• Посилання скопійовано

Особливості застосування «вугільної» пільги з ПДВ

Підприємство придбаває вугілля у постачальника, який відмовився від застосування вугільної пільги з ПДВ. В подальшому частину вугілля буде продано із застосуванням пільги, а частину - без. Як формується ПК та ПЗ з ПДВ за такими операціями?

Пунктом 45 підрозділу 2 розділу XX ПКУ передбачене тимчасове, до 1 січня 2022 року, звільнення від оподаткування ПДВ операції з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД.

Крім того, п. 44 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ передбачено, що до 1 січня 2022 року постачальники вугілля та/або продуктів його збагачення застосовують касовий метод обліку податкових зобов'язань і податкового кредиту з ПДВ.

Разом з тим, платник податків може відмовитися від використання зазначеної пільги чи зупинити її використання на один або декілька звітних (податкових) періодів шляхом подання заяви, форма якої наведена в додатку 3 до Порядку  №21.

У Заяві зазначається звітний (податковий) період, з якого платник податку не передбачає використання податкової пільги, але не раніше звітного (податкового) періоду, що настає за звітним (податковим) періодом, в якому подано заяву.

Тобто, заява подається до настання звітного періоду, в якому платник податку планує не користуватися пільгою, передбаченою п. 45 підрозд. 2 розд. XX ПКУ.

Тут варто звернути увагу, що платники, які відмовилися від застосування "вугільної" пільги, визначають податкові зобов'язання за касовим методом. Якщо ж платник податку користується пільгою, то він визначає ПЗ та ПК з ПДВ за датою першої події.

 

Податковий кредит

Відповідно до пп. 198.3 ПКУ нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Таким чином, якщо підприємство придбаває вугілля у платника податку, що не користується податковою пільгою, то воно враховує всю суму ПДВ у складі свого ПК за отриманою від такого постачальника ПН. При цьому, якщо таке підприємство на момент придбання вугілля користується податковою пільгою, то воно визначає ПК за датою першої події.

 

Податкові зобов’язання

Якщо в подальшому постачання придбаного з ПДВ вугілля здійснюється із використання пільги, то такий платник податку має нарахувати ПЗ з ПДВ за правилами, визначеними пп. 198.5 ПКУ, якщо придбання таких товарів/послуг здійснювалося з ПДВ у період застосування ним такого пільгового режиму оподаткування ПДВ (у частині суми ПДВ, що було включено до ПК при придбанні такого вугілля і використано у звільнених операціях).

Якщо ж інша частина вугілля буде реалізовуватись без застосування податкової пільги, то підприємство визначає ПЗ з ПДВ за касовим методом, нараховує ПЗ з ПДВ на постачання такого вугілля у звичайному порядку, а включені до ПК суми ПДВ не коригує.

 

Алгоритм дій платника податку

Підсумовуючи вищенаведене зазначимо алгоритм дій платника податків:

  • суму ПДВ при придбанні вугілля слід включати до ПК (за умови реєстрації ПН);
  • нараховуються ПЗ з ПДВ у розмірі суми ПДВ, що було включено до ПК при придбанні вугілля, що використано у звільненій операції;
  • суму ПДВ включено до ПК при придбанні вугілля, що в подальшому підлягає постачанню та без застосування пільги не коригується, а ПЗ з ПДВ визначаються за загальною ставкою, але за касовим методом.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення ПДВ при анулюванні реєстрації
    Підприємство анулює реєстрацію платника ПДВ. В останній декларації за червень 2025 р. відображено від'ємне значення 900 грн (рядок 20.2.1), яке заявлено до відшкодування. Водночас на електронному рахунку в СЕА ПДВ є залишок коштів 7000 грн. Як коректно заповнити Додаток 3 до декларації, щоб повернути на поточний рахунок обидві суми: і від'ємне значення з декларації, і залишок коштів з електронного рахунку?
    11.07.20256
  • Постачання товарів оборонного призначення: як оподатковується ПДВ під час воєнного стану?
    Як на період дії воєнного стану оподатковуються ПДВ операції з постачання товарів оборонного призначення?
    11.07.202516
  • Допомога на лікування працівниці: облік ПДВ та ПДФО
    ТОВ на загальній системі оподаткування надає допомогу на лікування онкохворої співробітниці, придбавши для неї ліки за безготівковим розрахунком. Всі підтверджуючі медичні документи та документи від постачальника є. Чи потрібно нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ? Чи є вартість ліків додатковим благом для співробітниці та як це відобразити у звіті 4ДФ?
    10.07.202533
  • Коригування імпортного ПДВ за аркушем коригування: повернення та облік
    Як діяти підприємству після отримання аркуша коригування до митної декларації, який скасував мито та зменшив суму ПДВ? Чи обов'язково повертати ПДВ з бюджету? Як правильно відобразити це в обліку та що робити з розбіжностями у сальдо розрахунків з митницею?
    10.07.202525
  • Чи зберігається право на ПК та бюджетне відшкодування за НА, переданими ЗСУ?
    Комунальне підприємство (платник ПДВ, загальна система) придбало пікап за власні кошти у лютому 2025 р. Суму ПДВ включено до ПК, що спричинило від’ємне значення. У травні 2025 року автомобіль, не введений в експлуатацію, передано ЗСУ в межах військово-транспортного обов’язку. Чи має право підприємство заявити бюджетне відшкодування?
    10.07.202531