• Посилання скопійовано

Застосування пільги з ПДВ у разі відмови від застосування пільги

Підприємство здійснює поставку вугілля за товарними позиціями 2701, 2702 згідно з УКТ ЗЕД. У січні 2019 р. подало заяву про відмову від використання пільги за пп. 45 підр. 2 розд. ХХ ПКУ, за період з 02.2019 р. до 01.2022 р. Але застосовувало пільгу починаючи з 07.2019 р. по теперішній час, подавало додаток 5 до декларації з ПДВ. Чи є це помилкою?

Відповідно до пп. 45 підр. 2 розд. ХХ ПКУ тимчасово, до 01.01.2022 р., звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД.

В цьому пункті також зазначено, що:

  • платник податків може відмовитися від використання зазначеної пільги чи зупинити її використання на один або декілька звітних (податкових) періодів шляхом подання заяви;
  •  заява, у якій зазначається перелік товарних позицій товарів згідно з УКТ ЗЕД і період, на який платник відмовляється чи зупиняє використання пільги, подається до контролюючого органу за місцем реєстрації платника податків до настання звітного періоду, в якому платник податку не передбачає використання зазначеної пільги;
  • відмова від використання пільги, зазначеної у цьому пункті, чи зупинення її використання застосовується з першого числа звітного (податкового) періоду, зазначеного у заяві.

Тобто, зазначена пільга діє автоматично, за замовчуванням. Але якщо подана відповідна заява, пільга діяти перестає. Форма заяви встановлена додатком 3 до Порядку №21.

В розглядуваній ситуації підприємство подало заяву і фактично відмовилося від застосування пільги. Це означає, що воно повинно було при постачанні вугілля нараховувати ПДВ за ставкою 20% в загальному порядку. Це також означає, що воно не повинно було складати додаток 5 до декларації.

Означає також, що підприємство не мало права користуватися пільгою.

Можливість відкоригувати Заяву чи відмовитися від неї заднім числом ПКУ не передбачає.

Тому в розглядуваній ситуації, на наш погляд, потрібно:

  1. скласти правильні ПН фактично заднім числом і зареєструвати їх в ЄРПН;
  2. скласти обнуляючі РК до помилкових ПН, зареєструвавши їх в ЄРПН;
  3. скласти і подати уточнюючі розрахунки до декларації з ПДВ, в яких відображені помилкові ПН, обнуливши в тому числі додатки 5 до декларації;
  4. якщо внаслідок виправлень виникає недоплата ПДВ, то перед поданням уточнюючих розрахунків потрібно сплатити недоплату і штраф 3%.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202416
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202414
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20242861
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202419
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024211