаційні матеріали на маркетплейсі та взаємодіяти з відвідувачами за допомогою такої платформи.

Конкретної відповіді податківцями на це питання надано не було, однак у висновку зазначено, що у разі, якщо згідно з умовами цивільно-правового договору за своєю фактичною сутністю під наданням доступу до онлайн-платформи розуміється доступ, скориставшись яким замовник отримує виключно право на пошук, обробку і отримання (завантаження) інформації та інші аналогічні дії, без фактичного постачання замовнику програмної продукції (її копії) або без надання права на використання програмної продукції, то операція виконавця з надання такого доступу замовнику розцінюється як операція з постачання послуг із пошуку, обробки, отримання (завантаження) інформації та інших аналогічних дій, яка підлягає оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку з нарахуванням ПДВ за ставкою 20 відсотків.

Тобто, єдиної позиції у податківців щодо оподаткування таких послуг ПДВ немає. Однак, вважаємо, що отримані платежі за такі послуги не можуть бути кваліфіковані як роялті, а отже бути звільненими від оподаткування. Вважаємо, що такі послуги або повинні бути звільненими від оподаткування ПДВ як програмна продукція, або за ставкою 20% як послуги з інформатизації.

Зокрема, такий маркетплейс як Prom трактує надання доступу до онлайн-сервісу Онлайн Каталогу ProSale електронного маркетплейсу як програмну продукцію, звільнену від ПДВ.

Тому платнику податків варто отримати від податківців власну ІПК щодо трактування послуг які ним надаються і діяти вже за нею.

Також зауважимо, що у питанні визначення обсягу оподатковуваних операцій для реєстрації платником ПДВ податківців притримуються підходу, що до таких операцій належать операції:

  • за основною ставкою ПДВ (20%),
  • ставкою 7 відсотків,
  • нульовою ставкою ПДВ;
  • звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Що з ПДВ при зарахуванні решти до скарбнички?
    ТОВ здійснює роздрібний продаж тютюнової продукції через інтернет-магазин. Пачка коштує 499 грн. Покупець надсилає на розрахунковий рахунок 500 грн. Чи можна в чеку 1 гривню пробивати як скарбничку, тобто заборгованість перед покупцем? Чи виникає податкове зобов'язання з ПДВ на 1 грн?
    03.04.202510
  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    03.04.202530
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    03.04.202521
  • Який період зазначати в таблиці 1 додатка 2 до декларації ПДВ у разі збільшення залишку від’ємного значення?
    У разі збільшення від’ємного значення за результатами перевірки у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 зазначають звітний період, у якому сформовано ПК за таким узгодженим повідомленням-рішенням за формою «В3»
    03.04.202545
  • Нюанси коригування ПН на операції з експорту окремих видів товарів
    ПН_РЕЗ коригується для приведення її показників у відповідність до МД, на підставі якої здійснено митне оформлення товарів (з урахуванням, за наявності, складених до неї аркушів коригування), та здійснюється шляхом складання та реєстрації в ЄРПН РК_РЕЗ_2
    02.04.202514