• Посилання скопійовано

Застосування пільги з ПДВ у разі відмови від застосування пільги

Підприємство здійснює поставку вугілля за товарними позиціями 2701, 2702 згідно з УКТ ЗЕД. У січні 2019 р. подало заяву про відмову від використання пільги за пп. 45 підр. 2 розд. ХХ ПКУ, за період з 02.2019 р. до 01.2022 р. Але застосовувало пільгу починаючи з 07.2019 р. по теперішній час, подавало додаток 5 до декларації з ПДВ. Чи є це помилкою?

Відповідно до пп. 45 підр. 2 розд. ХХ ПКУ тимчасово, до 01.01.2022 р., звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД.

В цьому пункті також зазначено, що:

 • платник податків може відмовитися від використання зазначеної пільги чи зупинити її використання на один або декілька звітних (податкових) періодів шляхом подання заяви;
 •  заява, у якій зазначається перелік товарних позицій товарів згідно з УКТ ЗЕД і період, на який платник відмовляється чи зупиняє використання пільги, подається до контролюючого органу за місцем реєстрації платника податків до настання звітного періоду, в якому платник податку не передбачає використання зазначеної пільги;
 • відмова від використання пільги, зазначеної у цьому пункті, чи зупинення її використання застосовується з першого числа звітного (податкового) періоду, зазначеного у заяві.

Тобто, зазначена пільга діє автоматично, за замовчуванням. Але якщо подана відповідна заява, пільга діяти перестає. Форма заяви встановлена додатком 3 до Порядку №21.

В розглядуваній ситуації підприємство подало заяву і фактично відмовилося від застосування пільги. Це означає, що воно повинно було при постачанні вугілля нараховувати ПДВ за ставкою 20% в загальному порядку. Це також означає, що воно не повинно було складати додаток 5 до декларації.

Означає також, що підприємство не мало права користуватися пільгою.

Можливість відкоригувати Заяву чи відмовитися від неї заднім числом ПКУ не передбачає.

Тому в розглядуваній ситуації, на наш погляд, потрібно:

 1. скласти правильні ПН фактично заднім числом і зареєструвати їх в ЄРПН;
 2. скласти обнуляючі РК до помилкових ПН, зареєструвавши їх в ЄРПН;
 3. скласти і подати уточнюючі розрахунки до декларації з ПДВ, в яких відображені помилкові ПН, обнуливши в тому числі додатки 5 до декларації;
 4. якщо внаслідок виправлень виникає недоплата ПДВ, то перед поданням уточнюючих розрахунків потрібно сплатити недоплату і штраф 3%.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

 • Коли нараховувати ПДВ за ст. 199 за розблокованими ПН
  ТОВ здійснює оподатковувані і звільнені ПДВ операції. У 2021 році була призупинена реєстрація ПН, тому ПДВ за ст. 199 ПКУ не нарахували. У 2023 році ці ПН зареєстрували. Коли нараховувати ПДВ за ст. 199 ПКУ щодо цих ПН: в 2021 чи в 2023 році?
  01.12.202334
 • ЖБК на загальній системі, але він неплатник ПДВ: які перспективи?
  У ДК №47 від 20.11.2023 р. був матеріал щодо обліку в ЖБК, а саме: якщо ЖБК уже зареєстрований платником ПДВ, він зобов’язаний скласти податкову накладну на звільнені операції та зареєструвати її в ЄРПН. А якщо ЖБК мав загальну систему оподаткування без ПДВ, то як бути в цьому випадку?
  30.11.202314
 • Зменшення ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ у разі використання авто в оподатковуваних операціях
  Підприємство здійснює звільнені від оподаткування операції. Тому придбавши у грудні 2020 р. авто з ПДВ, відобразивши ПК, нарахувало компенсуючі ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ. У грудні 2023 р. авто продається. Як зменшити ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ?
  28.11.202323
 • Який алгоритм розрахунку обсягів постачання товарів/послуг з метою визначення ризиковості операції?
  Який алгоритм розрахунку залишку за товарами/послугами за конкретним кодом з метою запобігання блокування ПН, якщо надходять квитанції: "Обсяг постачання товару/послуги …. перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку)". Аналіз товарів/послуг за кодами УКТЗЕД/ДКПП у M.E.Doc допоможе у цьому питанні?
  27.11.202354
 • Розрахунок ліміту для реєстрації платником ПДВ
  ТОВ – резидент "Дія. Сіті", неплатник ПДВ. Один раз в кінці року, у грудні, утримує із винагороди гіг-спеціалістів плату за користування ноутбуками. Чи впливають такі операції на розрахунок ліміту реєстрації платником ПДВ? Чи можна складати акт на послуги оренди не помісячно, а один за весь рік в кінці року? Які особливості розрахунку ліміту?
  24.11.20233201