• Посилання скопійовано

ПДВ при продажу тютюнових виробів уроздріб з 01.01.22 р.

Роздрібна торгова мережа (мережа магазинів) реалізує тютюнові вироби. Як платити ПДВ з 01.01.22 р.?

Запитання

Роздрібна торгова мережа (мережа магазинів) реалізує тютюнові вироби за такими кодами УКТ ЗЕД:

  • 2106 90 92 00
  • 2402 10 00 00
  • 2402 10 00 90
  • 2402 20 90 10
  • 2402 20 90 20
  • 2403 11 00 00
  • 2403 19 10 00
  • 2403 99 90 00
  • 2403 99 90 10
  • 2501 00 91 00
  • 3824 90 97 90
  • 3824 99 96 20
  • 4402 90 00 00
  • 4813 10 00 00
  • 4813 90 90 00
  • 5601 22 90 00
  • 8205 51 00 00
  • 8543 70 90 00

В переліку є коди, які мають оподатковуватися за адвалорною ставкою акцизу - 12%, але не оподатковуються. Коли потрібно змінювати ставку акцизу? І чи вона встановлюється чітко за кодом УКТ ЗЕД?

За кодами 2402 10 00 00, 2402 20 90 20, по значному переліку виробів залишена ставка ПДВ 20%. Який принцип застосовується для визначення позицій, за якими ПДВ платиться виробником з 1 січня 2022 року?

 

Відповідь 

ПДВ

Відповідно до п. 197.27 ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання на митній території України тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для яких встановлені максимальні роздрібні ціни, крім операцій:

а) з першого постачання таких товарів їх виробниками;

б) з першого постачання таких товарів суб’єктами господарювання, які пов’язані відносинами контролю з виробниками у розумінні Закону України "Про захист економічної конкуренції". Перелік таких суб’єктів затверджено Постановою КМУ від 29.12.2021 р. № 1423;

в) із ввезення таких товарів на митну територію України та їх першого постачання імпортером на митній території України.

Ця норма набула чинності з 01.01.2022 р. Таким чином, при роздрібній торгівлі зазначеними виробами починаючи з 01.01.2022 р. такі операції звільняються від оподаткування ПДВ (крім осіб, наведених в Переліку № 1423).

Але дивимося відповідь на питання в підкатегорії 101.07 ЗІР: «Яким чином оподатковуються операції з постачання тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для яких встановлені максимальні роздрібні ціни?».

Податкова зазначає, що операції з постачання з 01 січня 2022 року залишків тютюнової продукції (тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, у тому числі ТВЕН, та рідин, що використовуються в електронних сигаретах), виготовленої до 31 грудня 2021 року, крім продукції, на яку до вказаної дати вже поширювались вимоги щодо встановлення та декларування максимальних роздрібних цін (сигарети без фільтра, з фільтром, цигарки, сигарили), на всіх етапах постачання таких залишків від виробника до кінцевого споживача оподатковуються у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відс., при цьому база оподаткування ПДВ за такими операціями визначається виходячи з договірної вартості такої продукції.

Про особливості звільнення, складання ПН, нарахування компенсуючого ПДВ за п. 198.5 ПКУ ми писали тут, тут.

Але постає питання. Які вироби відносяться до тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для яких встановлені максимальні роздрібні ціни?

Найперше – мова йде про такі вироби, на які встановлено максимальні роздрібні ціни.

Відповідно до пп. 14.1.106 ПКУ максимальні роздрібні ціни - ціни, встановлені на підакцизні товари (продукцію з урахуванням усіх видів податків (зборів).

Таким чином, звільняються від оподаткування ПДВ саме підакцизні товари (різноманітні тютюнові вироби), на які встановлено максимальну роздрібну ціну.

Наступне питання – які тютюнові вироби відносяться до підакцизних?

Перелік таких виробів, із зазначенням кодів УКТ ЗЕД наведено в пп. 215.3.2 (тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну), 215.3.3-1 (рідини, що використовуються в електронних сигаретах) ПКУ:

  • 2401
  • 2402 10 00 00
  • 2402 10 00 90
  • 2402 20 90 10
  • 2402 20 90 20
  • 2403
  • 3824 99 96 20

Наприклад, в цьому переліку немає продукції за кодами:

  • 2106 90 92 00  
  • 2501 00 91 00
  • 3824 90 97 90
  • 4402 90 00 00
  • 4813 10 00 00
  • 4813 90 90 00
  • 5601 22 90 00
  • 8205 51 00 00
  • 8543 70 90 00

Таким чином, це продукція, яка не є підакцизною і на які не встановлюються максимальні роздрібні ціни. А тому при її постачанні не застосовується пільга (звільнення від оподаткування), встановлене п. 197.27 ПКУ.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Щодо назви медвиробу при застосуванні звільнення від оподаткування ПДВ
    Підприємство імпортуватиме ультразвукову діагностичну систему. Чи поширюється на нього звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ? Якщо виріб імпортували з нарахуванням ПДВ за ставкою 7%, а постачаємо на митній території України із звільненням за пп. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ — чи нараховувати ПДВ за пп. 198.5 ПКУ?
    25.09.20236
  • Отримані ФОП кошти за продані квитки від агентів: що з ПДВ?
    ФОП на загальній системі оподаткування, платник ПДВ, здійснює пасажирські перевезення по Україні та за кордон. Квитки продаються агентами, які перераховують кошти на рахунок ФОП за мінусом комісійної винагороди. Як правильно складати податкові накладні та якими документами керуватись для ведення обліку такої діяльності?
    20.09.202319
  • Як відображати ППР за формою В1 в декларації з ПДВ та як звірити декларацію з бухобліком?
    Платник ПДВ отримав ППР форми В1 від 15.08.2023 р. щодо завищення БВ у квітні 2023 р. на суму 1263295 грн, з неї через суд оспорюється 867190 грн та нараховані штрафи. Платник погоджується з сумою завищення - 396105 грн. Як і коли відобразити в декларації ПДВ за 08.2023 р. прийняту суму завищення 396105 грн та, відповідно, у бухобліку? Як перевіряти відповідність декларації даним бухобліку? У платника від’ємне значення
    18.09.202348
  • У якому місяці постачальник має відобразити РК на зменшення суми ПДВ?
    У вересні 2021 р. підприємство повернуло надмірно сплачені кошти покупцю і надіслало йому РК, який був зареєстрований 17.01.2022 р. Підприємство зробило УР до декларації з ПДВ за вересень 2021 р., де зменшило ПЗ на суму цього РК. В е-кабінеті було збільшено сальдо розрахунків з бюджетом на цю суму на користь підприємства. Після подання декларації з ПДВ за січень 2022 р. виникло перевищення на суму цього РК, що зменшило суму ліміту. Чи правильно було відкориговано ПЗ у вересні 2021 р.? Чи потрібно було показати РК в декларації за січень 2022 р.? Як повернути ліміт з ПДВ?
    11.09.20237761
  • Отримання та передача благодійної допомоги: ПДВ та податок на прибуток
    Юрособа-нерезидент планує безоплатно передати юрособі-резиденту України комп'ютери для подальшої безоплатної передачі їх благодійному фонду. Далі Фонд передасть комп'ютери дітям військовополонених. Які податкові наслідки з ПДВ і податку на прибуток юрособи-резидента при здійсненні цієї операції?
    07.09.202379