• Посилання скопійовано

Оподаткування ПДВ та акцизом роздрібного продажу тютюнових виробів з 1 січня 2022 року

З 1 січня 2022р. змінюється порядок продажу тютюнових виробів згідно Закону № 1914. Чи повинно підприємство , яке займається роздрібною торгівлею тютюнових виробів, сплачувати ПДВ та акциз з 01.01.2022р., із продажу тютюнових виробів. І якщо тютюнові вироби з 01.01.2022р. стануть товаром без ПДВ, то чи потрібно донараховувати ПДВ на залишки товару?

Податок на додану вартість з тютюнових виробів з 1 січня 2022 року

З 01.01.2022 року ПКУ доповнюється новим п. 197.27 ПКУ згідно якого звільняються від оподаткування операції з постачання на митній території України тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для яких встановлені максимальні роздрібні ціни, крім операцій:

а) з першого постачання таких товарів їх виробниками;

б) з першого постачання таких товарів суб’єктами господарювання, які пов’язані відносинами контролю з виробниками у розумінні Закону України "Про захист економічної конкуренції". Перелік суб’єктів господарювання, пов’язаних відносинами контролю з виробниками, затверджується КМУ за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі;

в) із ввезення таких товарів на митну територію України та їх першого постачання імпортером на митній території України".

В свою чергу, відповідно до пп. «б» п. 198.5 ПКУ платник податку зобов'язаний нарахувати ПЗ з ПДВ виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ, та скласти і зареєструвати ПН за товарами придбаними з ПДВ, у разі якщо такі товари призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до ст.197 ПКУ.

Крім цього, у п. 199.1 ПКУ зазначено, у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ, та скласти і зареєструвати ПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Отже, з 01.01.2022 платник податку, який здійснює продаж тютюнових виробів, які підпадають під звільнення за п. 197.27 ПКУ, складає ПН при такому постачанні вже із застосуванням звільнення не зважаючи на те, що такі товари було придбано у минулому році з ПДВ. Варто зауважити, що ПН складається окремо на звільнені операції і окремо на операції, що оподатковуються за основною ставкою.

У податковій накладній, складеній на операції з постачання товарів, які звільняються від оподаткування податком на додану вартість, у графі "Складена на операції, звільнені від оподаткування" верхньої лівої частини робиться помітка "Без ПДВ".

У графі 8 зазначається код ставки 903 (здійснення операцій з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування).

до графи 9 - код пільги 14060554.

Інші дані у такій ПН заповнюються в загальному порядку.

При цьому, платник податку має нарахувати ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ виходячи з вартості придбання таких товарів.

Крім цього, якщо придбаваються інші товари чи послуги, які використовуються при продажу звільнених товарів, платник податку має на вартість таких товарів нарахувати ПЗ з ПДВ виходячи з частки їх використання у звільнених операціях за ст. 199 ПКУ.

Розмір частки залежить від того, чи визначалася така частка минулого року чи це здійснюється платником податку в цьому році вперше.

Платники податку, у яких протягом попереднього календарного року були відсутні неоподатковувані операції, проте такі неоподатковувані операції почали здійснюватися у звітному періоді (в тому числі це стосується і новостворених платників податку) проводять у поточному календарному році розрахунок частки на підставі розрахунку, визначеного за фактичними даними обсягів з постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій першого звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі операції.

Такий розрахунок здійснюється у додатку 6 до декларації з ПДВ за відповідний місяць початку використання активів в частково оподатковуваних, а частково в неоподатковуваних операціях і використовується протягом всього поточного року. А в кінці року, як і у випадку якщо минулого року така частка вже розраховувалась, проводиться її річний перерахунок.

Якщо минулого року така частка вже розраховувалась, то при нарахуванні ПЗ з ПДВ у поточному році частка визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом всього поточного календарного року (незалежно від фактичних обсягів оподатковуваних та неоподатковуваних операцій у поточному році). А наприкінці року здійснюється перерахунок такої частки вже з врахування фактичних показників відсоткового відношення поточного року.

Більш детально про те як розраховувати таку частку та проводити річний перерахунок ми писали тут та тут.

 

Роздрібний акциз з продажу тютюнових виробів з 1 січня 2022 року

За редакцією ПКУ до 1 січня 2022 року роздрібним акцизом за ставкою 5% оподатковувалися тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну, рідини, що використовуються в електронних сигаретах при продажу їх суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів – відповідно до пп. 213.1.9 ПКУ, пп. 215.3.10 ПКУ.

Тепер цей податок перекладається на виробників та/або імпортерів, у тому числі в тих випадках, коли вони реалізують ці товари в роздрібній торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах (див. новий пп. 213.1.14 ПКУ, який вводиться Законом № 1914).

За новими правилами датою виникнення податкових зобов’язань щодо реалізації тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, відповідно до пп. 213.1.14 ПКУ є дата реалізації виробниками та/або імпортерами тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах у роздрібній торгівлі або суб’єктам господарювання, які здійснюють діяльність з оптової та/або роздрібної торгівлі такими виробами – новий п. 216.14 ПКУ, який введено Законом № 1914.

Отже, маємо новий механізм справляння «роздрібного» акцизу за ставкою 5% з тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах:

 • акциз нараховується безпосередньо виробниками або імпортерами за ставкою 5% одразу на максимальну роздрібну ціну вказаних виробів;
 • податкове зобов’язання з акцизу виникає на дату «першого»  продажу виробів виробниками/імпортерами;
 • наступні учасники ланцюжка постачання вказаних виробів вже не сплачують 5%-й акциз;
 • цей механізм запрацює лише після того, як наберуть чинності відповідні зміни до Бюджетного кодексу.

Оскільки така кардинальна зміна порядку сплати «роздрібного» акцизу вимагає внесення змін до Бюджетного кодексу, вона набирає чинності з 1 січня 2022 року,  але не раніше дня набрання чинності змінами до Бюджетного кодексу України в частині запровадження механізму зарахування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, до місцевих бюджетів. Оскільки 1 січня 2022 року вже настало, а зміни  до БКУ ще не внесено і навіть ще немає відповідного законопроєкту, то дата набрання чинності цими змінами залишається відкритою.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

 • Щодо назви медвиробу при застосуванні звільнення від оподаткування ПДВ
  Підприємство імпортуватиме ультразвукову діагностичну систему. Чи поширюється на нього звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ? Якщо виріб імпортували з нарахуванням ПДВ за ставкою 7%, а постачаємо на митній території України із звільненням за пп. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ — чи нараховувати ПДВ за пп. 198.5 ПКУ?
  25.09.20236
 • Отримані ФОП кошти за продані квитки від агентів: що з ПДВ?
  ФОП на загальній системі оподаткування, платник ПДВ, здійснює пасажирські перевезення по Україні та за кордон. Квитки продаються агентами, які перераховують кошти на рахунок ФОП за мінусом комісійної винагороди. Як правильно складати податкові накладні та якими документами керуватись для ведення обліку такої діяльності?
  20.09.202319
 • Як відображати ППР за формою В1 в декларації з ПДВ та як звірити декларацію з бухобліком?
  Платник ПДВ отримав ППР форми В1 від 15.08.2023 р. щодо завищення БВ у квітні 2023 р. на суму 1263295 грн, з неї через суд оспорюється 867190 грн та нараховані штрафи. Платник погоджується з сумою завищення - 396105 грн. Як і коли відобразити в декларації ПДВ за 08.2023 р. прийняту суму завищення 396105 грн та, відповідно, у бухобліку? Як перевіряти відповідність декларації даним бухобліку? У платника від’ємне значення
  18.09.202348
 • У якому місяці постачальник має відобразити РК на зменшення суми ПДВ?
  У вересні 2021 р. підприємство повернуло надмірно сплачені кошти покупцю і надіслало йому РК, який був зареєстрований 17.01.2022 р. Підприємство зробило УР до декларації з ПДВ за вересень 2021 р., де зменшило ПЗ на суму цього РК. В е-кабінеті було збільшено сальдо розрахунків з бюджетом на цю суму на користь підприємства. Після подання декларації з ПДВ за січень 2022 р. виникло перевищення на суму цього РК, що зменшило суму ліміту. Чи правильно було відкориговано ПЗ у вересні 2021 р.? Чи потрібно було показати РК в декларації за січень 2022 р.? Як повернути ліміт з ПДВ?
  11.09.20237761
 • Отримання та передача благодійної допомоги: ПДВ та податок на прибуток
  Юрособа-нерезидент планує безоплатно передати юрособі-резиденту України комп'ютери для подальшої безоплатної передачі їх благодійному фонду. Далі Фонд передасть комп'ютери дітям військовополонених. Які податкові наслідки з ПДВ і податку на прибуток юрособи-резидента при здійсненні цієї операції?
  07.09.202379