Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Чи потрібно нараховувати ПЗ з ПДВ на втрати бензолу при переробці?

Підприємство здійснює переробку бензолу коксохімічного. Інколи виникають нестачі. Чи є норми природного убутку нестач для таких ТМЦ? Які податкові наслідки з ПДВ та податку на прибуток при списанні таких нестач?

Норми природного убутку

Перш за все зауважимо, що кількісний облік пального слід вести за правилами, встановленими П(С)БО або МСФЗ, відображаючи в обліку реальну кількість пального.

Що ж до норм природного убутку для пального, то відповідно до постанови КМУ від 23 листопада 2016 року № 1066 постанова Державного комітету СРСР щодо матеріально-технічного постачання від 26 березня 1986 року № 40 «Про затвердження природних норм, убутку нафтопродуктів при прийманні, зберіганні, відпуску і транспортуванні» віднесена до переліку нормативно-правових актів СРСР, що не застосовуються на території України.

Міненерговугілля, відповідно до покладених на нього завдань, зокрема затверджує перелік нормативних втрат і виробничо-технологічних витрат нафти, природного газу та газового конденсату під час їх видобутку, підготовки до транспортування і транспортування, порядок визначення їх розмірів та ведення їх обліку.

Таким чином, питання розроблення та затвердження в установленому порядку нормативно-правового акта, яким регламентуються нормативи втрат підакцизних товарів (продукції), а саме – пального, покладено на Міненерговугілля.

На даний момент в Україні Кабмін постановою від 05.08.2020 р. №686 затвердив норми втрат нафтопродуктів під час їх приймання, зберігання, відпуску, перевантаження та транспортування. Так, встановлено максимально допустимі втрати нафтопродуктів під час їх приймання, зберігання, відпуску, перевантаження та транспортування автомобільним, залізничним, морським і річковим та трубопровідним транспортом. Проте, норма затверджена для бензолу, що відноситься до товарних позицій за кодом УКТ ЗЕД від 2707 10 10 00 до 2707 30 90 00 включно. В свою чергу, бензол коксохімічний має код УКТ ЗЕД 2707 10 00 00.

За відсутності затверджених чинних норм природного убутку, вважаємо, що підприємство має право використовувати в бухобліку (на якому ґрунтується і податковий) свої внутрішні норми, затверджені наказом керівника. Отже, питання щодо визначення нестач як таких, що виникли внаслідок природного убутку, або таких, що виникли через неправомірні дії працівників або сторонніх осіб, належить до компетенції керівництва підприємства.

Детальніше порядок застосування норм природного убутку ми розглядали тут.

А норм природного убутку бензолу при його переробці даною Постановою не затверджено взагалі. Тому, підприємство має розробити власні норми природнього убутку саме при процесі переробки бензолу коксохімічного виходячи з умов технології.

Крім того, радимо передбачити калькуляцією норму втрат при переробці і відповідно включити їх до собівартості продукту переробки. Таким чином, такі втрати фактично будуть включатись до вартості продукту переробки, який вже в подальшому буде використовуватись в оподатковуваних операціях, або господарській діяльності підприємства. Далі розглянемо, чому це важливо для ненарахування ПЗ з ПДВ.

Але знову ж таки нагадаємо, що списувати пальне слід по фактичним витратам і фактичним втратам. Норми втрат визначають лише граничний обсяг втрат, який застосовуються з метою нарахування чи не нарахування ПЗ з ПДВ.

Ще одним варіантом може бути звернення суб’єкта господарювання за наданням інформації щодо встановлених норм убутку до Міненерговугілля, оскільки податківці покладають обов’язки з визначення норм саме на цей законодавчий орган.

ПДВ

Як передбачено пп. «г» п. 198.5 ПКУ, платник податку зобов'язаний нарахувати ПЗ з ПДВ та скласти відповідну ПН за товарами, послугами, необоротними активами, придбаними з ПДВ у разі якщо такі товари або послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пп. 189.9 ПКУ).

В свою чергу, господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами (пп. 14.1.36 ПКУ).

При цьому податківці у своїх роз’яснення неодноразово наполягали на тому, що списання ТМЦ у зв, що у разі списання товарно-матеріальних цінностей у зв'язку з їх нестачею, такі товарно-матеріальні цінності не можуть бути використані у межах господарської діяльності підприємства. На суму списаних ТМЦ в межах природного убутку ПЗ з ПДВ не нараховуються.

Однак, у ІПК від 23.03.2020 р. №1197/6/99-00-07-03-02-06/ІПК податківці зазначали, що при списанні ТМЦ податкові зобов'язання з ПДВ не нараховуються за умови, що вартість таких товарів включається до вартості товарів або послуг, операції з постачання яких є об'єктом оподаткування ПДВ та пов'язані з отриманням доходів.

Проте, зауважимо, що це лише ІПК, яка призначена для конкретного платника податків. Найбільш безпечним варіантом буде отримати від податківців власну ІПК щодо можливості ненарахування ПЗ з ПДВ на суму втрат пального при переробці у випадку включення таких втрат до собівартості продукту переробки, і діяти за нею.

Крім того, якщо такі нестачі не пов’язані з крадіжками або псуванням, то вважаємо, що визначати їх як використаними у негосподарській діяльності не можна, оскільки процес переробки фактично неможливий без їх наявності – тобто такі втрати є частиною технологічного процесу переробки (до речі це може бути визначено і у технологічній картці процесу або подібному документі).

 

Податок на прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(с)БО або МФСЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

При цьому, ПКУ не передбачено коригування фінрезультату на суми списання запасів як в межах природного убутку, так і понад них. Тому така операція впливає на фінрезультат до оподаткування лише за правилами бухгалтерського обліку.

У бухобліку як нестачі в межах природного убутку, так і понаднормові втрати списуються до складу інших операційних витрат (субрахунок 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей») за їх фактичною собівартістю з урахування транспортно-заготівельних витрат. Отже, в обліку таке списання відображається записом: Дт 947 Кт 20.

ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ нараховуються записом - Дт 947 Кт 641.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 64 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
ПДВ , Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі